Album



Nem az és nem akkor

2019. szeptember 14.

A tényleg zseniális Fortepan oldalon ez a kép úgy szerepel, hogy 1971-ben készült, és a szolnoki Pelikán szálló építkezését mutatja. Szolnokiként ránézve egyértelmű, hogy a két információból egyik sem állja meg a helyét. Viszont a javítás közben más érdekességeket is felfedezhetünk ezen a lassan félévszázados fotón.

Azt hiszem, soha sem lehet elég hálásnak lenni a Fortepan kitalálóinak és működtetőinek, akiknek köszönhetően rengeteg régi fotó kerül a nagynyilvánosság elé. Ráadásul olyan felvételek, amelyek az elmúlt évtizedek személyes emlékeit, a történelemkönyvek lapjairól leginkább kimaradó momentumait örökítették meg. A Fortepan nagyszerű csapata révén ezek a képek nem a szeméttelepeken végzik, nem elfelejtődnek, hanem a közös emlékezet részeivé válnak. Talán nem túlzás azt mondani, hogy olyan az egész, mint amikor Bartókék nekiálltak a népdalkincsünket megmenteni.

Az egyre nagyobbra dagadó képgyűjtemény felvételei között természetesen szolnoki vonatkozású képek is vannak. A Fortepan gyűjteményének méretei miatt egyáltalán nem csodálkozhatunk azon, ha néhány képhez részben hibás szöveg tartozik. Tényekkel alátámasztva ki kell őket javítani. Mint a mellékelt fotó esetében is, aminek nézegetése közben érdemes az apróbb részletekben is elveszni.

Kezdjük azzal, hogy a felvételen nem a Pelikán szálló építkezése látható, hanem onnan fotózva örökítette meg a fotós a Centrum áruház beruházását. Ezt részben igazolja az épületváz alakja, a tetején lévő kazánház készülő szerkezete, és a kép középpontjában lévő "betonkocka", azaz a ma is a helyén lévő trafóház. Másrészt, ha mindez nem lenne elég bizonyíték, akkor érdemes a váz jobb sarkánál a mai Boldog Sándor István - akkor Ságvári - körutat viszonyítási pontnak tekinteni, ami ugyancsak egyértelművé teszi, hogy itt a leendő Centrum látható.

Ha mindezt elfogadjuk, akkor azt is be kell látnunk, hogy a felvétel nem készülhetett 1971-ben. Egyrészt azért, mert a szolnoki Centrum áruház építése kettő évvel később kezdődött. Másrészt meg amiatt, hogy 1971-ben, ebből a perspektívából csak daruról vagy helikopterről lehetett volna a képet elkészíteni, hiszen a fotósnak helyet adó Pelikán szálló emeletei is csak később készültek el. A magam részéről azt mondanám, hogy ez egy 1973-as felvétel.

Aminek további érdekessége például, hogy a fotó előtere az idén 40 éves Aba-Novák Agóra helyét mutatja, ahol ugye majd 1979-ben nyílik meg a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ. Bal oldalon, a Boldog Sándor István körúti házak között úgy tűnik, már ott van a Sportbolt, amit egy utca torkolatába építettek be. A távolban, az Ady Endre úti tízemeletesek mögött pedig a MÁV Kórház sziluettjét fedezhetjük fel.

Ennél talán kicsit érdekesebb a felvétel jobb széle, hiszen a Hubay úton már épül a TB-székház, ami a Kossuth tér átalakításának utolsó felvonása volt, és ugyancsak a kép 1973 körüli keletkezését igazolja. De talán - sokak számára kedvesebb -, hogy a Kossuth téri Fradi-ház tetején már látható a Casco-reklám, aminek forgó hatást keltő kerekei sokak emlékében rögzültek.

Mindezek mellett úgy is érdemes erre a képre tekinteni, mint Szolnok hetvenes évekbeli történelmének egyik lenyomatára. A felvételen ugyanis egyetlen régi ház sincs, sőt az épületek többsége a fotózást megelőző néhány évben készült el. Azaz a Szolnok első említésének 900 éves évfordulójához kapcsolódó, eszméletlen méretű és értékű beruházásdömping részeként. Ismét egy kis túlzásba esve: ez a fotó akár jelképes is lehetne annak a tíz évnek, amikor lényegében megszületett Szolnok mai arculata.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Első Magyar Általános
Biztosító bérháza. Ez a két szó azonban már fért ki a Gorove utca 3. szám alatti telken felhúzott, tekintélyes, kétemeletes plusz magasföldszintes épület homlokzatára. Amely egyike annak a nagyjából tíz szolnoki bérháznak, amiket budapesti és bécsi mintára építettek az előző századforduló környékén.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hősök a XX. században
Eredetileg csak az első világháborúban elesett szolnoki férfiaknak állított volna emléket, ám későbbi sorsa és megítélése tipikus példája lett Magyarország XX. századi történetének és a történelemfelfogások rendszerekhez kapcsolódó változásainak. A nem az eredeti helyén álló alkotást a városi köznyelv ?meztelenszoborként? emlegeti.

A Szoborpark további képei