Szobor Park Szolnok



Schwajda emléktábla

2011. szeptember 18.

A háromszoros szolnoki színházigazgatónak halála után bő egy évvel, 2011. szeptember elsején állítottak emléktáblát az általa felújított Szigligeti Színház előtti parkban. A tábla Kligl Sándor alkotása.

A Kispesten született Schwajda György 1973-ban, 30 évesen lett a Szolnoki Szigligeti Színház dramaturgja, egy interjúban azt állította, a városban is ekkor járt először. Öt évvel később, 1978-ban, mindössze három hónapra az intézmény direktora lett. Akkor közel hét évre búcsút intett a városnak, hogy aztán 1985-ben visszatérjen.

A második igazgatói időszakát (1985-1992) nemcsak fantasztikus előadások - Doktor Zsivágó, Rákóczi tér, Ludas Matyi, a 301-es parcella bolondja - fémjelzik, de a teljesen lepusztult épület felújítása is. Egy évvel a megszépült épület átadása, a máig egyetlen, Szolnokon rendezett Országos Színházi Találkozó után, utódot ajánlva maga helyett, felállt az igazgatói székből.

A nem a tervek szerint sikerült fővárosi, Művész Színházi próbálkozás után, 1995 tavaszán - miután utódja sem a társulattal, sem a várossal nem találta meg a közös hangot - Schwajda visszatért Szolnokra, hogy harmadszor, ezúttal öt évig irányítsa a teátrumot. Utolsó szolnoki éveiben már az új Nemzeti Színház építésén is dolgozott, aminek 2000-2002 között első igazgatója is volt.

Halála előtt a kaposvári Csiky Gergely Színház igazgatója volt. Az ottani épület felújításának tervezése közben, 2010. április 19-én, 67 évesen hunyt el.

Nevéhez számtalan színdarab - Bohóc, Csoda, Himnusz, Száz év magány - köthető, de a magyar mozi kedvelői az Indul a bakterház és a Legényanya című filmek alkotójaként is emlékezhetnek rá.

Halála után nem sokkal fát ültettek emlékére a Szigligeti Színház művészei az épület előtt. A fa mellé 2011. szeptember 1-jén, Szolnok Napján került a Kligl Sándor szobrászművész által készített, Schwajda György arcképét megörökítő emléktábla.

A Szegeden élő Kligl Sándor (1945) nem ismeretlen a szolnoki közönség előtt. Ő készítette például a Kossuth téren álló Fiatal pár és a Fiú kutyával című szobrokat is. Legismertebb alkotásainak egyike pedig a Parlament déli kapujával szemben álló Kovács Béla szobor.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Újabb Szapáry és Szigeti
Ha anno nem kap engedélyt a Kereskedelmi Bank, hogy a Szapáry és a Gorove utcák torkolatához szecessziós bérházat építsen, valószínűleg nem marad fenn ennyi fotó Szolnok korzójáról sem. Mert Szigeti Henrik nem bérelhetett volna műtermet annak a háznak a második emeleten.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lakásépítés záróköve
Szerte a világban találhatunk olyan záróköveket, amelyek egy-egy nagyobb építkezés befejezésének állítanak emléket. Szolnokon is van néhány ilyen, köztük például a Thököly úti négyemeletes szalagházon, 1972-ben elhelyezett.

A Szoborpark további képei