Album



1-es parkoló egykor

2011. február 09.

A Baross utcán konflis cammog. Valamikor a XX. század elején. Utasa hátranéz. Vajon mit örökít meg a járda szélén álló fényképész? Egy alföldi település majd eltűnő belvárosát.

Eltartott egy ideig, amíg rájöttem, hogy ez a kép hol készült. A jobb oldalon sorakozó paloták vezettek nyomra. Az a három, amelyik Szolnokon túlélte a XX. századot. De, hogy Bánóné mit árulhatott a Sütő utcában, nem tudom.

Képzeletben álljunk oda, ahol a száz évvel ezelőtt élt fotós felállította a masináját. Az úgynevezett 1-es parkolójában vagyunk, valahol az egykori MKB, későbbi SZÜV, ma nem is tudom milyen cég kékszínben pompázó székháza előtt. A jobb kezünknél lévő, három hatalmas kirakatablakkal díszített ház már jó ideje nem áll. Pedig szép lehetett, elég csak az boltíves ablakok és a tető között futó díszítésre pillantani.

A Sütő utca sarkán viszont ma is láthatjuk az egykoron megörökített palotát. Igaz, csak a főhomlokzatát. Talán vannak még olyanok, akik emlékeznek arra a 15-16 évvel ezelőtti építkezésre, amikor a palota homlokzata mögül mindent elbontottak, és egy új, modern bankot emeltek oda. Tegyük a szívünkre a kezünket! Lehet, hogy az egykori Postabank bugyraiban sok pénz rossz helyre csordogált, de legalább nekünk, szolnokiaknak is jutott belőle valami. Legalább küllemében megmenekült egy régi épületünk. Mert bizony ennek a helyére is kerülhetett volna egy olyan förmedvény, mint amilyen a Sütő utca másik sarkára sikeredett.

Menjünk tovább! A parkolónak nevet adó 1-es ABC épülete is látható már a képen. Igaz sem a mai portálok, sem a tetőszerkezete nem hasonlít az eredetire, de legalább valami megmaradt belőle. Valaki biztosan tudja, mi volt ennek a szolnoki palotának egykoron a neve, és vajon milyen kereskedésnek adott otthont az a négy utcára nyíló portál. Bizonyítani nem tudom, csak gyanítom, hogy üzletek az első emeleten is lehettek, különben miért kerültek volna oda azok a majdnem földig érő ablakok.

Következik két földszintes épület, amelyeket elsodort a XX. század. A helyükön manapság telefont vásárolhatunk, fölöttük meg jellegtelen irodák húzódnak. Az elbontott épületek után, a Szapáry sarkán viszont ma is látható a következő palota. Sőt, küllemében megszépülve emlékeztet a múltra.

Minden más, amit a képen látunk, mára eltűnt. Ott, ahol a Baross utca egykor húzódott, ma parkoló van, maga az úttest a kép bal oldalán látható épületek helyére került. A bal sarokban látható, földszintes ház talán nem volt túl jelentős, mellette viszont a Szapáry sarkán megmaradt épülethez hasonló, tetszetős palota állt. Homályosan ott van előttünk az úgynevezett Centrum-sarok, a maga földszintes épületeivel, amelyeket - ahogy azt Gulyás Katalin leveléből tudom - valamikor az 1900-as évek elején bontottak el.

Néhány dologra érdemes még egy pillanatot szánnunk. A Sütő utca sarkán, és a kép bal szélén is villanyoszlopok állnak, tehát a belvárosban már volt áramszolgáltatás. Ugyancsak a Sütő utca torkolatánál, az árnyékban egy rácsos csatornafedél látható, ami meg arra utal, hogy valamilyen szinten már a vízelvezetést is megoldották ekkor. És érdemes pár szót a kép előterében látható három facsemetére is szánnunk. Száz éve Szolnokon valamiféle városgondnokság is működött.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Boldog békeidők
"Jöjjenek, mert itt a fotográfus" - terjedhetett futótűzként a hír 1894 nyarán a 68-as gyalogezred újonnan elkészült szolnoki laktanyájában, és mire Szigeti Henrik felállította masináját a főépülettel és tiszti körlettel szemben, már vagy két tucat ember nézett a kamerájába.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A küzdelem emlékhelye
Látszólag csak négy emléktábla meg egy régi faldarab. A valóságban azonban Szolnok legújabb kori történetének egyik fontos emlékhelye. Ráadásul nagyon jól kigondolva, ami miatt a város egyik legfontosabb turisztikai látványossága is lehetne. Szeretnünk kellene.

A Szoborpark további képei