Album



A Ferenc József rakparton

2021. január 16.

A szolnoki Ferenc József rakparton, az akkor talán egy évtizede átadott Tisza szálló kerthelyisége előtt sétál a kép jobb alsó sarkában látható család. Minden bizonnyal nem is tudták, hogy a fővárosi Barasits cég és Niehold Jenő dohányárudás jóvoltából évtizedekig fennmaradnak.

A hazai képeslapkiadásban alapvető fordulatot hozott az 1920-as évekkel induló időszak. Míg korábban a helyi fényképészek illetve papír- és könyvkereskedők készítették egy-egy város anzikszait, addig a két világháború közötti időszakban már nagy fővárosi cégek (Monostory, Weinstock, Barasits) uralták az ország piacát. Azt hiszem, ennek is köszönhető, hogy az első világháborúig számtalan helyi üzlet, érdekes ház- vagy utcarészlet, egyedülálló partszakasz maradt fenn Szolnokról (is). Miközben 1920 után sokszor olyan "tucat felvételek" készültek - általában nem helyi fotósok által -, amelyek kis túlzással bármelyik településre jellemzőek voltak. Ráadásul egy-egy felvétel hosszú időn át újra és újra felbukkant az ugyancsak akkoriban divatba jött mozaik, azaz több fotós képeslapokon, hiszen az üzleti modell ezt kívánta.

A "Szolnok Tiszaparti részlet" felirattal a budapesti Barasits gondozásában, Niehold Jenő dohányárudás terjesztésében megjelent képeslap is ebbe a sorba illik. A fotósnak az lehetett a dolga, hogy minél jobb beállításban, minél gyorsabban készítsen felvételeket a város legjellegzetesebbnek gondolt helyeiről, amelyek aztán, akár kissé felületesen is megjelenhettek. Mert, ha például ezt a képeslapot Szolnokon gyártják, akkor minden bizonnyal a Ferenc József rakpart is rákerül feliratként, hiszen talán másfél évtizeddel a felvétel készítése előtt, a néhai gőzmalom és állatpiacok helyének rendbetételekor kapta ezt a nevet a sétány.

A felhasznált fotó egyébként csak a harmincas évek közepe után készülhetett, hiszen a ma már részben Béres József nevét viselő sétányt az 1932-es árvíz után kezdték kialakítani, miután megerősítették és megemelték a gátat, illetve már kész volt a megyeháza mögötti - a fotózáskor dr. Tóth Tamás - park és a Tisza szálló is. A fák mérete alapján azt is megkockáztatnám, hogy a Barasits cég ismeretlen fotósa inkább valamikor a háború kezdete után, esetleg a negyvenes évek legelején dolgozott, hiszen a felvétel bal oldalán lévő gesztenyék (?) már kifejezetten nagyok. Annyi bizonyos, hogy 1943 előtti a kép, hiszen az év július 16-án küldték az itt bemutatott képeslapot Szolnokról Ceglédre.

A képeslap lényege persze az idén 110 éves, gyönyörű Tisza-híd, amit a fotózás után néhány évvel sikerült elpusztítani. Sajnos nem látszik egészen jól, de kicsit olyan, mintha a híd közepén valami állványzat lenne a vasszerkezet tetejére illesztve. Nem kizárt, hogy a kép készítésekor már talán harmincéves híd akkoriban éppen felújítás alatt állt. A nem túl jó minőségű papírra nyomott felvételen az is látszik, hogy a fotózás idején épp meg volt áradva a Tisza, a fák alapján talán az aktuális zöldár lett megörökítve.

Az viszont kicsit furcsa, hogy bár a felvétel - a lombok alapján - valamikor kora nyáron készülhetett, ráadásul - az árnyékokat figyelve - valamikor délidőben, ráadásul egy olyan napon, amikor egy család ráér sétálni a szolnoki Ferenc József rakparton, a Tisza szálló kerthelyisége mégis kihalt. A bal alsó sarokban összetolt asztalok még csak meg sincsenek terítve. Hiába a kerthelyiség szélén végigfutó lámpasor, az asztalok meg a székek mégis a tánctéren vannak összehordva. Nem zárható ki tehát, hogy ez a fotó a Tisza szálló első, nem éppen dicsőséges korszakában készült, ami részben a városházi panamabotrányhoz és az akkori polgármester - a parknak nevet adót dr. Tóth - lemondásához is vezetett.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Megmaradt képeslap
Ezt a rettenetes minőségű képeslapot 1928. augusztus 1-jén küldték Szolnokról Jászdózsára. A hátuljára írt szöveg alapján - a csók szó négyszer szerepel benne - persze teljesen mindegy lehetett, hogy mit ábrázolt, mikor készült és milyen minőségű az anziksz.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Emlékül maradt madarak
A Boldog Sándor István körút piaccal szembeni házsorára valószínűleg 1959-ben került fel Madarassy Walter - egy évvel később Munkácsy-díjjal is kitüntetett - szobrászművész hat darab, lemezdomborítással készült műve. Ma már csak az Ady Endre úthoz legközelebbi van a helyén.

A Szoborpark további képei