Album



A Baross eleje 1965 körül

2025. május 10.

Az ismeretlen fotós a mai Boldog Sándor István körút és a Kossuth utca találkozásától fotózta a jelenlegi Baross utca elejét. Nagyjából azt, ahol több mint ötven éve már parkoló található. A fotózáskor a Ságvári körút és a Beloiannisz út sarkán működött a Szigligeti könyvesbolt.

A Dombi Gábor gyűjteményében található fotó készítésének oka és dátuma ismeretlen. Mindenesetre a fényképész több tucat, Szolnokot a Kádár-korban ábrázoló felvételt hagyott az utókorra két albumban. Valószínű, hogy ezek nem egy rövid intervallumban készültek, hiszen már a blogSzolnokon is mutattam belőlük olyat, amelyik a nyolcvanas évekből való, miközben a mostani, szerintem, a hatvanas évek első felében, közepén születhetett.

Abban egészen biztosak lehetünk, hogy a képet 1973 után már nem készíthették, hiszen annak az évnek a szeptemberétől ezen a helyen már zajlott a négyes út átkelési szakaszának a rekonstrukciója, beleértve az aluljáró építését is. Sőt, az is valószínű, hogy már a hatvanas évek vége sem lehet a fotózás időpontja, hiszen Szolnok legnagyobb kereszteződésében akkor már működött a város első jelzőlámpája, aminek itt még semmi nyoma. A gyér forgalom és a régi Skoda Octavia alapján azt mondanám, hogy ez a kép valamikor a hatvanas évek közepe táján készülhetett az akkori Ságvári körút és Beloiannisz út találkozásánál.

A fotón a néhai és ma ismét Baross, akkor éppen Beloiannisz út 2-6. számú házak, illetve a jobb szélen, nagyon picit, a Sütő utca sarkánál lévő 8-as számú épület látható. Az a házsor, aminek első eleme, a bal oldalon álló Kindlovics-bazár, már a 19. század végén megépülhetett, de a néhai 1-es ABC ívelt tetejű, kétemeletes tömbje is állt már az első világháború előtt. A kettő között még az ötvenes években is egy földszintes ház volt, amire nem sokkal később kerülhetett fel az az emelet, ami a rendszerváltásig az Iparcikk Kiskereskedelmi Vállalat (IKV) irodáinak adott helyet, azaz annak a tanácsi vállalatnak, aminek üzletei ott sorakoztak a 2. és 4. számú házak földszintjén. Ezeket a bolthelyiségeket természetesen nem a szocializmusban alakították ki, hiszen a Baross utca eleje már az első világháború előtt is Szolnok fontos bevásárló utcája volt. A képen legfeljebb az üzletek portálja írható a Rákosi- vagy a Kádár-kor számlájára.

A sarki könyvesbolt után Ofotért, majd gyermekruházati bolt, aztán talán egy rövidárubolt következett az utca első két épülete alatt. A 6-os számú ház földszintjén viszont az 1-es ABC várta a vásárlóit, ha minden igaz, már a negyvenes évek végétől. Azon a helyen, ahol korábban egy Konzum nevű, nagyméretű vegyeskereskedés volt, ami az államosítás után lett a város és a tanácsi élelmiszer kiskereskedelmi vállalat egyes számmal jelölt, sokáig valóban elsőszámú üzlete. A mából nézve talán az a legérdekesebb, hogy az elmúlt hat-hét évtizedben ezen az üzletsoron nagyon sokféle profilú bolt működött, de az optika-Ofotért mindenkit túlélt. Nem tartom kizártnak, hogy a Hatvanas ABC-vel és a Kossuth téri nagy lottózóval együtt ez az üzlet legrégebben ugyanazon a helyen, szinte ugyanazzal a profillal működő szolnoki kiskereskedelmi egységek egyike.

Az üzletsor mellett természetesen a néhai 4-es, és a csak pár évvel a fotózás előtt összenyitott, első szolnoki körút találkozásának közlekedési viszonyain is érdemes kicsit elidőzni. Például azon, hogy a zebra nagyon sokáig a Kossuth út meghosszabbításában vezetett át a Ságvárin, és majd csak a nyolcvanas években került át a Hubay utcához. De érdekesek a fekete-fehér szegélyköves járdaszigetek is, amelyek a közlekedőket, és különösen a kanyarodókat segítették. Azért érdemes elmélázni azon, hány személyautó lehetett a fotó készítésekor Szolnokon, ha ezen a munkanapon - a boltok nyitva, viszonylag sokan vannak az utcán - kora délelőtt - az árnyékok alapján szerintem 10 óra lehetett - mindössze kettő darab autó halad, az akkoriban már közel 60 ezres város "legforgalmasabb" kereszteződésében. A fotós felé a zebrán közeledő idős hölgy minden bizonnyal még ennél kisebb forgalomra is emlékezhetett, ha tősgyökeres szolnoki volt, és egy-két évtizeddel később azt is megélhette, hogy ugyanezen a helyen buszok, teherautók, és sok-sok személyautó araszol mind a négy irányba.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Által mentek?
A szépreményű Vancsek Mariska és a szolnoki Bagi János kapcsolata vajon hová juthatott azt követően, hogy János emlékkönyvbe illő sorokat küldött Mariskának egy olyan képeslapon, ami az elsodort szolnoki fahidat helyettesítő kompot mutatja. Által mentek ők a Tiszán...?

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Múltról is Zenélő
Még nem volt neve a térnek, amikor a Zenélő című szobrot oda helyezték. Alkotója, aki húsz évig volt a Szolnoki Művésztelep lakója, művei révén sok helyi gyerek ismerőse, az avatáskor már nem itt élt. A szobor története akkor kezdődik, amikor a szövetkezeti tagok még kórusokban énekeltek.

A Szoborpark további képei