Album



A Kossuth tér egyik arca

2012. június 02.

Értelmetlen vitát folytathatnánk arról, hogy Szolnok főtere, a Kossuth tér mikor volt szebb. De talán kevesen ellenkeznének, ha azt mondanám: nem a mellékelt képeslapon megörökített pillanatában. Úgy tippelem, valamikor a hetvenes évek végén járunk.

A város főterének háború utáni átalakítása a hatvanas évek elején kezdődött és nagyjából a hetvenes évek közepére befejeződött. A tér keleti végén ugyan már az ötvenes évek elején felépült az I. számú irodaház, viszont a többi földszintes épület helyére csak egy jó évtizeddel később kezdtek új házakat felhúzni. A Táncsics út sarkán lévő "lordok" házának is nevezett bérház, a városháza melletti 77 lakásos társasház, a múzeum és a könyvtár közötti lakóház, a Múzeum étteremnek illetve a színház jegypénztárának otthont adó emeletes házak mind a hatvanas években épültek. És abban az évtizedben tűnt el a Múzeum étterem elől a Steiner Jakab ház és a 68-as emlékmű is. A nagy átépítés utolsó mozzanatai voltak az egykori Népbank beborítása, illetve a tér nyugati sarkában álló, egykor a társadalombiztosítónak otthont adó irodaház felhúzása, ami viszont már 1975-ben történt.

Nagyjából a hetvenes évek közepe táján kerülhettek a helyükre a teret esténként sokáig meghatározó neonreklámok. Az ezen a képeslapon is látható, forgó kerekeket imitáló Casco, az I. számú irodaház tetején lévő zöld OTP, illetve oldalán lévő Néplap felirat, valamint a Sztár áruház bejáratánál lévő fényreklám. (E két utóbbinak a tartóelemeit a mai napig fel lehet fedezni a téren.) De ugyancsak világító, írott betűket imitáló "cégérek" voltak az épületek földszintjén lévő üzletek, például a zöldséges és a fodrász bejárata fölött is. Abban azonban nem vagyok biztos, hogy a városháza tetején lévő hatalmas csillag világított-e még vörösen a hetvenes évek végén.

A tér egészének arculatát leginkább a Damjanich Múzeum elé - ha jól tudom 1964-ben - felállított Munkásmozgalmi emlékmű határozta meg. Kovács Ferenc 1990-ig helyén maradó alkotása egyetlen, a teret mutató képeslapról sem maradhatott le, és legalább annyira a város "védjegye" volt azokban az évtizedekben, mint az 1970-ben, a Tiszaliget bejáratánál felállított Fáklyavivő.

A mellékelt kép készítésekor egyébként a tér - és város - már fulladozott a Tisza-hídon átkelő autók, köztük a rengeteg kamion áradatában. A Kossuth tér ráadásul nemcsak az itt áthaladó 4-es út miatt volt inkább az autóké, sem mint a gyalogosoké, hanem a Múzeum előtti közforgalmú út, illetve a színház jegypénztárnál lévő parkoló és taxiállomás miatt is. A tér egyetlen zöld területe a mai könyvtár épülete előtt volt.

Nem tudom, hogy ha annak idején valaki kapott egy ilyen képeslapot Szolnokról, mi jutott eszébe a városról. Mondjuk az, hogy a szolnokiaknak is van munkásmozgalmi szobra, ebben a városban is megmaradt néhány régi épület, de a helyiek alapvetően az új kockáikra "büszkék". Azzal együtt, hogy a képen látható három ház mára a tér megszokott eleme lett. Ha esetleg tőlünk Keletebbre küldték ezt a lapot, akkor persze az is feltűnhetett, hogy a magyarok milyen jó autókkal járnak. A múzeum bejárata előtt álló Fiat 850-es a legtöbb szocialista országban megindította volna az autóról álmodók nyálelválasztását, de a jellegzetes bordó Zsiguli, és a nálunk lenézett Zaporozsec is a vágyak netovábbja lehetett sok helyen.

Nem egy szép kép a térről. Viszont így bő harminc év távlatából már csak azt vehetjük tudomásul, hogy Szolnok ilyen is volt.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A kép széle az érdekes
A papír minősége alapján nagy példányszámban jelenhetett meg ez a képeslap, ami a Megyeházát mutatja a bővítés és a mögötte lévő park kialakítása után nem sokkal. Valamiért 1932 szerepel a lapon, de gyanítom, hogy a felvétel még a húszas években készült. Ma pedig nem a Megyeháza, hanem a mellette álló épületek az igazán érdekesek.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az utolsó láng
Nehogy valakinek egészbe jusson, hogy le kellene bontani csak azért, mert Szolnok utolsó munkásmozgalmi témájú köztéri alkotása! Elhelyezkedése miatt viszonylag kevés szolnoki találkozik vele, aki pedig idegenként látja a Turisztikai központ "főterén", az sok minden másra is asszociálhat.

A Szoborpark további képei