Album



Nem az és nem akkor

2019. szeptember 14.

A tényleg zseniális Fortepan oldalon ez a kép úgy szerepel, hogy 1971-ben készült, és a szolnoki Pelikán szálló építkezését mutatja. Szolnokiként ránézve egyértelmű, hogy a két információból egyik sem állja meg a helyét. Viszont a javítás közben más érdekességeket is felfedezhetünk ezen a lassan félévszázados fotón.

Azt hiszem, soha sem lehet elég hálásnak lenni a Fortepan kitalálóinak és működtetőinek, akiknek köszönhetően rengeteg régi fotó kerül a nagynyilvánosság elé. Ráadásul olyan felvételek, amelyek az elmúlt évtizedek személyes emlékeit, a történelemkönyvek lapjairól leginkább kimaradó momentumait örökítették meg. A Fortepan nagyszerű csapata révén ezek a képek nem a szeméttelepeken végzik, nem elfelejtődnek, hanem a közös emlékezet részeivé válnak. Talán nem túlzás azt mondani, hogy olyan az egész, mint amikor Bartókék nekiálltak a népdalkincsünket megmenteni.

Az egyre nagyobbra dagadó képgyűjtemény felvételei között természetesen szolnoki vonatkozású képek is vannak. A Fortepan gyűjteményének méretei miatt egyáltalán nem csodálkozhatunk azon, ha néhány képhez részben hibás szöveg tartozik. Tényekkel alátámasztva ki kell őket javítani. Mint a mellékelt fotó esetében is, aminek nézegetése közben érdemes az apróbb részletekben is elveszni.

Kezdjük azzal, hogy a felvételen nem a Pelikán szálló építkezése látható, hanem onnan fotózva örökítette meg a fotós a Centrum áruház beruházását. Ezt részben igazolja az épületváz alakja, a tetején lévő kazánház készülő szerkezete, és a kép középpontjában lévő "betonkocka", azaz a ma is a helyén lévő trafóház. Másrészt, ha mindez nem lenne elég bizonyíték, akkor érdemes a váz jobb sarkánál a mai Boldog Sándor István - akkor Ságvári - körutat viszonyítási pontnak tekinteni, ami ugyancsak egyértelművé teszi, hogy itt a leendő Centrum látható.

Ha mindezt elfogadjuk, akkor azt is be kell látnunk, hogy a felvétel nem készülhetett 1971-ben. Egyrészt azért, mert a szolnoki Centrum áruház építése kettő évvel később kezdődött. Másrészt meg amiatt, hogy 1971-ben, ebből a perspektívából csak daruról vagy helikopterről lehetett volna a képet elkészíteni, hiszen a fotósnak helyet adó Pelikán szálló emeletei is csak később készültek el. A magam részéről azt mondanám, hogy ez egy 1973-as felvétel.

Aminek további érdekessége például, hogy a fotó előtere az idén 40 éves Aba-Novák Agóra helyét mutatja, ahol ugye majd 1979-ben nyílik meg a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ. Bal oldalon, a Boldog Sándor István körúti házak között úgy tűnik, már ott van a Sportbolt, amit egy utca torkolatába építettek be. A távolban, az Ady Endre úti tízemeletesek mögött pedig a MÁV Kórház sziluettjét fedezhetjük fel.

Ennél talán kicsit érdekesebb a felvétel jobb széle, hiszen a Hubay úton már épül a TB-székház, ami a Kossuth tér átalakításának utolsó felvonása volt, és ugyancsak a kép 1973 körüli keletkezését igazolja. De talán - sokak számára kedvesebb -, hogy a Kossuth téri Fradi-ház tetején már látható a Casco-reklám, aminek forgó hatást keltő kerekei sokak emlékében rögzültek.

Mindezek mellett úgy is érdemes erre a képre tekinteni, mint Szolnok hetvenes évekbeli történelmének egyik lenyomatára. A felvételen ugyanis egyetlen régi ház sincs, sőt az épületek többsége a fotózást megelőző néhány évben készült el. Azaz a Szolnok első említésének 900 éves évfordulójához kapcsolódó, eszméletlen méretű és értékű beruházásdömping részeként. Ismét egy kis túlzásba esve: ez a fotó akár jelképes is lehetne annak a tíz évnek, amikor lényegében megszületett Szolnok mai arculata.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mintha két szökőkút látszana
A Tisza szálló átadása után néhány évvel már alig készült olyan képeslap, ami a hoteltől a híd felé fordulva örökítette volna meg a néhai Tóth Tamás, azaz a mai Verseghy-parkot. Ezt az 1935-ben postázott képeslapot is ezért vettem meg. Aztán jobban megnézve feltűnt néhány furcsaság. Jó lenne, ha egyszer megszületne a park története.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A mi József Attilánk
Lehet azon vitatkozni, hogy a szolnoki József Attila szobor hasonlít-e a költőről ismert portrékra, bennünk élő képre vagy sem. Azt azonban ne vonjuk kétségbe, hogy az egyik legtöbbször megmintázott költőnknek Szolnokon is helye van. Azt meg fogadjuk el véleményként, hogy a mainál talán jobb helyen is állhatna a mi József Attilánk - de hozzá ne nyúljon valaki!

A Szoborpark további képei