Album



Két képeslap ugyanarról a tekercsről

2019. április 27.

Szolnok főteréről a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata két olyan képeslapot is megjelentetett a hatvanas évek közepén, amelyekhez a felhasznált fotók nagy valószínűséggel ugyanarról a tekercsről valók. Igaz, az egyik még 1 forint 20 fillérért került forgalomba, a másikért meg már kettő forintot kértek. Évekig lehetett raktáron a tekercs, hogy aztán képeslap legyen a felvételeiből.

Hogy a két képeslap ugyanarról a tekercsről való - vagy legalábbis pár perc eltéréssel ugyanazon a napon készült - azt a Kossuth téren parkoló autók, illetve a mai Verseghy Könyvtár épületének nyitva illetve zárva lévő ablakai árulják el. Mert annak még lenne esélye, hogy a könyvtár második emeletének legszélső ablaka akár hónapokkal vagy évekkel később is nyitva legyen. Sőt, még az is megtörténhet, hogy a mellette lévő - mára már elbontott - egyemeletes ház negyedik ablaka is többször legyen pont ugyanakkor, a könyvtár épületén lévővel egyszerre nyitva. Na de, hogy a szolnoki Kossuth téren, a hatvanas évek elején - ott, ahol ma már csak gyalog lehet járni - ugyanolyan autók parkoljanak, ugyanolyan irányba, ugyanazon távolságra egymástól különböző pillanatokban, az már kizárható.

Tehát azt állítom, hogy a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata által 1 forint 20 fillérért árusított álló formátumú, illetve a 2 forintért kínált fekvő formátumú - azaz nem ugyanabban az évben megjelentetett - képeslapjaihoz használt fotók egyazon napon, sőt néhány perc eltéréssel készültek, és akár ugyanazon a tekercsen is lehettek. Ami egyáltalán nem zárja ki, hogy az előre meghatározott tervek szerint dolgozó Alapnál úgy döntöttek, hogy ugyanarról a tekercsről később is készülhet képeslap, még akkor is, ha az ábrázolt tér már nem pontosan úgy néz ki. A Szolnokra szabott tervet teljesítették, a szűkös választék miatt meg úgysem maradt eladatlanul egy olyan képeslap sem, ami már nem a valóságot ábrázolta.

A két képeslap ugyanis már a megjelenésekor elavult volt. Ugyanis az 1 forint 20 fillérbe kerülő, álló formátumú lapot 1965. szeptember 10-én küldték Szolnokról Budapestre. Azaz a 2 forintos képeslap csak ezt követően kerülhetett forgalomba, hiszen a szocialista árképzés logikája ezt diktálja. Márpedig maga a felvétel biztos, hogy 1962-ben készült. Amit a fotózás helyes és a térről hiányzó szobor igazol.

A fényképész csak a Táncsics utca és a Kossuth tér sarkán lévő, úgynevezett "lordok házából" dolgozhatott, amit egyrészt a tér keleti részének befogása, illetve a Városháza - akkor Tanácsháza - földre vetülő árnyéka, másrészt a fotózás helyének a magassága igazol. A "lordok házának" felépítése, azaz 1962 előtt ezen a helyen földszintes házak álltak, és szinte teljesen kizárható, hogy a fotós azoknak az épületeknek a tetejére mászott volna fel, vagy valami emelőszerkezettel került a magasba.

Tehát, ha elfogadjuk, hogy a "lordok házából" készült a kép, akkor azt is el kell fogadnunk, hogy a fotós legkorábban a még félkész házból dolgozott valamikor 1962 nyarán. Ugyanis, amikor legközelebb a képen láthatóan lombosak voltak a fák, a tér közepén már állt Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékműve, amit 1963. szeptember 30-án lepleztek le. Azaz, amikor az álló formátumú lapot postára adták, a felvétel már minimum 3 éves volt, és a tér egyáltalán nem így nézett ki, hiszen a Munkásmozgalmi szobor két oldalán már ott voltak a szökőkutak. De akár azt is hozzátehetjük, hogy addigra már a mai könyvtár épületének a funkciója is megváltozott, hiszen a mai Baross, akkori Beloiannisz utca elején elkészült a Magyar Szocialista Munkáspárt székháza - a "fehér ház" -, ahová így a Kossuth tér sarkáról átköltözhetett a megyei és a városi bizottság. Hogy az épületben bő két évtizedre a városi leánykollégium kapjon helyet.

Már nagyon sokszor írtam a Kossuth tér házairól - a mai könyvtár tetején lévő őrbódéról meg világító vörös csillagról is -, így az utolsó bekezdés ismét a képeslapokon látható autóké, az éledező KGST autóipar első termékeié. Mindkét képeslapon ugyanazok az autók parkolnak: a Múzeum épülete előtt egy dobozos GAZ teherautó, aztán egymással szemben két Warszawa, végül pedig egy M21-es Volga. Az álló képeslaphoz használt felvételbe begurult egy Moszkvics 402-es, míg a fekvőn a mai könyvtár előtt egy Skoda Octavia, a Múzeum előtt pedig egy másik, talán Csepel típusú teherautó és egy újabb "púpos" Warszawa látható. Ugyanakkor a kivehetetlen márkájú motorokban van némi változás a két felvételen, hiszen a Volga elől hiányzik egy addig ott parkoló vagy még meg nem érkezett kétkerekű.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Propaganda két képpel
Ennek az 1943-as duplafotós képeslapnak a vásárlói közül sokan csak azért tudták, hogy hol készültek ezek a fotók, mert a képes oldalon szerepel Szolnok neve. Nem egyedi, nem jellegzetes részleteket mutatnak ugyanis a képek, és azt gondolom, a háború negyedik évében nem is Szolnok szépségeinek bemutatása céljából készült ez az anziksz.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A város szíve - 2024. október 7. (hétfő) 18:00

AKB

Ők is szolnokiak
Szolnok lakosságának egy része vagy nem ismeri a naptárat, netán szövegértési problémái vannak, avagy nem járt (illetve feleslegesen jár) földrajzórára, így képtelen saját lakóhelye térképét, valamint az észak és dél fogalmát értelmezni. Persze az is lehet, hogy a "lomtalanítás" szóval való találkozás azonnali, kényszeres utcára pakolási reflexet indít be náluk, és annak is adjunk esélyt, hogy "leszarják az információkat". A többi városlakó meg szív miattuk. Napokig kerülgethetik a mások szemetét, amit közben "gondos kezek" széthúznák és átnéznek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A hortobágyi 12 emlékére
A Hetényi Géza Kórház egyik kis belső udvarán bújik meg egy 2013-ban elhelyezett fekete emléktábla. A 12 hortobágyi kényszermunkatábor valamelyikéből a szolnoki kórházba került és itt elhunyt kitelepítetteknek állít emléket. Talán nem haszontalan némi magyarázatot fűzni hozzá.

A Szoborpark további képei