Album



A Tiszaliget büszkeségei

2017. április 22.

A Tiszaliget fejlesztésének második nagyobb üteme a hetvenes évek közepére esett. Akkor készült el a Stadion, a Sportcsarnok és a Hotel Touring is. Ez utóbbi kettő több képeslapon is feltűnt, mintegy a Tiszaliget és Szolnok új büszkeségeiként. És ezzel talán utoljára kapta vissza szolnoki képeslap a városi reklám jellegét.

A mai Tiszaliget kialakításának első üteme a hatvanas évek elejére esett, amikor a közművesítés, a középen futó gerincút és a fásítás mellett kialakították az úttörőtábort, illetve megnyitotta kapuit a strand. Fontos állomás volt az 1970-es év is, amikor a Liget bejáratánál helyére került a Fáklyavivő szobor, illetve megnyitotta kapuit az akkori Szolnok egyik legnagyobb étterme, az Aranylakat. Pár évvel később, a fejlesztés második nagyobb ütemében elkészült a Stadion, átadták a Sportcsarnokot, illetve a város első, akkori értelemben korszerűnek tekinthető szállodáját - megelőzve a Pelikánt - a Hotel Touringot. Ez utóbbit állítólag kifejezetten az 1974-ben Szolnokon rendezett Ejtőernyős Világbajnokság miatt kellett megépíteni.

Az elkészült új beruházásokról természetesen sorra jelentek meg a nagypéldányszámú képeslapok. Ami alól csak a Stadion a kivétel, amiről én képeslapot még soha sem láttam. Az új létesítményeket bemutató anzikszok hátuljára, mivel még a helyiek előtt is ismeretlenek voltak, pontos feliratoknak kellett kerülniük. Ezek minimum két - köztük orosz - nyelvűek voltak, de az is előfordult, hogy angol és német szöveget is nyomtattak rájuk. Ami ennél is érdekesebb, hogy a korábbi szocialista évtizedek gyakorlatával szakítva, és ezzel visszatérve az 1910-es évek mintáihoz, a kiadó mellett - Képzőművészeti Alap - a fotósok neve is rákerült a lapokra. Az itt bemutatott felvételekről így tudhatjuk, hogy Gál Lajos, Szabó Tibor és Tulok András - utóbbi az MTI fotósa - készítették. Sőt, ismert, hogy a fővárosi Offset és Játékkártya Nyomda termékeiről van szó, és 2 illetve 2 forint 50 fillérbe kerültek. Kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy a XIX. század végén indult képeslapkiadás olyan termékeiről van szó, amiken a legkevesebb hely maradt a kézzel írt szövegeknek.

A Sportcsarnokot ábrázoló képeslap érdekessége részben az, hogy az épület lassan egy évtizede nem így néz ki. A másik, hogy a csarnokhoz vezető sétány nagyszerűen őrzi a korabeli, tömegesen gyártott utcabútorokat: a pad, a kuka, de még a lámpák is ilyenek. A felvétel bal szélén azonban már újrahasznosított tárgyakat látunk, ugyanis azok a hatalmas virágtartók - a mai napig ott vannak az ezen a képen még csemetefák árnyékában - a hatvanas években a Kossuth teret "díszítették".

A Hotel Touringot ábrázoló képeslapok közül az készült vagy került később nyomdába, amelyiken nem látunk autókat, mivel ennek már 2,50 forint volt az ára. És nem is olyan érdekes, mint az olcsóbb társa, ami a hetvenes évek autóparkját is megőrizte. A kép előterében, mozgásban lévő sárga autó egy Skoda 100-as, ami valószínűleg nagyon sokszor megfordult ezen a helyen. Az oldalán látható ATI felirat ugyanis arra utal, hogy az Autóközlekedési Tanintézet, azaz az MHSZ mellett monopolhelyzetben lévő jogosítványszerző hely autójával van dolgunk. Márpedig, aki Szolnokon tanult vezetni, az pontosan emlékszik, hogy a Touring előtti és az Aranylakat mögötti parkoló kiváló gyakorlóhely volt, főleg, hogy a lejtőn való elindulást szinte csak a Tiszaliget bejáratánál lehetett próbálgatni. A tanulóvezető autó után egy olasz 850-es Fiat, mellette pedig talán egy Moszkvics furgon parkol. Távolabb pedig egy platós ZIL-t látunk, ami minden bizonnyal a szolnoki 7-es számú Volán tulajdona lehetett.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A páratlan oldal az érdekes
Elsőre semmi különös. Az utólag színezett fotó a Baross és a Szapáry kereszteződését mutatja, amiből 1905 után lett képeslap. Ott a Kindlovics-bazár, az 1-es épülete a jellegzetes tetejével, a bank homlokzata és a Sütő utca sarkán az egykori ház is. Nem is a Baross páros oldala az érdekes.

Az Album további képei
 

AKB

Megfejtések
Ősz van, és hull az elsárgult levél. Mindenki söpörjön a maga portája előtt. Modern sózás, még mielőtt leesne a hó, vagy lefagyna az utca. Gyermek foglalkoztató, mert a száraz leveleket rugdosni jó (felnőttként is). A kép hamisítvány. Jelentsük ki: fotózás helyett inkább söpörnél. De persze az is lehet, hogy megtaláltuk a szolnoki galambürülék eltüntetésének tökéletes módszerét. No söprés, no guano. További megfejtések küldhetők a kiadóba.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Emlékül maradt madarak
A Boldog Sándor István körút piaccal szembeni házsorára valószínűleg 1959-ben került fel Madarassy Walter - egy évvel később Munkácsy-díjjal is kitüntetett - szobrászművész hat darab, lemezdomborítással készült műve. Ma már csak az Ady Endre úthoz legközelebbi van a helyén.

A Szoborpark további képei