Album



Még óvodáskorú Csanádi

2024. május 18.

Ezen a felvételen még a Dr. Csanádi György körutat látjuk. A felvétel egészen biztos, hogy 1978 után készült, hiszen már feltűnik a "piros iskola", távolban pedig a Szolnok ABC felirata is látszik. A bal szélen látható kerítés alapján azt gondolom, a felvétel 1980-nál későbbi sem lehet.

Szolnok egyik fiatal utcáját mutatja ez a magánalbumból előkerült színes felvétel, amit Dombi Gábor építész bocsájtott rendelkezésemre. A fotózás pillanatában maximum 5 éves lehetett a Dr. Csanádi körút illetve az a lámpás kereszteződés, ami a felvétel előterében látható. Ez a ma is nagy forgalmú csomópont ugyanis a 4-es főút szolnoki átkelési szakaszának rekonstrukciójával jött létre, ami 1973 őszén - a Kolozsvári, akkor Barátságnak nevezett felüljáró - átadása után kezdődött, a teljes József Attila, Baross (Beloiannisz) és Kossuth utcát, illetve a Kossuth teret érintette, egészen a Hatvanas ABC-ig. Abban a bő másfél évben nemcsak a közműveket cserélték ki, de kiszélesítették az utat, ami a Hild tér környékén több épület lebontását követelte. Ez a kereszteződés persze akkor is megszületett volna, ha a 4-es főutat nem a belvároson vezetik át, hanem a B-variáció szerint a Csanádi (Nagy Imre), Mátyás király, Szántó, Kun Béla (Szolnok ispán) körút vonalon csatlakozik a Tisza-hídra.

A Dr. Csanádi György (1905-1974) közlekedéspolitikusról elnevezett közterületet persze a B-variáció esetén is ki kellett volna alakítani, hiszen a körút helyén a Sas, a Család, a Könyök és a Jósika utca kertjei, házai voltak a hetvenes évekig. A vasútállomás rekonstrukciójával párhuzamosan indult el a Jubileumi tér környékének építése, amivel - szerintem - Szolnok egy önálló lakótelepe jött létre sok ezer lakással, üzletekkel és közintézményekkel. Nem véletlen, hogy a projekt egyik záró momentumaként a sokáig Dr. Csanádi körútinak nevezett "piros iskola" is elkészült 1978-ban, hiszen a környék gyerekeinek a régi Bajcsy és a fiatalabb Mátyás király úti iskola már nem volt elég. Vessenek meg érte, de a magam részéről meghagytam volna a körút és az iskola eredeti nevét is, ugyanis Dr. Csanádi György nem véresszájú komcsi volt, hanem ízig-vérig közlekedési szakember, akinek MÁV vezérigazgatósága és többszörös közlekedési minisztersége idején jött létre, a halála után pár hónappal róla elnevezet körút és környéke.

Szolnok fiatal városrészének építése tulajdonképpen 1956 januárjában kezdődött, amikor először nekifogtak a vasútállomás rekonstrukciójának. Ez ugyan a forradalom miatt elakadt, ám a hatvanas évek elején a sínek és a rendezőpályaudvar korszerűsítése újraindult, hogy aztán 1970 körül a Jubileumi tér és környéke is tíz éven át szülessen. Először a 2-es posta készült el, majd a vasútállomás, aztán a Jubileumi emlékmű és 1976 áprilisában az ezen a képen is látható 24 emeletesbe is beköltözhettek. Majd következtek a teret körbe vevő tízemeletesek és az Y-ház a toronyház tövében. A Csomóponti Művelődési Ház és a mellette lévő üzletsor 1977-re lett teljesen kész, 1978 januárjában átadták a Szolnok ABC-t (felirata már ezen a fotón is ott van) és a "piros iskolát", legutoljára pedig a Bajcsy felé eső ötemeletesek készültek el.

Elnevezése - József Attila úti lakótelep - miatt akár külön egységnek is tekinthetnénk a felvétel jobb oldalán látható nyolcemeletest és "testvéreit", bár a magam részéről a jó tíz évvel idősebb Bálvány utcai házakat is a Jubileumi tér környékéhez sorolnám. A József Attila úti nyolcemeletesek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy ezek a házak - a Kun Béla körúti tízemeletesekkel együtt - Szolnok első paneljai, és eredetileg ezek is két szinttel magasabbak letek volna. Csakhogy 1973-74 fordulóján olyan komolyan süllyedni kezdtek az elkészült szintek, hogy le kellett állítani az építkezést, és az újratervezés után végül úgy döntöttek, a nyolcadik emeletnél megállnak. Ezért is merül fel bennem a kérdés, hogy a fotó bal oldalán futó ötszintesek helyére miért nem magasabb lakóházakat építettek. Bár lehet, hogy a kép készítése környékén - amikor ezeknek a MESZÖV házaknak az utolsó darabjait még építették - már teljesen más szempontok érvényesültek, mint a környék kitalálásakor és tervezésekor 10, 15 évvel vagy éppen negyedszázaddal korábban.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Fiatal múlt
Amikor ránézek erre a képre, az jut róla eszembe, hogy ha három és fél évtizede így nézett ki a város, akkor vajon milyen lesz újabb néhány évtized múltán. És mivel ma már alig készülnek képeslapok, mi őrzi majd a város mai képét?

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Régi tábla, eltűnt cégek
A Kolozsvári úti óvoda bejárati ajtaja mellett, véletlenül bukkantam erre az emléktáblára. Tökéletes fotót nem tudtam készíteni róla, de a tartalma miatt nem bírom megállni, hogy ne örökítsem meg. Elemezni és magyarázni való tábla.

A Szoborpark további képei