Album



Helyben Budán szolnoki lappal

2024. február 03.

Egy 1905 és 1910 között készült szolnoki képeslappal üzent Vilma Mariskának. Ez nemcsak azért érdekes, mert az anziksz képes oldalán a Gorove út eleje látható, hanem mert a címzés alapján egyértelmű, hogy Vilma Budapestről küldte Budapestre ezt a szolnoki lapot.

Az első világháború előtti képeslaphasználatról sok mindent elárul ez az 1910. január 18-án postára adott szolnoki képeslap. Például azt, hogy a még ritkás telefonhálózat, a talán költségesebb táviart, vagy pláne küldönc mellett a képeslap komoly alternatívát jelentett a gyors üzenetek továbbítására. Merthogy az ismeretlen Vilma kedden adta postára, megszólítással és aláírással együtt is csak hét sorát arról, hogy csütörtökön délután - azaz 1910. január 20-án - felkeresi Mariskát, vagyis nagyságos Braünbeck Nándorné úrnőt. Mindezt Budapesten, amit a bélyegre nyomott körpecsét felirata árul el, ugyanis Vilma nem bajlódott a főváros nevének leírásával, hiszen elegendő volt annyit jeleznie a címzésnél: "Helyben". Bevallom: először reménykedtem, hogy ez egy Szolnokról Szolnokra küldött üzenet. Ám nálunk akkor még nem volt Bors utca. Ahol meg később lett, az Szolnoknak nem a II. kerülete. De, ha ezekben tévednék, abban azért biztos vagyok, hogy 1910-ben pontosan megmondható, Szolnokon hol álltak olyan lakóházak, amelyeknek lehetett második emelete.

A Gorove és a Szapáry utcákban. Számba is vehetjük őket. Abban az évben már állt a Szapáry úton a Hitelbank épülete - a mai "nagy OTP" helyén -, aminek a második emeletén lakások voltak. Állt a Szapáry és a Gorove kereszteződésében, ott ahol ma a Boldog Sándor István körút indul, a Kereskedelmi bank szecessziós épülete, aminek ugyancsak volt második emelete. A Gorovén, vagyis a mai Kossut utcán ilyen méretű ház volt a Népbank - a későbbi Sztár épülete -, illetve a Werbőczy és Gorove utcák sarkán - ma Dózsa György és Kossuth Lajos - már kész az Első Magyar Általános Biztosító bérháza, ahová szintén lehetett volna második emeletre címezni, ami erre a képeslapra rá is került. És volt még a mai Varga épülete, amiben akkor éppen a Magyar Királyi Posta működött. Ennyi.

Mert amint Vilma Mariskának címzett anzikszának képes oldala is bizonyítja Szolnokon az előző századelőn inkább még földszintes és egyemeletes épületek álltak. A fotó bal szélén belóg a Scheftsik-bazár földszintes tömbje, ami ugye üzleteknek adott helyet 1929-es lebontásáig. Utána ott a Megyeháza, a város első emeletes közigazgatási épülete, ami mellett már nem látszik a tornyos Kaszinó, illetve azok a földszintes házak, amelyek a Kintzel-fél ház előtt és után sorakoztak a Városházáig.

A Gorove út másik oldala már majdnem végig emeletes. A Királyi Törvényház, azaz a bíróság épülete nyitotta szám szerint a Gorove utcát, majd a város akkori legnagyobb - az imént említett biztosítós - bérháza következett. Aztán ott a szintén szecessziós Mezőgazdasági Takarékbank, majd a Császi-féle ház az Arany János utca sarkán. Azaz a szolnoki "palotasor", ami után három-négy földszintes házat követően már a város főtere következett, szintén fölszintes és emeletes épületekkel, ami alól a Magyar Király, a mai múzeum jelentette az egyetlen kivételt.

Soha nem fogjuk megtudni, hogy a nyilvánvalóan Budapesten élő Vilmához miként került ez a szolnoki képeslap. Azt hiszem, számára lényegtelen lehetett, üzenete arról is tudósít, hogy az akkor már bő három évtizede megyeszékhely Szolnokon az 1900-as évek elején már volt villamos áram szolgáltatás, kövezett út, járda, gondozott facsemeték, de a többség azért még gyalog járt. Vajon Vilma ismerte ezt a várost? Vagy esetleg korábban járt Szolnokon, megvette ezt a lapot, de valamiért innen nem tudta elküldeni, de kidobni meg nem akarta. Ha 5 fillért fizetett később a postára adásáért, akkor biztosak lehetünk abban is, hogy magáért a lapért is fizethetett 5-10 fillért, ami elpazarolt pénz lett volna, ha nem használja fel szolnoki Gorove utcát megjelenítő képes levelező lapot.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Túlélő képeslap
Viszonylag nagy példányszámban készülhetett ez a képeslap, ha a kiadása után minimum hét évvel még kapni lehetett. Ezt a példányt 1915 nyarán küldték Szolnokról Pestre, közel hét évvel az ácsolt Tisza-híd pusztulása után.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Gyermekév hercege
Negyven éve lesz 2019. május 26-án, hogy a Fiumei úti iskola előkertjében a kis herceg a rókával beszélget. Szöllőssy Enikő, Munkácsy-díjas szobrászművész pár évvel korábban készített alkotását a Gyermekek Nemzetközi Éve alkalmából állították fel az akkor még Ságvári úti iskola udvarán.

A Szoborpark további képei