Album



Üdvözlet Kádár cukrászdájából

2023. június 03.

Nem az a Kádár, hiszen amikor ezek a fotók készültek, még meg sem született. Ez a Kádár a szolnoki Kádár, akinek a nevéhez a város első modern cukrászdája és kávéháza köthető. Kádár Kálmánról és a Szapáry utcai "intézményéről" van szó, aminek épülete 1910 körül kapta meg mai formáját.

Elsőre bármilyen hihetetlennek is tűnik, ennek a háromfotós képeslapnak a középső felvétele az előző századfordulón Szolnok korzóját, azaz az 1891-től Szapáry utcának nevezett közterületet mutatja. A felvétel fókuszában idősebb Kádár Kálmán cukrászdája látható - erről még lentebb -, tőle jobbra a Kindlovics bazár ma is álló emeletes épülete, balra pedig a későbbi Arany Hattyú étterem, aminek a helyén jelenleg a Szapáry út legrondább homlokzata található. Érdemes egy pillantást magára az utcára is vetni, hiszen jól látható ezen az 1900-as évek elején készült fotón, hogy a kocsiutat és a járdát ekkor még vízelvezetőárok választotta el egymástól, ugyanakkor a gyalogút már kövezett, sőt elég széles ahhoz, hogy a Kádár cukrászda teraszát is le lehessen belőle keríteni. Ami előtt egy villanypózna is állt, azaz közvilágítás és épületen belüli világítás is volt már ekkor a városnak ezen a részén.

A három felvételt Szigeti Henrik készítette, akinek az előző századfordulón valahol a közelben volt a műterme, talán átellenben - a mai Árkád helyén -, az ívesen kanyarodó földszintes házak valamelyikében. A Székesfehérvárról Szolnokra települt fotós minden bizonnyal jó kapcsolatokat ápolhatott a Kunszentmártonból a megyeszékhelyre beköltöző cukrásszal, amit nemcsak ez a képeslap bizonyít, hanem az is, hogy Szigeti a majd 1905-ben - tehát e lap postázása után - elkészülő szecessziós banképületből 1910 után a Kádár-cukrászda épületébe tette át székhelyét.

Azt követően, hogy az akkor már közel 50 éves épületre emeletet építettek - egyes források szerint Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján, a helyi Sipos mester kivitelezésében -, és megkapta azt a szecessziós homlokzatát, amit nagyjából ma is ismerünk. Nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy idősebb Kádár Kálmán Szigetivel együtt gondolkodva tervezték meg a bővítést, aminek eredménye állítólag egy kisebb napfény-műterem is lett a már emeletes épületben.

Szigeti Henrik képeslapjának bal oldalán a Kádár cukrászda előterét látjuk, a pult mögött két hölggyel. Mivel Kádár Kálmán két fia és két lánya is apjuk üzletében dolgozott, a lányok ráadásul felszolgálóként, joggal feltételezhetjük, hogy a kamerába néző két hölgy vagy a két Kádár-lány, legfeljebb Kádárné és egyik gyermeke. Ugyanakkor nagyon jól látszik a minden bizonnyal süteményeket rejtő üvegezett pult, a hölgyek háta mögött lévő, talán italoknak és poharaknak helyet adó polc, a thonet-stílusú székek és nagyobb tér érzetet adó jókora tükör is. No meg a tükör mellett sorakozó újságok, amelyek egykor elengedhetetlen kellékei voltak a kávéházaknak. Állítólag Szolnokon sem volt abban semmi meglepő, hogy a friss pesti újságok már aznap reggel a helyi kávéházakban voltak, sőt egy nap késéssel a külföldi lapok is befutottak, köszönhetően a Magyar Királyi Államvasutak és a Magyar Királyi Posta áldásos tevékenységének.

A jobb felső sarokban lévő harmadik képen a belső, a Nemzeti Szálló felé eső terem berendezése látható. Párnázott székekkel, ami arra utal, hogy Szolnok akkori legelegánsabb kávéházában is hosszabban ücsöröghettek a vendégek. A hatalmas tükör mellett itt is lóg egy újság a falra akasztott tartóban, miként - kicsit nehezen kivehetően, de mégis - a csillárt is megörökítette a fotós, ami egyértelműen arra utal, hogy a huszadik század első éveiben Kádár Kálám szolnoki cukrászdájában már villanyáram szolgáltatta a fényt. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen a közeli Nemzeti Szállóban már 1896-ban kigyúltak az első szolnoki lámpák, a Scheftsik család pedig a 19. század utolsó éveitől szolgáltatott elektromos áramot a mai Verseghy park helyén lévő malmából. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy alig negyedszázaddal a megyeszékhellyé válás után Szolnok sok tekintetben az ország egyik leggyorsabban fejlődő, valóban modernizálódó városa volt.

A tulajdonomban lévő, Szolnokon 1904. november 11-én postára adott képeslapnak van még egy apró érdekessége. Abba a városba postázták, ahonnan Kádár Kálmán Szolnokra költözött. A második postai bélyegző szerint a Kádár "czukrászdájából" ugyanis Kunszentmártonba küldték a szolnoki üdvözletet. Sajnos ceruzával írva. Így csak annyi bogarászható ki, hogy valamilyen úrleánynak címezték az anzikszot, amit többen is aláírhattak annak képes felén, ahol a szabályok kijátszása érdekében Szigeti Henrik - talán éppen Kádár Kálmán kérésére - megfelelő mennyiségű üres felületet hagyott három felvétele, és pirossal írt, apró reklámfelirata fölött.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ilus és a Czinóber-ház
Ilus Budapestről érkezhetett Szolnokra 1942 végén. Nem minden alakulhatott úgy, ahogy tervezte, a fizetése is kevesebb lett, és a várostól 7 kilométerre lévő munkahely se tetszett. Hogy mit gondolt Szolnokról, aminek a legvárosiasabb utcájáról készült képpel üzent barátnőjének, nem tudom.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kanizsa Tivadar-szobor
A szolnoki kötődésű, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázóról tanuszodát és tantermet is elneveztek már a városban. Közös emléktáblán látható portréja a megyei múzeum épületében, önálló szobra pedig a Vas utcában áll.

A Szoborpark további képei