Album



A régi Centrum feléledése

2016. március 20.

Az egykori Pártház előtt állva készült mind a két fotó, nagyjából két év különbséggel, szerintem 1973-ban és 1975-ben. Érdekességük abban rejlik, hogy a képek tanúsága szerint, a kiégett Centrum áruház helyén, fél évtizeddel a tűzeset után ismét boltot nyitottak. Azaz a Nerfeld-palotának nem az 1969-es tűz miatt kellett pusztulnia.

A mellékelt fotókat a nemrég elhunyt Danka Istvántól kaptam évekkel ezelőtt. Mivel azt mondta, hogy 1973-ban készítette őket, ilyen megjelöléssel, alaposabb nézegetés nélkül raktam el a Centrum-sarok nevű könyvtáramba. A napokban vettem elő ismét a felvételeket, és döbbenten jöttem rá, hogy a két kép nem ugyanakkor készült. Ami ráadásul újabb bizonyítékot is szolgáltat annak a városi legendának a cáfolására, hogy a mai Kossuth és Szapáry utcák sarkán 1929-ben épült Nerfeld-palotát azért kellett lebontani, mert az 1969. április 11-ei tűzben javíthatatlanul megsérült.

Az első felvétel esetében elfogadom István dátum megjelölését, miszerint 1973-ban készítette a képet. Ezt támasztja alá, hogy a fotó előterében egy hatalmas füves járdasziget látható, nagyjából ott, ahol ma a Baross utca kezdődik. Azaz a fotózásnak még azt megelőzően kellett történnie, hogy a 4-es főút rekonstrukciója beért a belvárosba, és a Pártház előtti különálló utca, illetve az ez és az akkori Beloiannisz út között lévő házak eltűntek a föld színéről. Érdemes megfigyelni a régi 4-es főút vonalvezetését, a közlekedési lámpák oszlopról történt belógatását, és azt a kis esőbeállót, ami a kereszteződésben posztoló rendőrt védte.

Ugyancsak az 1973 körüli fotózást támasztja alá, hogy a felvétel bal szélén még eredeti tetőmagasságával, borítás nélkül láthatjuk a Népbank - akkoriban éppen a Magyar Néphadsereg Tiszti Klubja - épületét, amit majd csak annak az évnek a nyarán kezdenek átépíteni. A később készült fotóval összehasonlítva jól látható, hogy az épületet ma is borító alumínium külső felhelyezésével egyszerre a két szint magasságú, kontyos tetőt egyszerűen szétszedték. Így nyoma veszett a tetőszerkezetet lezáró földgömbnek is, amin a második világháborúig Hermész szobra állt.

A két kép időbeli elhelyezését egyébként éppen az egykori Sztár áruház - Népbank, Tiszti Klub, ma valami edzőterem - borításának megléte segíti. Először ránézve a második képre ugyanis azt gondoltam, hogy mivel a Nerfeld-palota földszintjén boltok működnek, a felvétel az 1969-es tűz előtt készült. Aztán persze a felvétel bal oldalán látható Sztár áruházból rájöttem, hogy mivel azt 1974. április 4-ére építették át, a fotó csak ezt követően készülhetett.

Mindezek viszont újabb érdekes adalékokat tesznek hozzá a Centrum-sarok kiégésével és a Nerfeld-palota elpusztításával kapcsolatos városi legendákhoz. Ha ugyanis 1969. április 11-én valóban menthetetlenül megsérült az épület - mint később ezt állították -, akkor kizárt, hogy 1975-ben nemcsak lakott lett volna, de újra üzletek nyílhatnak a földszintjén. A két fotó között ugyanis alapvető különbség, hogy míg az 1973-ason be vannak deszkázva a kirakatok, a két évvel későbbi képen - a Szapáry utcai oldal kivételével - ismét áruk kínálására szolgálnak az üvegezett portálok.

Mindez számomra alátámasztja azt a feltételezésemet, hogy a Nerfeld-palotának a tűz nélkül is pusztulnia kellett volna. A kérdés csupán annyi volt, hogy mikor lesz pénz az épület és a szomszédos házak eltakarítására, és mi épülhet a helyükre. Az 1973-ban már bemutatott, huszonemeletes toronyház szerencsére nem valósult meg.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Valaki sikkasztott
Ragács Gyula több mint 110 éve készült felvétele legalább annyira érdekes, mint a képeslappá lett fotóra írt 1904-es üzenet. Amiből kiderül, hogy valakik 90 ezer koronát sikkasztottak.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A városrész jelképe
Szandaszőlős jelképe vagy címere is lehetne a városrész kvázi főterén 2014 óta álló Szőlővivők című alkotás. Pogány Gábor Benő szolnoki születésű és Szolnokon is élő és alkotó, Munkácsy-díjas szobrászművész "háromalakos" műve tulajdonképpen egy kút a Lengyel Antal téren.

A Szoborpark további képei