Album



Volgák és Moszkvicsok

2014. január 11.

Óriási a forgalom Szolnok megye székhelyén. Olyannyira, hogy a megyei tanács székháza előtt araszoló Volgák és Moszkvicsok között rendőrnek kell átsegítenie a gyalogosokat a zebrán. A fejlődő várost megörökítő fotós pedig halált megvető bátorsággal áll a két sáv között.

Akár ilyen mondatok is kerülhettek volna az itt látható fotó mellé, ha nem képeslapon, hanem MTI hírképként fut be karriert a hatvanas évek végén. Persze nem zárható ki, hogy eredetileg nem a Képzőművészeti Alap számára készült, ám mivel remekül adta vissza a fejlődő, lüktető megyeszékhely atmoszféráját, valakinek eszébe jutott, hogy anziksz is lehetne belőle. Azt nem tudom, hogy negyven évvel ezelőtt küldözgettek-e ilyen képeslapokat az emberek - talán igen -, mindenesetre a birtokomban lévő példány postatiszta.

Amin nekem leginkább a régi Volgák és Moszkvicsok tetszenek. Bár, ha nem tévedek, két különböző Trabant is kikacsint a sorból. A fotó bal alsó sarkában egy Moszkvics 407-es húz ki a képből, mögötte két Volga M21-es, azt pedig egy Trabant 500-as vagy 600-as, utánuk pedig egy 601-es halad a Tisza-híd felé. Az ellenkező irányban pedig egy Moszkvics 407-est fog közre két fekete, gyaníthatóan állami Volga. Akkoriban mindennapi látvány lehetett egy ilyen autósor a Kossuth úton, senkit nem hozott lázba. Ma viszont szoronganák az útszélén, hogy ilyeneket láthassunk.

Persze a szocialista autóipar remekein kívül mást is érdemes felfedezni ezen a fotón. Például azt, hogy az akkori "hatalmas" forgalmat - ami a 4-es út tranzitját is magában foglalta - még egy-egy sáv vezette el. Így a padka és az autók között bőven volt még hely a kerékpárosoknak, akikből - mint látszik - akkor sem volt kevés a városban. Érdemes egy pillantást vetni a bíróság előtti buszmegállóra is. Nemcsak a korabeli tábla és a telefonfülke miatt, hanem annak okán is, hogy ez a megálló mennyit vándorolt már a helyi tömegközlekedés elindulása óta. Ha nem tévedek, a Varga előtt kezdte karrierjét, ma pedig már a Jókai utca torkolatánál találjuk.

Nem vagyok erdész vagy kertész, így nem tudom megítélni, hogy a Kossuth utca páros oldalán, a megyeháza előtt lévő, itt még fiatalnak tűnő fákból él-e még valamelyik. A zebránál lévő már biztosan nincs meg. A túloldalon, a biztosító bérháza és az egykori mezőgazdasági bank épülete előtt lévők viszont akár még a helyükön is lehetnek. Mindenesetre soha sem lehetett túl hálás dolog itt a faültetés.

Ez a kép egyébként azért is érdekes - főleg, mint képeslap -, mert az utcát ebből az irányból fotózva inkább a palotasor érvényesül, mintsem a szocialista építőipar remekei. Míg a Kossuth tér felől készült fotókon - ami szerintem sokkal gyakoribb képeslapként - az aranykor épületei kevésbé hangsúlyosak. Itt is látszik a Megyei Tervezővállalat székháza, a Járási Hivatal épülete és az 1-es számú irodaház, ám úgy tűnik: történelmi épületek által szegélyezett úton haladnak az autók. Amit az is segít, hogy a Kossuth tér végét ekkor még a Steiner-féle ház zárt le.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hivatal Trophyval
A Megyei Tervezővállalat hatvanas években megálmodott és megvalósult épületeit fotókkal felsoroló, a blogSzolnokon már többször hivatkozott, fontos kiadványból származik a mellékelt fotó is. Az egykori Térképészeti Hivatal irodaház Szolnok egyik legforgalmasabb utcáján áll - ma is, de üresen.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szomorú (?) Krisztus
Szomorú, búsuló, merengő, bánkódó, ülő? Valószínűleg ez az a szobrunk, aminek több neve van, mint amennyi tényszerű adatot ismerünk a születéséről. Az biztos, hogy nem a legöregebb köztéri alkotásunk, ugyanakkor a legrégebb óta ugyanazon a helyen álló.

A Szoborpark további képei