[Ajánlom]

Félrement az alabárd

2017. szeptember 27.

Vékes Csaba Hetedik alabárdos című filmje az első, ami a Filmalap inkubátor-programjában megvalósult. Kihagyhatatlan a ziccer: sokáig kellett volna még nevelgetni ezt az első gyereket ahhoz, hogy életképes legyen. Csak a színészek, például Ónodi Gábor miatt érdemes megnézni.

Nem tudom, kik és milyen alapon döntöttek arról, hogy Vékes Csaba filmötlete alkalmas a megvalósításra. Majd kik mondtak igent arra, hogy még adóforintokat is érdemes költeni erre a rettentő gyenge sztorira, átgondolatlan forgatókönyvre, penetráns poénokra és dialógusokra. Soha nem fogjuk őket felelősségre vonni, pedig mégiscsak közpénzzel dobálóztak, a magyar mozi koporsójába lendítettek egy méretes szöget. Alapvető probléma, hogy a magyar filmes betegséget senki nem akarta kezelni, így a fiatal filmes egyből rendező és forgatókönyvíró is lehetett. Magyarul senki nem volt, aki köldöknézés közben nyakon suhintotta volna. Azaz a Hetedik alabárdos katasztrófájáért Vékes Csaba csak a második körben felelős, elsősorban azoknak kellene a szégyenpadra ülniük, akik hagyták őt kamerával, pénzzel, színészekkel ámokfutni.

Komolyan gondolta valaki azt az alaphelyzetet, miszerint ukrán maffiózók akarják megszerezni a vidéki színház épületét, amihez egy méretes bukás vezethet el? Ismétlem: ukránozunk, amikor ez már tíz éve kiment a divatból. Színházi bukással dobálózunk, amikor ilyesminek Magyarországon nyolcvan éve nem volt következménye. Tényleg érdekelne, kinek csillant fel a szeme arra a sztorira, hogy a gaz maffiózók, az önkormányzat és a zsarolható igazgató ellen összefog a társulat, akik persze eleinte utálják a főhőst, de a cél érdekében megvilágosulnak, és ha nem is mindenben, de erkölcsileg győznek. Ha ennyi jött össze első forgatókönyvnek, és ehhez még inkubátor is kellett, akkor más foglalatosság után kellene nézni. Azoknak is, akik menetközben - legkésőbb a forgatáson vagy a vágásnál - nem vették észre, hogy a XXI. században nem lehet szórakoztató filmet csinálni hosszú, egybeállításos, lényegében színpadot forgató jelenetekkel. Időt húzni, köldököt piszkálni, pénzt keresni lehet, csak akkor az öltöző tükrét össze kell köpködni.

Biztos velem van a baj, de úgy vártam ezt a filmet, mint valami megváltást. Hittem, hogy egy szomorú, groteszk képet fest majd a vidéki színházakról, a vidéki színészi létről. Amit még ezzel a borzalmas alapsztori mellett is megtehette volna. Például, ha mesélteti a kiválasztott színészeket saját pályájukról. Kínunkban vinnyoghattunk volna. Sokkal erősebb poénokon, mint egy véletlenül eldőlő alabárd által levágott ujj, a kelleténél nagyobb nyilvánosság előtt elkövetett szex, vagy - a legalja - a kötélpadlásról a színpadra pisálás.

Ebben a szutyokban kellett lubickolnia Bezerédi Zoltánnak a színházigazgató szerepében, Újlaki Dénesnek a lecsúszott színész karakterében, Nagy Ervinnek, vidéki sztárként. És Ónodi Gábornak - a szolnoki Szigligeti Színház tagjának - a főhős szöveges szerepre vágyó, örök statiszta barátjának. Mindent megtesznek a bukásra ítélt film megmentéséért, miközben untermanjai próbálnak lenni nemcsak a csapnivaló rendező-forgatókönyvírónak, de a jobb sorsra érdemes Bánki Gergely főszereplőnek is.

Sajnálom őket, mert a Hetedik alabárdos már a sztorinál, a forgatókönyvnél, a forgatáson és a vágáson elcsúszott. És hiába jók a színészek, Vékes Csaba első filmje, büntetendő. Amit csak akkor nézzenek meg, ha a fekáliából várat építeni próbáló társulat munkája előtt akarnak tisztelegni.

(A filmet a Tisza mozi is vetíti. Ónodi Gáborral a szeptember 27-ei vetítés után találkozhatnak.)

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki lordok háza
Persze, hogy ezen a képeslapon nem egy balatoni szálloda, hanem a szolnoki "lordok háza" látható. Eredeti állapotában. Ízlés kérdése, volt-e annyira szép egykor ez a lakóház, hogy bő fél évszázada képeslapra kerüljön. Ám számomra sokkal érdekesebb, hogy ezzel a képeslappá lett fotón egy valami nem stimmel.

Az Album további képei
 

AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Régi tábla, eltűnt cégek
A Kolozsvári úti óvoda bejárati ajtaja mellett, véletlenül bukkantam erre az emléktáblára. Tökéletes fotót nem tudtam készíteni róla, de a tartalma miatt nem bírom megállni, hogy ne örökítsem meg. Elemezni és magyarázni való tábla.

A Szoborpark további képei