Album



Szolnok 1973 nyara

2012. február 12.

Elsőre talán nehéz elhinni, de ez a fénykép tényleg Szolnokot, a Kossuth és a Szapáry út kereszteződését ábrázolja. Mégpedig úgy, hogy a fotós az egykor itt átvezető 4-es főút közepén, nagyjából a mai Árkádok alatt lévő újságossal egyvonalban állt a vasút felé fordulva.

Ez fotó nem azért készült, hogy a rendőrségnek bizonyítéka legyen a 4-es főúton a kerékpárját gyalogosan toló és a záróvonalat hamarosan átlépő úr ellen. Aki a kormányra akasztott ceglédi kannájában éppen vizet hozhatott a nyári melegben valamelyik szolnoki artézi kútról, mondjuk a Kossuth tér környékén dolgozó kollégáinak. Bár jobban megnézve a kép előterébe véletlenül került embert, akár egy szabálysértési aktából is előkerülhetett volna ez a fotó, hiszen az ország egyik legforgalmasabb útján előadott mutatvány ma is komoly pénzdíjat érne.

Azt is tudjuk, a képet nem a korabeli Autó-Motor magazin rendelte meg, hogy illusztrálja a motorizáció rohamos terjedését a vidéki városokban. Pedig a felénk tartó M24-es Volga, a nekünk háttal lévő parancsnoki GAZ, az előtte kettővel álló billenős ZIL, illetve a közlekedési lámpa alatt várakozó NSU akár ezt is igazolhatná. De nem.

Kérem, ne röhögjenek! Ez a kép a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) Szolnok Megyei Bizottságának Archívumából került elő - köszönet érte Bojtos Gábornak és a megyei levéltárnak -, mégpedig abból az iratcsomóból, amiben a KMP (Kommunisták Magyarországi Pártja) szolnoki szervezetének megalakulási helyét dokumentálták fényképpel, tervrajzzal és bontási engedéllyel. Bármilyen hihetetlen, de e nélkül nem lenne ilyen remek 1973-as fotónk a Kossuth és a Szapáry utcák kereszteződéséről.

A fotós feladata ugyanis az volt, hogy az akkori Beloiannisz utca 3. szám alatt lévő házat megörökítse, mielőtt a 4-es főút kiszélesítése miatt szanálják, azaz ledózerolják. Ez az épület azért volt fontos, mert ebben a házban alakult meg a KMP szolnoki szervezete, amit az utcai fronton emléktábla is hirdetett (a tábla később a pártház falán volt). Az alapos munkát bizonyítja, hogy a házat minden irányból megörökítették. Ez a kép például a tűzfalát ábrázolja, elég távolról. Igen, a korabeli reklámokkal telefestett, fehér tűzfalú házról van szó.

Ha jobban megnézzük a képet, jobb oldalon felismerhető a most is álló, az ötvenes-hatvanas években emelt házsor, illetve mögöttük éppen csak, de kikandikál az 1965-ben épített pártház. A sarki ház tetején pedig - nekünk háttal - ott a Tomi mosópor fényreklámja. Ennek kapcsán nem tudom megállni a megjegyzést: ahhoz képest, hogy szocialista hiánygazdaságként írják le a hetvenes éveket, Szolnok legforgalmasabb kereszteződése elég rendesen tele volt aggatva marketing eszközökkel.

A jobb oldali épületeken kívül ma már egyetlen másik, az 1973-ban készült képen látható ház sincs meg. Bal oldalon a Nerfeld palota, azaz a régi Centrum látható, már a nevezetes tűzeset után. A Nerfeld palota és a fehér tűzfalas ház között, a régi négyes nyomvonala mellett álló földszintes, és a mellette lévő, itt ugyancsak tűzfalát mutató épület sem áll már, helyükön, a Sütő és a Mészáros Lőrinc utcák között két irodaház található ma. És természetesen a fehér tűzfal mögött látható Madas-ház is eltűnt 1973 decemberében, amikor is át kellett adni a területet a kiszélesítendő és kiegyenesítendő 4-es főút, illetve az aluljáró építőinek.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Új évre betongyár
A Beton- és Vasbetonipari Művek (BVM) döntéshozói 1976-ban úgy gondolták, hogy a következő évi kártyanaptárjukra, a tíz üzemük közül, a szolnoki gyár látképét tetetik. Kiadványuk így bekerült a viszonylag kevés olyan szolnoki kártyanaptár közé, amely valamiféle helyi "tájképet" őriz.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Centrum-sarok tűz tábla
Senkit sem szeretnék megbántani, de úgy érzem, a történelmi hűség kedvéért néhány gondolattal fontos kiegészíteni azt az emléktáblát, amit tisztelendő módon, április 11-én helyezett ki az Árkádra a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság.

A Szoborpark további képei