Album



Amikor 10 éves volt a Skála

2013. június 10.

Nem tudom, a kortársak miként emlékeznek, de számomra nagy elégtételt jelentett, amikor Szolnokon is megnyílt Skála áruház. Ehhez persze kellett az az elsöprő reklámkampány, amit a Demján vezette cég akkoriban prezentált. Az áruház fénye még tíz évvel később is "ragyogott".

Ne legyünk tapintatosak: valljuk be, hogy ez egy rettentő rossz minőségű kép! Azt hiszem, ilyen fotóból már csak akkor lehetett Magyarországon képeslap, amikor megszűnt a Képzőművészeti Alap e téren gyakorolt kontrollja, illetve a nyomdatechnika fejlődése szinte bárkinek megadta a sokszorosítás lehetőségét. Sajnos, nem tudom, hogy ez a képeslap pontosan mikor készült, csak feltételezem, hogy valamikor 1989-90 környékén. A hátlapján ugyanis annyi szerepel, hogy a szolnoki Skála Áruház megnyitásának tízedik évfordulójára adták ki.

Ebből persze azonnal kiderül, hogy a szolnoki Skála megnyitásának dátumára még év szintjén sem emlékszem. Arra viszont igen, hogy a hetvenes évek végén már nemcsak Budapesten és Győrben, de Székesfehérváron, sőt talán Várpalotán is volt Skála, csak Szolnokon nem. Ez engem elsősorban azért zavart, mert akkoriban mindenütt a Skála Kópé csalogatta, a reklámok alapján fantasztikusnak tűnő áruházakba a vevőket. Mivel azonban Szolnokon nem volt Skála, az állítólagos jóból kimaradtunk. Indokolni nem tudom, miért, de be kell vallanom, hogy a város - és a megye - ezen hiányossága rettentően bántotta az önérzetemet. Főleg, ha a távolabb lakó unokatestvéreimmel vagy ismerőseimmel kerültem egy légtérbe.

Mondom, a megnyitásról és az első évek kínálatáról, illetve az áruház berendezéséről semmi emlékem nincs. Viszont az épület máig is látható a narancssárga borítása akkor nagyon tetszett. Iszonyatosan modernnek és szépnek gondoltam. Ami a mából nézve már nem teljesen igaz, de ne felejtsük el, hogy mindez közel három és fél évtizeddel korábban, a kissé még szürke szocializmus idején történt. És ezt most csak azért mondom el, mert az általam már oly sokszor szidott, Kossuth téri Népbank, Tiszti kaszinó, Sztár áruház épületének 1974-ben elkészült burkolatára is sokan emlékeznek így. Azaz, hogy elkészültekor baromi modernnek és esztétikusnak tűnt.

Azt is be kell vallanom, hogy nemcsak azért voltam büszke a Skálára, mert végre megnyílt, és modern volt kívülről, hanem mert lényegében a Centrum és a Sport bolt szomszédságában volt. Azaz, ha valamit nem kaptunk az egyik helyen, akkor viszonylag gyorsan át lehetett menni a másik kettőbe, és nem kellett hosszasan vánszorogni a városban a keresett holmiért. Akkor azt gondoltam, hogy ez maga a jólét. Ahogy ezek a mozgólépcsős, iszonyatosan nagyméretűnek tűnő, kétszintes áruházak is, ahol még saját hangosbemondó reklám is volt. Emlékeim szerint, ami ebben a három áruházban nem volt kapható, az Szolnokon nem is létezett.

Aztán persze eljött 1988, amikor a fél ország világútlevelet váltott, és az osztrákoknál hanyatt esett az árukínálattól meg az üzletektől. Nagyjából akkor, amikor ez a csálé kép készült. Amikor bennem is kezdett megkopni a szolnoki Skála fénye. Amit persze ma már nem láthatunk olyannak, mint ez a kép mutatja, hiszen eltűnt a külső lift, a narancssárga burkolatot kiszívta a nap, ráadásul óriásplakátok lepték el.

Nem mondom, hogy a kedvenc szolnoki épületeim listájára fel tudna kerülni a Skála. Abban viszont biztos vagyok, hogy a város kereskedelmének történetében helye van. Igaz, ez még feldolgozásra vár.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A feladónak érdektelen, nekünk nem
A Gerő Ignácz gondozásában megjelent képeslapot 1915. június 24-én adta postára Szolnokon egy - feltehetően - osztrák katona, hogy hírt adjon magáról a Monarchia nyugati felében élő szeretteinek. Nem hiszem, hogy különösen érdekelte volna, mi van a lap fotós oldalán.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Várkonyi mellszobra
"Anya, kit ábrázol az a szobor?" - hangzik el a kérdés a 24-es buszon, Szolnok egyik legforgalmasabb kereszteződésében. "És ő ki volt?" - folytatja az érdeklődő, miután annyit megtud, hogy valami Várkonyit. Pár sor a névadójáról és szobráról.

A Szoborpark további képei