Album



A Kossuth tér egyik arca

2012. június 02.

Értelmetlen vitát folytathatnánk arról, hogy Szolnok főtere, a Kossuth tér mikor volt szebb. De talán kevesen ellenkeznének, ha azt mondanám: nem a mellékelt képeslapon megörökített pillanatában. Úgy tippelem, valamikor a hetvenes évek végén járunk.

A város főterének háború utáni átalakítása a hatvanas évek elején kezdődött és nagyjából a hetvenes évek közepére befejeződött. A tér keleti végén ugyan már az ötvenes évek elején felépült az I. számú irodaház, viszont a többi földszintes épület helyére csak egy jó évtizeddel később kezdtek új házakat felhúzni. A Táncsics út sarkán lévő "lordok" házának is nevezett bérház, a városháza melletti 77 lakásos társasház, a múzeum és a könyvtár közötti lakóház, a Múzeum étteremnek illetve a színház jegypénztárának otthont adó emeletes házak mind a hatvanas években épültek. És abban az évtizedben tűnt el a Múzeum étterem elől a Steiner Jakab ház és a 68-as emlékmű is. A nagy átépítés utolsó mozzanatai voltak az egykori Népbank beborítása, illetve a tér nyugati sarkában álló, egykor a társadalombiztosítónak otthont adó irodaház felhúzása, ami viszont már 1975-ben történt.

Nagyjából a hetvenes évek közepe táján kerülhettek a helyükre a teret esténként sokáig meghatározó neonreklámok. Az ezen a képeslapon is látható, forgó kerekeket imitáló Casco, az I. számú irodaház tetején lévő zöld OTP, illetve oldalán lévő Néplap felirat, valamint a Sztár áruház bejáratánál lévő fényreklám. (E két utóbbinak a tartóelemeit a mai napig fel lehet fedezni a téren.) De ugyancsak világító, írott betűket imitáló "cégérek" voltak az épületek földszintjén lévő üzletek, például a zöldséges és a fodrász bejárata fölött is. Abban azonban nem vagyok biztos, hogy a városháza tetején lévő hatalmas csillag világított-e még vörösen a hetvenes évek végén.

A tér egészének arculatát leginkább a Damjanich Múzeum elé - ha jól tudom 1964-ben - felállított Munkásmozgalmi emlékmű határozta meg. Kovács Ferenc 1990-ig helyén maradó alkotása egyetlen, a teret mutató képeslapról sem maradhatott le, és legalább annyira a város "védjegye" volt azokban az évtizedekben, mint az 1970-ben, a Tiszaliget bejáratánál felállított Fáklyavivő.

A mellékelt kép készítésekor egyébként a tér - és város - már fulladozott a Tisza-hídon átkelő autók, köztük a rengeteg kamion áradatában. A Kossuth tér ráadásul nemcsak az itt áthaladó 4-es út miatt volt inkább az autóké, sem mint a gyalogosoké, hanem a Múzeum előtti közforgalmú út, illetve a színház jegypénztárnál lévő parkoló és taxiállomás miatt is. A tér egyetlen zöld területe a mai könyvtár épülete előtt volt.

Nem tudom, hogy ha annak idején valaki kapott egy ilyen képeslapot Szolnokról, mi jutott eszébe a városról. Mondjuk az, hogy a szolnokiaknak is van munkásmozgalmi szobra, ebben a városban is megmaradt néhány régi épület, de a helyiek alapvetően az új kockáikra "büszkék". Azzal együtt, hogy a képen látható három ház mára a tér megszokott eleme lett. Ha esetleg tőlünk Keletebbre küldték ezt a lapot, akkor persze az is feltűnhetett, hogy a magyarok milyen jó autókkal járnak. A múzeum bejárata előtt álló Fiat 850-es a legtöbb szocialista országban megindította volna az autóról álmodók nyálelválasztását, de a jellegzetes bordó Zsiguli, és a nálunk lenézett Zaporozsec is a vágyak netovábbja lehetett sok helyen.

Nem egy szép kép a térről. Viszont így bő harminc év távlatából már csak azt vehetjük tudomásul, hogy Szolnok ilyen is volt.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Sokáig Szolnok büszkesége
A tervezettnél lassabban és drágábban megépülő Hotel Pelikán közel másfél évtizedig volt Szolnok egyik olyan büszkesége, amit képeslapokon is mutogatni lehetett. Olyan sokáig, hogy akár egy 1974 körül készült fotót felhasználó képeslapot 1985 és 1988 között is simán el lehetett még adni.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Repülős emlékmű a szandai kanyarban
Két évtizede született döntés a szolnoki Repülős emlékmű felállításáról. A szandaszőlősi nagykanyarban, a több mint nyolcvan éves repülőtérhez bevezető út torkolatánál, 36 művész 46 terve közül végül Szanyi Péter munkáját állították fel. Közadakozásból és a város támogatásával.

A Szoborpark további képei