Album



Régi Szapáry ismét

2014. február 08.

Ezt a szinte fotópapírra nyomtatott képeslapot biztos, hogy 1949 után adták ki. Abban azonban bizonytalan vagyok, hogy a fotó is ugyanakkor készült-e. A bankok feliratai miatt gyanús, hogy a kép kicsit régebbi.

A blogSzolnok Album rovatában ez volt az első képeslap, amiről írtam, 2010. március 5-én. Újraolvasva azt az írást, rá kellett döbbennem, hogy az azóta eltelt négy évben, apránként mennyi információt szedtem össze a városról. Mindezek fényében pedig úgy gondoltam, ideje erről a képeslapról újra beszélni, azaz írni.

A mai Szapáry utca elejét, a Baross utcai torkolathoz közeli részét ábrázoló képeslapot, a hátoldalon lévő felirat miatt biztos, hogy 1949 után adták ki. Ott ugyanis az szerepel, hogy "Szolnok, Ságvári Endre utca". Márpedig az egykori Molnár, majd 1891-től Szapáry út csak 1949-ben kapta meg a Ságvári Endre nevet. Fontos, hogy ekkor még nem körút, csak utca. Körút ugyanis a hatvanas években lett, amikor elkészül a Zagyvától az Adyn át a Baross - akkor Beloiannisz - útig tartó szakasz, és Kaposvári Gyula kedvenc fordulatával élve, mint egy függönyt elhúzva, összenyitották a két Ságvári utcát. Ekkor fordult meg a számozás is, és ekkor tűnt el az ezen a képeslapon még látható szecessziós banképület.

Tehát, ha nem kételkednék abban, hogy ezt a fotót 1949 után készítették, akkor eljátszhatnánk azzal a kérdéssel, hogy vajon mikor fotózhatták legkésőbb. A Kereskedelmi Bank elbontott szecessziós épülete miatt nyugodtan rávághatnánk, hogy 1962-63 előtt kellett ennek történnie, hiszen a pártház - fehérház - és a Ságvári körút kinyitása, valamint a 4-es főút forgalma akkor tette indokolttá, az egyébként is csak ideiglenes engedéllyel épült ház elbontását. Ha a Baross és a Szapáry sarkán álló, e képen még álló Nerfeld-palotát is szemügyre vesszük, akkor esetleg az ötvenes évek végénél is meghúzhatnánk a határt, hiszen még hiányzik a tetejéről a hatalmas fényreklám.

A magam részéről azonban nagyobb téttel mernék fogadni arra, hogy a kép 1949 előtt készült. Nem hinném ugyanis, hogy a bankok és pénzintézetek 1948-as államosítása után sokáig a helyén maradhattak volna a bankfeliratok. Márpedig a képeslap jobb szélén, a mai OTP épületének homlokzatán ott olvasható a Szolnoki Hitelbank felirat. Az utcát lezáró szecessziós épület földszintje felett pedig a Hitelszövetkezet kiírás. Mivel háborús nyomok se látszanak az utcán, akár azt is megkockáztatnám, hogy a felhasznált fotó a háború előtt vagy a negyvenes évek elején készült.

Amikor a Szapáry utca még egy békebeli, kisváros korzója volt. A bank épületének földszintjén, az utcafrontra nyíló boltok sorakoztak, és a Nerfeld-palota aljában is kirakatok értek egymásba. A Kádár cukrászda előtt már egy autó is parkolt, a többség azonban még gyalog, vagy kerékpárral járt. És a fodrászok, hosszú fehér köpenyben ácsorogtak kuncsaftra várva az üzletük ajtajában.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az ötvenes években Szolnokon
Nem tudhatjuk, hogy az Újlaki Téglagyár Bérelszámoló és nyilvántartó osztályának dolgozói mit gondoltak, amikor megkapták Mancika és Imre képeslapját Szolnokról, mi azonban ennek köszönhetően kicsit bepillanthatunk az ötvenes évek Ságvári Endre utcájára.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Gyermekévre emlékeztet
Az ENSZ által Nemzetközi Gyermekévvé nyilvánított 1979-re tényleg úgy emlékszem, mintha lépten-nyomon a gyerekeket ünnepelték volna, mert valahogy mindig kiderült, az az év az övék. És ennek máig vannak nyomai Szolnokon is.

A Szoborpark további képei