Album



Fürdés hol és mikor?

2012. július 02.

Sajnos nem tudom, hogy a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata mikor jelentette meg képeslapon ezt a fotót, az azonban bizonyos, hogy a lapot 1962-ben postázták, a képet ifj. Szekeres Ferenc készítette. És talán Szolnokot ábrázolja.

Szolnok, Tiszapart felirattal jelentette meg képeslapon ifj. Szekeres Ferenc fotóját a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, szerintem valamikor a hatvanas évek elején. Ezt abból gondolom, hogy a rányomtatott 2 forintos eladási ár korábban húzós lett volna egy fekete-fehér lapért - ennyiért még a nyolcvanas években is lehetett színes üdvözlőlapot venni -, másrészt nem hinném, hogy évekig állt volna készleten egy ilyen lap. A tulajdonomban lévő példányt ugyanis 1962-ben küldték egy kunmadarasi női fodrásznak, meglehetősen talányos üzenettel, aláírás nélkül: "Nemzeti Szálló 37-es szoba". Talán valami szerelmi légyott előkészületeinek az emlékét őrzi a lap.

Ennél most sokkal fontosabb, hogy a hatvanas évek elején kinyomtatott képeslapon lévő fotó, meglehetősen rossz minőségben, és kissé megvágva, feltűnik Kaposvári Gyula 1984-ben megjelent Szolnok képekben című könyvében is. A hozzá rendelt képaláírás szerint "Nyár a Tisza hűs hullámaiban a Tisza-híd túlsó végénél a 40-es évek végén". Nincs okunk kételkedni a város múltjának egykori legjobb ismerője által leírtakban, vagyis abban, hogy a kép Szolnokon készült. Az viszont nem egészen egyértelmű, hogy hol és mikor.

Ránézésre ugyanis bármelyik folyóparton, az emberek fürdőruháit nézegetve pedig 1945 és 1980 között szinte bármikor készülhetett volna ez a kép. Éppen a ruházat és a képen látható viszonylag sok stég és vízi jármű miatt gondolnám, hogy ez a fotó inkább az ötvenes évek végén készült.

A helyszínt tekintve is van bennem némi bizonytalanság, főleg ha csak a Kaposvári könyvben látható vágott változatot nézem. Arról ugyanis hiányzik három fontos momentum. Az egyik a képeslap jobb felső sarkában lévő hatalmas villamosvezeték tartóoszlop. A másik a fürdővel átellenes parton, a lap bal felső sarkában látható ipari épület. A harmadik pedig a jobb alsó sarokban lévő árnyék, ami nagyjából megmutathatja, hogy honnan készült a kép. Ezek nélkül ugyanis gondolhatnánk azt is, hogy a kép a Tisza jobb partján, a város felett, a nyolcvanas években is működő potyát mutatja.

E három támpont alapján azonban már el kell fogadnunk Kaposvári Gyula közlését, hogy a fürdőzők a Tisza-híd - a régi közúti híd - túlsó végénél, azaz a Szanda felőli lábánál fürdenek. Az árnyék ugyanis az 1962-ig álló, előző híd szerkezetét mutathatja, míg az ipari épület a vízművekhez tartozik. A hatalmas villamosvezeték pedig ma is pontosan ugyanott ível át a folyó felett.

Ha nem téves az előbbi okfejtés, és valóban Szolnokon készült ez a kép, akkor azt kell feltételeznünk, hogy a Tisza fővárosában, az ötvenes években még bevett szokás volt a Zagyva torkolattal szemben, a közúti híd lábánál, nagyjából a mai rendőrségi és a szétrohadt megyei tanácsi üdül magasságában fürdeni. Ma meglehetne tenni?

A tévedés persze nem zárható ki.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szociofotó a főtérről
A szolnoki Kossuth térről valamikor az előző évszázad elején készült nyári fotón alig látni férfiakat. Illetve az is különös, hogy a viszonylag jó minőségű fotóból lett képeslapon nem olyan öltözékű nők láthatóak, mint a nagyjából ezzel egyidős felvételeken, a szolnoki korzón.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megmentőnk emléke
"Magyarország megmentőjeként" is emlegetik Benedetto Odescalchit, aki XI. Ince pápaként sokat tett a török kiűzéséért. Ennek ellenére az országban egy tér, utca, szobor és a szolnoki dombormű hirdeti közterületen az emlékét. Ez utóbbi egyben Szolnok egyetlen pápának állított emléke is.

A Szoborpark további képei