Album



Melánka és az új Zsinagóga

2017. január 21.

Bár Violics Melánka úrleánynak csak 1903. szeptember 28-án küldték Budapestre, az Alsó Erdősor utca 36. szám alá ezt a szolnoki képeslapot, nekem nem sok kétségem van afelől, hogy Szigeti Henrik az új zsinagóga elkészülte után azonnal, tehát még 1899-ben elkészítette ezt a felvételt.

Szolnok máig egyik legmeghatározóbb épülete a Templom utca és a Tiszai Hajósok tere sarkán álló, a hetvenes évek eleje óta a helyi múzeumhoz tartozó, galériaként funkcionáló Zsinagóga. Ami a város vallási türelmét és sokszínűségét szimbolizáló folyóparti, három különböző felekezethez tartozó templomok közül utolsóként, 1899-ben készült el. És miként a többi templom, ez is azonnal a helyi fotográfusok - többségében egyben képeslapkiadók is - érdeklődésének középpontjába került, így a következő évtizedekben sorra jelentek meg az épületet mutató fotók.

Ezt a felvételt Szigeti Henrik, a műtermét ekkor a Szapáry utcában fenntartó udvari fényképész készítette, aki egyébként a múlt század első évtizedéből talán a legtöbb szolnoki fotót hagyta ránk. A többi képét nézegetve hajlamos vagyok azt gondolni, hogy Szigeti mester már alig várta, hogy masináját felállíthassa a Szapáry és a mai Sóház utca sarkán, ahonnan a legjobban befoghatta a helyi mértékkel nézve hatalmas épületet. Nekem úgy tűnik, hogy a fotózás pillanatában még épült a kerítés, de az udvar is elég csupasznak látszik. Mindezekre alapozom, hogy ez a felvétel legalább négy évvel azelőtt készült, hogy a kiolvashatatlan aláírású feladó képeslapként a fővárosba küldte.

Érdemes kicsit alaposabban megnézni ezt a képeslapot is, mert találni rajta néhány apró érdekességet. Az épületbe kicsit beletakaró, lényegében a fotó közepén álló villanypózna például arra utal, hogy a város 1896-ban indult villamosítása jó ütemben haladhatott, ha három évvel később már ide is elért. A zsinagóga kovácsoltvas kerítéséről többször írtam, így itt csak annyit érdemes megjegyezni, hogy az ezen a fotón látható elemeknek a többsége jelenleg a Művésztelep kerítésének - főleg a Zagyva felőli oldalon - részeként lelhetők fel. Hozzátéve persze, hogy maximum az elemek fele maradhatott meg, de az épület történetének elmúlt 118 évére gondolva ez is kisebbfajta csoda.

A képet nézegetve nem hagyhatjuk szó nélkül azt sem, hogy ilyen felvétel ma már nem készülhetne, elsősorban a háttér miatt. Mert, ha jobban megnézik a képet, észrevehetik, hogy a Zsinagóga és a Nagytemplom közül hiányzik két, ma már ott álló épület. Az egyik a belvárosi iskola 1912-14 között készült épülete, a másik pedig a vagy húsz évvel fiatalabb imaház, amiben ma a Tisza mozi működik. Tehát, ha ugyanarról a helyről és ugyanabban a szögben fotóznánk, mint tette Szigeti Henrik 1899-ben, a két épület annyira kitakarná a Nagytemplomot, hogy talán csak a torony sapkája látszódna.

De hát lássuk be, régen volt az, amikor a mai Szolnoki Galéria épületét még "Szolnoki új zsinagógaként" lehetett jelölni. Sok víz lefolyt azóta a közeli Tiszán.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Még állt a szép híd
Bízom benne, hogy a blogSzolnok olvasóinak a hely megjelölése nélkül is egyértelmű, hol készült ez a képeslappá lett felvétel. Aminek az igazi érdekessége egyrészt a háború előtti tiszai strand megörökítése, másrészt, hogy amikor ezt a lapot postára adták, a szép szolnoki híd már nem létezett.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nepomuki Szent János szobra
A szobor és talapzata is elég rossz állapotban van, holott minden bizonnyal Szolnok második legidősebb ilyen alkotásai. Ráadásul szerintem van néhány fontos - ma is büszkén vállalható - oka, amiért nálunk is szobrot állítottak Nepomuki Szent Jánosnak.

A Szoborpark további képei