Album



Nem is volt Boriska

2011. augusztus 25.

Szolnok egyik legszebb ábrázolása ez a festett képeslap. A három templom, a főgimnázium és a színház mellett Boriska is látható rajta. De Boriska nem létezett.

Nem tudom pontosan, hogy ezt a festett képeslapot pontosan mikor készítették, az azonban biztos, hogy valamikor az előző századforduló és a harmincas évek vége között. Már csak azért is, mert a zsinagóga 1899-ben készült el, és a kupolája már ott látható a református és a katolikus templomok tornyai között. Illetve a Tisza Szálló még nincs a képen. A jobb szélen látható épület a színház, nagyjából két verzióval korábbi formában.

Ha egy idegen ránézett erre a képeslapra, úgy gondolhatta, hogy valami nagy víz partján - a Tisza itt éppen elég magas vízállást mutat - toleráns, talán még a kultúrára is sokat adó népek élnek. Ráadásul ezen a nagy vízen komoly élet is folyhat, amire Boriska, a kétfedélzetes - ha jól látom - lapátkerekes gőzhajó is utal.

Amikor először tettem fel az Albumba ezt a képeslapot, még azt hittem, hogy Boriska egy létező hajó volt. Aztán - mint később a Levéltár rovatban is publikáltuk - Kádár Zoltán elárulta, hogy ezen a néven, ilyen hajó, mai ismereteink szerint nem létezett. "Ez a hajótervezési formavilág a Duna vízgyűjtőjétől észak-nyugatra volt jellemző. Hasonló formájú hajók Németországban és Csehországban lelhetőek fel ma is"- írta levelében.

Ahogy arról is felvilágosított, hogy valamikor nagy divatja volt a festett képeslapok feljavításának. Azaz például annak, amikor "a hajót nem valós környezetében ábrázolják, vagy pedig a folyópart képeslapon ábrázolt látványát kívánták feldobni a technikai haladás egyik jelképével, a gőzhajóval, ehhez felhasználva bármely, a képeslap készítőjének keze ügyébe kerülő fotót". Kádár Zoltán szerint Boriska nevű hajó nem létezett, csak a képeslap készítőjének fantáziájában.

Sajnálom Boriskát. Annak idején ugyanis azt gondoltam, hogy létezése egy újabb bizonyíték a szolnoki vízi életre, amit olyan jó lenne feltámasztani itt, a Tisza fővárosában.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Két férfi a Zagyva-gáton
Két férfi sétál a Zagyva-gáton, a Tabán mögött, valamikor a hatvanas évek végén. Ha akarom, akkor ebből a fotóból egy falusi és egy városi képet is tudok vágni. Illetve mellé tehetek egy pár hónappal későbbi fotót is, amikor már gépek túrták az árteret.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Köztereink üzenetei - 2024. november 18. (hétfő) 18:00

AKB

Pusztuló álmok
Itt van az ősz, itt van... Hullanak a levelek... És, amit nyáron eltakartak a fák, azok ismét a szemeink elé kerülnek. Dühönghetünk, ötletelhetünk, de leginkább csak tehetetlenül nézhetjük, ahogy Szolnok épített öröksége, várostörténetileg fontos építményei, egykori turisztikai tervei elpusztulnak. Az átgondolatlan privatizáció, a haszonszerzés, és korábbi rossz döntések foglyul ejtették Szolnok álmait. Évek jönnek, mennek és lassan elmaradnak...

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mini Kárpát-medence királyfejjel
A Kárpát-medence Szolnokon is bejárható. Igaz, a Szolnok székhelyű megye helyén aprócska, Árpád-kori templom alaprajza emelkedik ki (az Alföldből). A templom végében pedig kétméteres oszlopon - talán - királyfej látható. Szolnoki Millenniumi emlékpark Somogyi Árpád szobrával.

A Szoborpark további képei