Album



A Verseghy-park 1928-ban

2019. november 16.

Ez a kilencvenegy éves szolnoki képeslap megőrizte, hogy milyen is volt a mai Verseghy-park nem sokkal az elkészülte után. Ráadásul sok apró érdekességet is fel lehet fedezni a Tisza szálló fagyizójának a tetejéről, az akkori Park utca és Ferenc József rakpart környékéről készült felvételen.

A budapesti Knöpfmacher József fotográfus nem sokkal a Tisza szálló megnyitása után járhatott Szolnokon. Minden bizonnyal több képet is készített a városról és a frissen átadott hotel környékről, amelyek közül az itt bemutatott, a mai fagylaltozó tetejéről lőtt fotó képeslapon is megjelent. A kép előterében lévő placc, illetve a székek és az asztalok a Tisza éttermének kerthelyiségét mutatják, amely ezek szerint a nyitás évében még nem volt bekerítve.

Egyébként azt, hogy a fotós 1928 nyarán járt Szolnokon két apró részlet is bizonyítja ezen a képeslapon. Az évszakot leginkább a parkban szaladgáló gyerekek rövidnadrágja. Míg az évet a fotó bal felső sarkából hiányzó épület. Ha ugyanis csak egyetlen évvel később készült volna ez a fotó, akkor a Szabadság téri emeletes épületek közül legalább a Gyömörrey-féle házat ki kellene takarnia a Damjanich utca 1. szám alatt 1929-ben átadott bérháznak. Aminek a sarkán ma a Halászcsárda van, és a húszas évek végén a korábbi földszintes Scheftsik-bazár helyére épült.

Érdemes a képnek a bal felső sarkában még egy kicsit elidőzni. Egyrészt azért, mert bepillantást enged abba, hogy mik is álltak a későbbi Damjanich uszoda helyén annak építése előtt két évtizeddel. A mára eltűnt Honvéd, Park és Damjanich utcák által körülzárt területen ugyanis földszintes, nem éppen városias házak voltak kilencven évvel ezelőtt. A másik, az ezen házak fölött, a távolban füstölgő kémény, ami minden bizonnyal a Tabánban lévő kékfestő műhelyhez tartozhatott, és e kép tanúsága szerint hétvégén is működhetett. Merthogy - bár első ránézésre nem látszik - a parkban nagyon sokan vannak, ami szerintem a hétvégi fotózásra utal.

A képeslappá lett fotó egyébként az akkor még név nélküli, Rerrich Béla tervei alapján készült városi közparkot mutatja. Ami pár évvel később már a regnáló polgármester, Tóth Tamás nevét viseli, hogy aztán egy rövid ideig Horthy István, 1945-től Marx Károly és 1990-től Verseghy park legyen. A képen természetesen még nem lehet ott Borbereki Kovács Zoltán Verseghy Ferencet ábrázoló szobra, hiszen azt csak jó hat évvel a fotózás után avatták fel a három kőamfóra egyikének a helyén. Viszont a felvételen nagyon jól látszik, hogy annak idején kettő "békás" szökőkút volt a parkban, amelyek közül a távolabbi a mostani Belvárosi Tisza-híd építésének esett áldozatul. Illetve a mából nézve még egy érdekesség: a Tisza-szálló átadásakor még nem volt meg a sétány - ma Béres József nevét viseli - mellvédje, amely jellegzetes virágtartóival és vaskorlátjaival évtizedekig volt egyfajta "emblémája" a környéknek.

A kép hátterét, a jobb felső sarkát sem lehet szó nélkül hagyni. Egyrészt a híd folyóba nyúló pillére mögött lévő kémény miatt, ami Szolnok 1927-es térképe alapján a Scheftsik major melletti villamos telephez tartozhatott, ahonnan a fotózás idején még a város jelentős részét láthatták el villamos energiával. Másrészt a hídfőn, már a felhajtón, a hídra vivő lépcsőnél látható, a fotós felé fehér tűzfallal álló kis építmény okán. Más képeken eddig még nem láttam ennek a házikónak nyomával, de ez alapján azt kell feltételeznem, hogy valamiféle hídőri ház állhatott valahol a mai kocsma fölött. Egyébként az is jól látszik, hogy a felhajtó ekkor még nem volt alulról átjáróval áttörve. Feltételezem, hogy az majd csak a mostani híd építésekor került oda.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A rendőr figyel
A Szolnok 2:1-re verte a Törökszentmiklóst 1933 szeptemberében. Ez a mából nézve inkább kedves, sem mint értékes információ is erről a 80 éve feladott képeslapról derül ki. Amit minél tovább nézegetünk, annál több apró és érdekes részletet fedezhetünk fel rajta.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A hídépítés záróköve
A belvárosi Tisza-híd Verseghy park felőli oldalán, a rámpa alatti átjárótól balra egy gránitszínű emléktábla található, amit nyugodtan tekinthetünk az 1959-62-es beruházás zárókövének. Még akkor is, ha a "híd épült" kifejezés ez esetben kicsit megtévesztő, bár az évszám is lehet félrevezető.

A Szoborpark további képei