Album



1-es parkoló egykor

2011. február 09.

A Baross utcán konflis cammog. Valamikor a XX. század elején. Utasa hátranéz. Vajon mit örökít meg a járda szélén álló fényképész? Egy alföldi település majd eltűnő belvárosát.

Eltartott egy ideig, amíg rájöttem, hogy ez a kép hol készült. A jobb oldalon sorakozó paloták vezettek nyomra. Az a három, amelyik Szolnokon túlélte a XX. századot. De, hogy Bánóné mit árulhatott a Sütő utcában, nem tudom.

Képzeletben álljunk oda, ahol a száz évvel ezelőtt élt fotós felállította a masináját. Az úgynevezett 1-es parkolójában vagyunk, valahol az egykori MKB, későbbi SZÜV, ma nem is tudom milyen cég kékszínben pompázó székháza előtt. A jobb kezünknél lévő, három hatalmas kirakatablakkal díszített ház már jó ideje nem áll. Pedig szép lehetett, elég csak az boltíves ablakok és a tető között futó díszítésre pillantani.

A Sütő utca sarkán viszont ma is láthatjuk az egykoron megörökített palotát. Igaz, csak a főhomlokzatát. Talán vannak még olyanok, akik emlékeznek arra a 15-16 évvel ezelőtti építkezésre, amikor a palota homlokzata mögül mindent elbontottak, és egy új, modern bankot emeltek oda. Tegyük a szívünkre a kezünket! Lehet, hogy az egykori Postabank bugyraiban sok pénz rossz helyre csordogált, de legalább nekünk, szolnokiaknak is jutott belőle valami. Legalább küllemében megmenekült egy régi épületünk. Mert bizony ennek a helyére is kerülhetett volna egy olyan förmedvény, mint amilyen a Sütő utca másik sarkára sikeredett.

Menjünk tovább! A parkolónak nevet adó 1-es ABC épülete is látható már a képen. Igaz sem a mai portálok, sem a tetőszerkezete nem hasonlít az eredetire, de legalább valami megmaradt belőle. Valaki biztosan tudja, mi volt ennek a szolnoki palotának egykoron a neve, és vajon milyen kereskedésnek adott otthont az a négy utcára nyíló portál. Bizonyítani nem tudom, csak gyanítom, hogy üzletek az első emeleten is lehettek, különben miért kerültek volna oda azok a majdnem földig érő ablakok.

Következik két földszintes épület, amelyeket elsodort a XX. század. A helyükön manapság telefont vásárolhatunk, fölöttük meg jellegtelen irodák húzódnak. Az elbontott épületek után, a Szapáry sarkán viszont ma is látható a következő palota. Sőt, küllemében megszépülve emlékeztet a múltra.

Minden más, amit a képen látunk, mára eltűnt. Ott, ahol a Baross utca egykor húzódott, ma parkoló van, maga az úttest a kép bal oldalán látható épületek helyére került. A bal sarokban látható, földszintes ház talán nem volt túl jelentős, mellette viszont a Szapáry sarkán megmaradt épülethez hasonló, tetszetős palota állt. Homályosan ott van előttünk az úgynevezett Centrum-sarok, a maga földszintes épületeivel, amelyeket - ahogy azt Gulyás Katalin leveléből tudom - valamikor az 1900-as évek elején bontottak el.

Néhány dologra érdemes még egy pillanatot szánnunk. A Sütő utca sarkán, és a kép bal szélén is villanyoszlopok állnak, tehát a belvárosban már volt áramszolgáltatás. Ugyancsak a Sütő utca torkolatánál, az árnyékban egy rácsos csatornafedél látható, ami meg arra utal, hogy valamilyen szinten már a vízelvezetést is megoldották ekkor. És érdemes pár szót a kép előterében látható három facsemetére is szánnunk. Száz éve Szolnokon valamiféle városgondnokság is működött.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Igaz ügy megvédője
Azt nem tudhatjuk, hogy Gyula mennyit látott Szolnokból 1914 nyarán, és valaha találkozott-e még Kulcsár Vilma úrleánnyal. Száz év távlatából csak azt mondhatjuk, hogy annak az igaz ügynek a megvédelmezése, amiért Szolnok érintésével indult, nem sikerült.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

68-as obeliszk
Közel száz évig állt a Kossuth téren, majd legalább négy évtizeden keresztül az Eötvös tér sarkában, bokrok között bújt meg. Ma is csak az veszi észre ott, aki nagyon figyel, pedig a 68-as gyalogezred obeliszkje világtörténelmi eseményekre is emlékeztet. Idén 140 éves.

A Szoborpark további képei