Album



A munka ünnepe 1958-ban Szolnokon

2021. augusztus 28.

Hihetetlen 63 év távlatából, hogy ez a felvétel Szolnok főterén, minden bizonnyal a tanácsháza előtti ideiglenes tribünről készült. Ma már csak két épület áll a megörökítettek közül. A fotó datálását egy azóta épített ház, illetve a május elsejei felvonulást biztosító munkásőrök jelenléte segíti.

Szolnok főteréről viszonylag sok olyan fotó maradt ránk a XX. századból, amelyeket Kádár-kori rendezvényeken készítettek. Hogy ez a felvétel is ott készült azt leginkább a jobb szélén lévő kétemeletes épület, a mai múzeum bizonyítja, de a bal oldalon, a Kossuth utcai órásház is jól felismerhető jellegzetes íves erkélyével. Ezeknek a fényképeknek nemcsak az az értékük, hogy dokumentálták a "legvidámabb barakk" ünnepeit, illetve megőrizték a korabeli divatot, hanem az is, hogy segítségükkel nyomon követhető a szolnoki Kossuth tér átalakulása. Mert, mint korábban már többször írtam róla, az egykori piactér a hatvanas-hetvenes években ment át a legjelentősebb változáson. Mai méretét akkoriban nyerte el, a körülötte lévő házak többsége abban az időszakban épült. Talán nem túlzás azt mondani, hogy ez az ismeretlen fotós által készített kép a nagy átalakulás előtti "utolsó pillanatban" született.

Szerintem 1958. május elsején. A felvonuló teherautók, az azokon látható feliratok és a tömeg alapján nem kétséges, hogy a munka ünnepén dolgozott a fotós. Aki a bal alsó sarokban álló emberekhez képest valami "magaslaton" helyezkedett el, ami pedig nem lehetett más, mint az ilyen ünnepekre a tanácsháza - ma ismét városháza - elé, a járdára és kicsit a 4-es útra ácsolt tribün, ahonnan Szolnok akkori vezetői integettek a felvonulóknak. Hogy a kép 1958. május 1-jén készült azt két dologgal gondolnám bizonyítani. Egyrészt a felvételen már látható munkásőrökkel - az út mindkét oldalán felfedezhetőek jellegzetes sapkájukban és egyenruhájukban -, akik ugye hivatalosan 1957-ben alakultak, így először a következő évben biztosíthatták a majálist. A másik a Kossuth utca végéről még hiányzó épület. A mai Boldog Sándor István - egykor Ságvári - körút ezen a sarkon álló lakóházát, amiben sokáig a rádió és televízió szaküzlet működött, tetején pedig egy Tomi fényreklám világított, 1959-ben adták át, tehát ha az évi vagy későbbi a fotó, már látszódnia kellene az imént említett órás ház mellett.

A fotó bal szélén lévő, a Kossuth utat lezáró szecessziós házat 1964-ben bontották le, hogy kinyílhasson a Ságvári körút. A mai "Fradi-ház" helyén egykor álló földszintes üzletsor a hatvanas évek elején tűnt el, hogy aztán átadja helyét a színház jegypénztárát azóta is magában foglaló épületnek. A kép középpontjában lévő Steiner-féle emeletes ház a Kossuth tér mai méretének kialakításakor, a hatvanas évek végén lett lebontva, hogy a helyén előbb parkoló, ma pedig rendezvénytér legyen. Az ettől jobbra lévő földszintes házakat - a néhai Hubay utca épületeit - ugyancsak a hatvanas évek elején szanálták, hogy előbb a Múzeum étteremnek helyet adó lakóház, legutoljára (1975-ben) pedig a kormányhivatal irodaháza készüljön el.

A korabeli felvonulókról a házaknál sajnos sokkal kevesebbet lehet tudni. Pedig milyen érdekes lenne kideríteni, hogy az elől haladó ZIL 157-es platóján ki "alakíthatta" a pálmaágat tartó felszabadulási "emlékművet"! Mert akkor esetleg arra is fény derülne, melyik vállalathoz vagy társadalmi szervezethez tartozhatott az a háromtengelyes, gyönyörű fehérszélű gumikkal szerelt, "Békét a világnak!" felirattal díszített teherautó. A következő, a "Jó szerencsét!" táblát hordozó - szerintem - IFA Framo V901-es a platón lévő mini fúrótorony miatt egyértelműen beazonosítható: a szolnoki kőolajosok installációja lehetett. Viszont, hogy a sorban érkező további, feldíszített teherautók kihez tartozhattak, az ma már ugyanolyan, csupán személyes emlékekkel esetleg feloldható rejtély, minthogy az ünneplő tömeg fölé magasodó hirdetőoszlopokon miket reklámozhattak 1958 tavaszán, Szolnok főterén.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Ravasz lap 1899-ből
Minden bizonnyal Szigeti Henrik fényképész lehetett ennek az 1899-ben megjelent képeslapnak a kiadója, ami nemcsak azért érdekes, mert talán az első szolnoki mozaik - azaz több képes - lap, hanem azért is, mert Szigeti mester egy kis trükkel játszotta ki a korabeli szabályokat.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Emlékmű, aminek tanítania (is) kell
A Hild téren, a "harangláb" melletti medence szélén áll 2018. április 18-a óta a Szolnoki Holokauszt emlékmű, ami lényegében két emléktábla és egy apró dombormű. Az emlékhely az első szolnoki zsidó templom közelében, az egykori gettó területén található. Talán nemcsak emlékeztet, de tanít is.

A Szoborpark további képei