[Ajánlom]

900 éves új város

2023. február 07.

Szolnok mai képe a hatvanas-hetvenes években alakult ki. A vasútállomás, az egykori főiskola, a néhai Szövetség ABC, a Tiszaligeti sportcsarnok, a Pelikán hotel mind ebben az időszakban épültek. A Szolnok múltja képekben sorozat február 14-ei előadása ezt az időszakot mutatja be.

Feltehetnénk azt az álnaiv kérdést, hogy vajon a Szolnokon a múlt század hatvanas-hetvenes éveiben zajló hatalmas beruházások azért történtek, mert közelgett a város első, ismert írásos említésének 900. évfordulója, avagy az akkori értékén is több tízmilliárd forintnyi építkezésnek kellett egy közös "brand", egy kitűzhető céldátum, egy hivatkozási pont. Az Aba-Novák Agóra Kamaratermében 2023. február 14-én, 17 órakor kezdődő előadásomban az utóbbi mellett fogom letenni a voksomat. Eddigi kutakodásaim alapján ugyanis ki merem jelenteni, hogy elődeink csak gombot (ünnepi alkalmat) kerestek a kabáthoz (a rengeteg beruházáshoz). Szerintem ezt bizonyítja, hogy néhány építkezés - például a Pelikán hotel alapozása - már zajlott, amikor a hetvenes évek elején elkezdtek cikkek megjelenni a 900 éves jubileumról és az arra történő felkészülésről. Nem is beszélve a tervekről, amelyek többsége már a hatvanas években, azaz jóval a jubileum előtt készült. (Például az új belváros vagy a Móra Ferenc úti lakótelep tervei.)

A korszak megélői és ismerői természetesen feltehetnek egy következő - egyáltalán nem álnaiv, sőt inkább logikus - kérdést. A szocializmust építő Magyarországon miért nem a rendszerhez jobban illeszkedő dátum lett a "gomb", a hatalmas beruházások közös "brand?-je" A felvetésre többféle magyarázatot is fogok adni a szolnoki Tourinform által szervezett, Szolnok múltja képekben sorozat tizenegyedik, a "900 éves új város - szolnoki fejlesztések 1960-1980 között" című, régi képekkel illusztrált előadásomon. A jubileumi beruházásokat teljesen logikus lett volna például 1969-hez kötni, ami ugye Szolnok "felszabadulásának", illetve a Szolnokon 134 napig tartó Tanácsköztársaságnak a fél évszázados évfordulója lett volna. Csakhogy addigra szinte még semmi sem készült el, legfeljebb az "új" Tisza-hidat, a pártházat, a Kossuth tér lakóházait, esetleg a színház új homlokzatát lehetett volna mutogatni. Azaz, szerintem az 1975-ös dátum mellett a látványos beruházások csúszása is szólt, amiket előbb ugye meg kellett tervezni, elő kellett készíteni (például a 4-es főút rekonstrukciójával), sőt sok esetben a szükséges technológiát is telepíteni kellett (például a tömeges lakásépítéshez).

Más városok példáival párhuzamba állítva a "Szolnok 900 éves" beruházásokat, egy másik szempontot is megemlítek majd a február 14-ei előadásomban. Nevezetesen azt, hogy a kádári szocializmus jól látható törekvése volt a rendszer "történelmi gyökereinek" feltárása - a mából nézve inkább megteremtése. A deresebb halántékúak még emlékezhetnek az elnyomottakért felkelő Dózsa György már-már "szocialista" hérosszá alakítására, a soha nem létezett, 1848-as hősként beállított Guszev kapitányra, vagy éppen az utólag vörösre színezett alföldi földmunkás mozgalmakra. Ennek a történelem "ábrázolásnak" a része lehetett a 600 éves Gyula, a 650 éves Kecskemét, a 700 éves Győr és a 900 éves Szolnok ünnepségek a hatvanas-hetvenes években.

Előadásomat 1956-tal, az új szolnoki állomás építésének megkezdésével, majd megakadásával fogom kezdeni, és a Nerfeld-palota helyére, a Centrum-sarokra épített Árkád épülettel fogom zárni. Nagyjából negyedszázad, de inkább csak 15-16 év, amikor Szolnok képét alapvetően átalakították. És nem elsősorban valami rosszul értelmezett megalománia vagy a múlt elpusztításának igényével. Visszatérve ajánlóm első bekezdésére: arról fogok beszélni, hogy Szolnoknak égető szüksége volt arra a bizonyos, a hatvanas-hetvenes években készülő kabátra. A háború előtt negyvenezres város lakossága ugyanis nemcsak kicserélődött, de meg is duplázódott erre az időszakra. Márpedig az 1876 után kiépülni kezdett városszerkezet alkalmatlan volt ennyi ember korszerű kiszolgálására, gondoljunk csak a szükséges oktatási intézményekre, az új szemléletű kereskedelmi egységekre (ABC-k) vagy éppen a közlekedés gyökeres átalakulására (pl. a személygépkocsik számának növekedésére). Azaz Szolnoknak nem volt más lehetősége. Jubileumi ünnepségekkel vagy anélkül, de a végül elkészült beruházásokat meg kellett valósítani. A mából nézve azt mondom: szerencséje volt a városnak, hogy mindez koncentráltan, alig másfél évtized alatt megtörtént.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

110 éve az épülő Szolnok
Egy szerető fiú édesanyjának küldött üdvözletén Szolnok 110 évvel ezelőtti fejlődésének lenyomata is ránk maradt. Merthogy ezen az 1913-ban postára adott képeslapon már nemcsak az Ehrlich-féle ház áll, és talán éppen készül a Kádár cukrászda emelete, de a Szolnoki Cukornyárnak is nyoma van.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Állt 1957-1965
A második szovjet katonai emlékmű a Táncsics utca végén, ott, ahol 1956. október 26-án a szolnokiak az elődjét - a "szivart" - ledöntötték, és ahová 1965. április 4-én Lenin alakját helyezték. Az ismeretlen emlékmű "titkát" Bojtos Gábor, a szolnoki levéltár munkatársa segített megoldani.

A Szoborpark további képei