Album



Szabadság tér vagy Kossuth utca

2013. február 02.

Vagy inkább a kettő torkolatát mutatja ez az ötvenes években készült fotó, amit a korra jellemző nagyon könnyű papírra, elég rossz minőségben nyomtattak. A Képzőművészeti Alap Kiadóvállalatának 30 filléres lapját 1958. március 28-án adták fel Szolnokon.

A képeslap alján az szerepel, hogy a fotó a Kossuth Lajos utcát ábrázolja. Azt hiszem, ez csak részben igaz, hiszen a kép jobb szélén látható - ma már nem létező - patika a Szabadság téren állt egykor. Mellette a Varga Katalin Gimnázium épületét látjuk, amit majd csak jó négy évtizeddel később bővítenek a patika telkét felhasználva. A kép korának azonosításában segíthetnek a bíróság épülete előtt lévő hatalmas fák, amelyekhez hasonlók akkor tűnnek fel az egykori fotókon, amikor még egyetem működött itt, azaz 1956 előtt.

A kép nem is igazán a házak miatt, hanem a közlekedési eszközök okán lehet érdekes. A bal alsó sarokban egy két lovas fogat baktat a városközpont felől a híd irányába. Még a hetvenes évek közepén készült filmeken is gyakran feltűnik ilyen szállítóeszköz Szolnokon.

A kép közepén két autóbuszt látunk, amelyek akár a fotózás időpontjának azonosításában is segítségünkre lehetnének, hiszen mintha az első járművön még a MÁVAUT felirat szerepelne. Márpedig a MÁVAUT 1953-ban átalakult Autóközlekedési Vállalattá (AKÖV), így ha jól veszem ki a feliratot, a fotónak legalább öt évvel azelőtt kellett elkészülni, hogy feladták. Persze lehet, hogy tévedek, hiszen az első autóbusz - a hátul dupla tengelyes - márkáját sem tudom azonosítani, egyetlen tippem az lenne, egy Skodával van dolgunk. A mögötte álló viszont egyértelműen egy 30 személyes Rába Special, ami akár 1938 óta is szolgálhatta az akkori utazóközönséget.

További érdekessége a képnek a patika előtt látható útjelző oszlop, három iránymutató táblával. Ma már igencsak meglepődne az utazó, ha egy ide kihelyezett tábla alapján kellene tájékozódnia. Feltételezem egyébként, hogy a Szabadság tér, azaz a Tisza-híd belvárosi hídfője 1962-ig nézhetett ki így. Az új híd építésekor emelhették meg annyira a tér talajszintjét, hogy az már messze nem volt síkban a patika padlójával.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hajós város
Szolnok gazdasága a 20. század elején a gabonán, a fán, ezek feldolgozásán és szállításán alapult. Polgárai tehetős emberek voltak, hiszen néhány év alatt két nagy templomot is építettek. Szigeti Henrik több képeslapon is megjelent fotója, akár Szolnok korabeli gazdaságföldrajzát is bemutathatja.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Fáklyavivő (fagyis ember)
A mai napig Szolnok egyik legvitatottabb szobra a Tiszaliget bejáratánál álló Fáklyavivő. Többször felvetődött már áthelyezésének az ötlete, de szerintem ez csak akkor fog megtörténni, ha a láthatóan egyre rosszabb állapotban lévő alkotás veszélyessé válik.

A Szoborpark további képei