Album



A palotasorral szemben

2015. február 28.

Ha ma megállunk a bíróság épületének főbejáratánál és jobbra nézünk, ugyanígy láthatjuk Szolnok aranykorának épületlenyomatait, ahogy e jó 110 éves fotó készítője megörökítette. Persze időközben került néhány új ház a földszintes épületek helyére, és a forgalom is alaposan felduzzadt.

Az épületek alapján elég nehéz megállapítani, hogy pontosan mikor is készült ez a fotó. A kép előterében álló Megyeháza, a jobb szélen halványan látszó Városháza, illetve a Kintzler-ház miatt akár az 1880-as évek második felében is dolgozhatott volna már a fotós. Az egykori Tisztikaszinó miatt persze tudjuk, hogy 1896 előtti nem lehet a kép. Mivel pedig majdnem a fotó közepén egy fém villanypózna is látható, nyugodtan kijelenhetjük, hogy XX. századinak kell lennie a Vasúti Levelezőlapárusítás gondozásában megjelent anzikszon lévő képnek.

Ha nem ismernék a postára adás dátumát, akkor persze még játszhatnánk a ma álló, erről a képről azonban még hiányzó épületek születési dátumával. Nincs rajta a Cukorgyári bérház - azaz a Hatvanas épülete -, tehát a harmincas évek közepe előtti a fotó. Vagy, ha ezt nem vesszük észre, netán viccelődni akarunk, akkor a kaszinó után, a földszintes házak helyére épített irodaház, illetve a városháza előtti lakóház - "lordok háza" - hiánya miatt távolabbra, a hatvanas évek végére is datálhatnánk a kép készítésének legkésőbbi idejét. Mivel azonban ezt a konkrét lapot 1917. október 9-én adták postára Szolnokon, nagyjából másfél évtizedre szűkíthetjük a fotózás lehetséges idejét.

A mai Kossuth, annak idején Gorove utca két oldaláról, elsősorban az impozáns épületek miatt viszonylag sok, képeslapra került fotó készült a XX. század elején. Azok segítségével kicsit tovább szűkíthető ennek a képnek a születési dátuma. Van ugyanis egy már a blogSzolnok Album rovatában is bemutatott képeslap, amelyikről biztosan tudható, hogy 1915 előtti. Ez az a lap, amin a Megyeháza előtt egy fehérruhás hölgy - később a Barta palota előtt is feltűnő - látható. Ám ennél fontosabb, hogy a Megyeháza árkádos kocsi feljárója előtt egy méretes fa áll, amit éppen létráról metszenek. Márpedig, ha ott legkésőbb 1915-ben már volt egy ilyen fa, aminek a most bemutatott képeslapon még nyoma sincs, szerintem logikus, hogy a két fotó készítése között öt-tíz év telhetett el. Tehát e fekete-fehér kép biztos, hogy a múlt század első évtizedében örökítette meg a palotasorral szembeni épületeket.

Megmondom őszintén, kicsit meglepő ennek a lapnak szöveges oldala. Ugyanis a bélyegen, a postai pecséten, a nyomdai vonalakon és szövegeket kívül szinte minden eltűnt róla. Biztos, hogy postára adták, és az is, hogy volt rajta szöveg, mert iszonyatosan haloványan valami még kibogarászható belőle. Mivel a címzésnél a keresztnevet talán utólag tintával átírták, csak azt tudhatjuk, hogy Szolnok képét 1917. október 9-én egy bizonyos Izabellának küldte valaki.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Automobilok a szolnoki korzón
Nem vagyok tisztában a kilencven évvel ezelőtti autómárkákkal, így nem tudom megmondani, hogy a húszas-harmincas évek fordulóján milyen típusok parkolnak a szolnoki korzón, a Szapáry úton. Legalább három-négy autó felfedezhető a Nemzeti szálló előtt, amin már ott a Mozi felirat.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Páratlan Öreg paraszt
Egyáltalán nem biztos, hogy a Szolnoki Művésztelep II-es műteremházának falán lévő dombormű címe az Öreg paraszt. Az azonban igen, hogy Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásáról van szó, ami 1912-ben már biztosan létezett. Viszont rejtély, mikor került mai helyére és hol a párja.

A Szoborpark további képei