Album



A nem lett mozi helye

2020. november 21.

Ha valaki nem a nagyszerű Fortepan.hu-n bukkan erre az 1957-es képre, talán el sem hiszi, hogy Kádár József szolnoki fotót adományozott a gyűjteménynek. Bő hat évtized távlatából az is hihetetlennek tűnhet, hogy a fotózás idején erre a telekre tervezték Szolnok új, modern filmszínházát.

Két lehetőség van. Vagy 1957-ben nagyon nehezen akart Szolnokon beköszönteni a tavasz, vagy ez a fotó minimum egy évvel később készült, mint ahogy a Fortepan.hu-n jelenleg olvasható. Abban biztosak lehetünk, hogy ez a kép nem készülhetett 1957 előtt, hiszen a bal alsó szélén, a sokszögletű újságos bódé mögött már látható egy lottó reklám. Márpedig Magyarországon 1957. március 7-én tartották az első lottóhúzást, és az ezt lehetővé tevő rendelet is alig két hónappal korábban született. Azt nem nagyon hinném, hogy ennyire egyszerű lottó reklám került volna ki a rendelet és az első húzás között egy szolnoki kerítésre. Így vagy még március-áprilisban is havazott a városban, vagy tényleg legalább egy évvel később kattintotta a képet valaki a Jókai és a Kossuth út sarkáról, az 1. számú irodaház tövéből.

A helyszín beazonosítása azt is biztossá teszi, hogy a kép a hatvanas évek eleje után sem készülhetett. A megörökített telek ugyanis a mai Kossuth tér 10. szám, azaz a Szigligeti út és a Táncsics út közötti ingatlan, ahová a hatvanas évek elején húzták fel az úgynevezett "lordok házát", azaz az elsősorban a Magyar Néphadsereg dolgozóinak kiutalt lakásokból álló társasházat. Ha tudnánk a képet egy picit mozgatni, akkor balra a Cukorgyári bérházat, azaz a "Hatvanast" láthatnánk, jobbra pedig befordulna a látószögünk a Kossuth térre. A fotó hátterében lévő nagy épület a Táncsics út 1. szám alatti, úgynevezett Városi bérház, míg a kép jobb szélén lévő, sokkéményes tető a mai Városházához, az akkori Tanácsházához tartozik.

Bár úgy tűnik, hogy a fotós egy üres és egy beépített telekre fókuszált, a valóságban ez mindig egy ingatlan volt. Hogy a bal oldalon lévő "üres" terület mikor és miért alakult ki, nem tudom, mindenesetre az ott lévő újságosbódét Kardos Tamás apukája, Szolnok legendás újságárusa működtette. A "szomszédos", hatalmas tetős házban - ahol a fotózás idején a Megyei Hirdető Vállalat fiókja, illetve egy szabóság is volt - működött bő évszázadon keresztül Szolnok első gyógyszertára, azaz az Isteni Gondviselés, Gondviselés illetve a köznyelvben az "öreg" patika (forrás: Berta Ferenc), egészen az épület elbontásáig. Számomra nagyon érdekes, hogy az épület udvari bejárata egy olyan áthidalós kapu, amilyen nagyon sok, a XX. század első felében elkészült szolnoki portát díszített.

Egy-egy ilyen kép kapcsán mindig érdekes kérdés, hogy vajon miért készülhetett egy olyan korban, amikor még filmre dolgoztak, és a bekerülési ár miatt érdemes volt meggondolni minden exponálást. Nyilvánvaló, hogy nem egy kiránduló készítette a képet. Miként az is, hogy senkit sem akartak megörökíteni, hiszen, mint látjuk, majdnem mindenki hátulról vagy oldalról tűnik fel a fotón. Bizonyítani nem tudom, de van egy olyan sejtésem, hogy a felvétel a Kossuth tér 10-es számú telek szanálásához, illetve az új épület tervezéséhez kellhetett. Ami nem volt példa nélküli, hiszen a korabeli tervező és kivitelező vállalatok sűrűn megörökítették a munkájukat.

Ez a telek pedig kiemelkedő jelentőséggel bírt az ötvenes évek végén. Akkoriban ugyanis még arról volt szó, hogy ide épül fel Szolnok első, modern, valóban mozinak szánt filmszínháza. A tervekben egy 500 fő befogadására alkalmas "kultúrpalota" szerepelt, ami kiválthatta volna az akkoriban sem a legjobb állapotban és helyen lévő Vörös Csillag mozit. Hogy aztán ez miért került le a napirendről, rejtély.

Persze e fotó készítésének időpontját a fentiektől eltérő módon is meg lehetne határozni. Csak azt kellene tudnunk, hogy az ötvenes évek végén mikor rendeztek Szolnokon nyomdászbált. Ráadásul olyat, amelyikre bárki elmehetett. Legalábbis erre utal a fotó jobb szélén lévő műkő hirdetőoszlop legalsó hirdetése, ami a sok cigaretta reklám alá fért el.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hol a kocsis?
Az egykori Magyar Rendőr című belügyminisztériumi kiadású lap képarchívumának jelentős része felkerült a Fortepan.hu oldalra, amelyek között néhány szolnoki vonatkozású fotót is találhatunk. Ezen az 1955-re datált képen a Kossuth tér látható, és számunkra talán nem a rendőr a legérdekesebb rajta.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Melósok emlékére
A Tiszaliget bejáratánál álló Olajbányászok című, idén 30 éves alkotás 2008-ban került a mai helyére a Baross utcából. Alkotója az a haláláig a Művésztelepen élő Szabó László, akinek valószínűleg a legtöbb köztéri szobra látható ma Szolnokon.

A Szoborpark további képei