Album



Régi Szapáry ismét

2014. február 08.

Ezt a szinte fotópapírra nyomtatott képeslapot biztos, hogy 1949 után adták ki. Abban azonban bizonytalan vagyok, hogy a fotó is ugyanakkor készült-e. A bankok feliratai miatt gyanús, hogy a kép kicsit régebbi.

A blogSzolnok Album rovatában ez volt az első képeslap, amiről írtam, 2010. március 5-én. Újraolvasva azt az írást, rá kellett döbbennem, hogy az azóta eltelt négy évben, apránként mennyi információt szedtem össze a városról. Mindezek fényében pedig úgy gondoltam, ideje erről a képeslapról újra beszélni, azaz írni.

A mai Szapáry utca elejét, a Baross utcai torkolathoz közeli részét ábrázoló képeslapot, a hátoldalon lévő felirat miatt biztos, hogy 1949 után adták ki. Ott ugyanis az szerepel, hogy "Szolnok, Ságvári Endre utca". Márpedig az egykori Molnár, majd 1891-től Szapáry út csak 1949-ben kapta meg a Ságvári Endre nevet. Fontos, hogy ekkor még nem körút, csak utca. Körút ugyanis a hatvanas években lett, amikor elkészül a Zagyvától az Adyn át a Baross - akkor Beloiannisz - útig tartó szakasz, és Kaposvári Gyula kedvenc fordulatával élve, mint egy függönyt elhúzva, összenyitották a két Ságvári utcát. Ekkor fordult meg a számozás is, és ekkor tűnt el az ezen a képeslapon még látható szecessziós banképület.

Tehát, ha nem kételkednék abban, hogy ezt a fotót 1949 után készítették, akkor eljátszhatnánk azzal a kérdéssel, hogy vajon mikor fotózhatták legkésőbb. A Kereskedelmi Bank elbontott szecessziós épülete miatt nyugodtan rávághatnánk, hogy 1962-63 előtt kellett ennek történnie, hiszen a pártház - fehérház - és a Ságvári körút kinyitása, valamint a 4-es főút forgalma akkor tette indokolttá, az egyébként is csak ideiglenes engedéllyel épült ház elbontását. Ha a Baross és a Szapáry sarkán álló, e képen még álló Nerfeld-palotát is szemügyre vesszük, akkor esetleg az ötvenes évek végénél is meghúzhatnánk a határt, hiszen még hiányzik a tetejéről a hatalmas fényreklám.

A magam részéről azonban nagyobb téttel mernék fogadni arra, hogy a kép 1949 előtt készült. Nem hinném ugyanis, hogy a bankok és pénzintézetek 1948-as államosítása után sokáig a helyén maradhattak volna a bankfeliratok. Márpedig a képeslap jobb szélén, a mai OTP épületének homlokzatán ott olvasható a Szolnoki Hitelbank felirat. Az utcát lezáró szecessziós épület földszintje felett pedig a Hitelszövetkezet kiírás. Mivel háborús nyomok se látszanak az utcán, akár azt is megkockáztatnám, hogy a felhasznált fotó a háború előtt vagy a negyvenes évek elején készült.

Amikor a Szapáry utca még egy békebeli, kisváros korzója volt. A bank épületének földszintjén, az utcafrontra nyíló boltok sorakoztak, és a Nerfeld-palota aljában is kirakatok értek egymásba. A Kádár cukrászda előtt már egy autó is parkolt, a többség azonban még gyalog, vagy kerékpárral járt. És a fodrászok, hosszú fehér köpenyben ácsorogtak kuncsaftra várva az üzletük ajtajában.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Delizsánsz a Kossuth téren
A szolnoki Kossuth teret ábrázoló felvétel az előző századfordulón készülhetett. Akkor, amikor a szolnoki vasútállomáson már legalább öt vonal találkozott. És mégis, egy delizsánsz, azaz egy, a XVIII. század közepétől használt, utasok szállítására is alkalmas postakocsi áll a tér közepén.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Melósok emlékére
A Tiszaliget bejáratánál álló Olajbányászok című, idén 30 éves alkotás 2008-ban került a mai helyére a Baross utcából. Alkotója az a haláláig a Művésztelepen élő Szabó László, akinek valószínűleg a legtöbb köztéri szobra látható ma Szolnokon.

A Szoborpark további képei