Album



A megyei tervező helye

2013. február 16.

Rita nevű kedves olvasómtól kapott kép értéke számomra elsősorban az, hogy megmutatja, milyen is volt a Kossuth Lajos és a Kellner Gyula - akkor F. Bede László - utcák találkozása, mielőtt a megyei tervező vállalat úgy döntött, ide építi fel a korra jellemző székházát. Mint láthatjuk három, a korabeli városképbe se nagyon illő ház állt azon a telken - vagy telkeken -, amelyen ma az egykori tervezők épülete áll. A sarkon egy földszintes lakóház, majd két, nem túl impozáns boltépület következik, mielőtt tekintetünk a kaszinóig ér. Ha valaki esetleg tudja, hogy abban a két pici, utcai portálos épületben milyen üzletek működtek nagyjából a hatvanas évek első felében, kérem, árulja el.

Ami másodikra szembeötlik ezen a feltételezhetően családi album számára készült képen, az a kaszinó épületének lavór kék színe. Azt sajnos nem tudom, ez a XIX. század végén elkészült ház eredetileg milyen színű lehetett, de nehezen tudom elképzelni, hogy pont ilyen. Persze lehet, hogy csak a Technika Házának - ma ugye ez a neve - jelenlegi színe miatt furcsa ez a kékség, bár a megyeházának egykori kopottas okkere sem túl szívderítő. Ha poénkodni szeretnék, azt mondanám: biztos a korabeli funkciója miatt festhették kékre. Mert ugye sokan emlékeznek még azokra az időkre, amikor itt működött a Tisza Antal Úttörőház, ahol a kék nyakkendős kisdobosok is szívesen megfordultak. A fotó készítésének pillanatában már bő egy évtizede.

Természetesen további érdekességei is vannak ennek a fotónak. Nézzék csak meg a jobb szélén, milyen üzlet felirata látható! Állami fodrászat. Igen ott, ahol ma - és három évtizeddel ezelőtt is egészen biztosan - a Hatvanas ABC eladótere található. Lehet, hogy az egykori üzlet jóval kisebb volt, mint amilyennek ma ismerjük? Érdekelne, mikor szerezte meg a város elsőszámú élelmiszerüzlete a cukorgyári bérház alatti helyiségek mellett a szomszédos, bő negyven évvel idősebb ház alsó szintjét is. Ha valaki tudja, árulja el!

A szemlélődés természetesen ezzel sem érhet véget. Az utcabútorok, a táblák és a forgalom is megér egy-egy mondatot. A fák köré húzott hirdetőoszlopokból itt-ott még ma is találunk a városban, nagyjából hasonló állapotban. A szörnyű műkő virágtartók sem tűntek el fél évszázad alatt. Viszont a Kádár-korra oly jellemző utcai szemétgyűjtőknek ez a fajtája szinte teljesen kiveszett. Holott csak ezen a képen 40-50 méternyi utcaszakaszon három is található belőle. Több mint autóból az akkor még csak két sávra osztott 4-es főúton. A megyeháza előtt egy fehér púpos Warszava várakozik, bal szélen pedig egy bordó Skoda Octavia közeleg. Igaz, ha jobban megnézzük, néhány pillanat múlva akár egy busz is feltűnhetett volna, hiszen a buszmegállóban - ott, ahol ma is van - már elég sokan várakoznak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Megtalált épület
Erről a húszas évekből származó színes képeslapról sokáig azt hittem, hogy a gépiparit ábrázolja. Valószínűleg a háttérben látható víztorony tévesztett meg. Az igazság kiderítésében további képeslapok voltak a segítségemre.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Híres szobrász eldugott Trombitása
Kérdezhetném, mi köti össze a Dunánál üldögélő József Attilát, a Vigadóval szemben, a korláton egyensúlyozó Kiskirálylányt, az Operaház tetején álló Mozartot és a szolnoki, a megyei rendőrkapitányság előtt ücsörgő trombitás lányt. Nem nehéz kitalálni. Elképesztően termékeny alkotója.

A Szoborpark további képei