[Ajánlom]

Egyfajta szembenézés

2024. november 18.

Szolnokon már elhallgattak a fegyverek, amikor Radnóti Miklós még Abda felé tartott, ahol valószínűleg magyar katonák meggyilkolták. A tömegsírból előkerült (?) füzetének néhány "fémlapja" Szolnokon is látható. Ács Dániel Nem tudhatod című könyvében nemcsak a gyilkosok nyomába ered.

A második világháborúban elkövetett bűnökkel és szörnyűségekkel éppen úgy lehet szembenézni, mint a szocializmus túlkapásaival és hazugságaival: a tények megismerésével. A tények azonban nem állnak mindannyiunk rendelkezésére. Sőt, a legtöbbünk nem is sejti - és talán nem is érdekli -, hogy a nekünk előadott "igazságok" többsége hazugság, féligazság, a tények nem teljes kibontása vagy a valóság szándékos félremagyarázása. A tények megismeréséhez a legtöbb esetben segítségre, segítőkre van szükségünk, akik lehetnek nem a hatalom kezéből etetett, azaz nem elfogult történészek és oknyomozó, tényfeltáró, valódi újságírók. Persze csak akkor, ha akarnak és tudnak érthetően, világosan mesélni. Illetve, ha mi akarjuk tudni a világ vagy a történelem egy-egy apró, de valódi szeletét. Ilyenkor ugyanis kíváncsiság köthet össze bennünket, és kezdődhet a közös "munka".

Ács Dániel az elmúlt két évtized egyik legjobb tényfeltáró újságírója, amit olyan valódi szakmai elismerések is jeleznek, mint a - szakma becsülete fölött őrködők által alapított és életben tartott - Hégető Honorka vagy éppen a Göbölyös Soma-díjak. Bár, ha ezek egyikét se kapta volna meg a 444.hu újságírója, csak elkészíti a Gyilkosok emlékműve című dokumentumfilmjét, tőlem már akkor is kiérdemelte volna a fenti jelzőt, hiszen tényeket felkutatva mesélte el mindazt a rettenetet, amit 1944/45 fordulóján magyarok, magyarok ellen elkövettek a 12. kerületben. Mindezek alapján talán érthető, hogy kíváncsian vettem kezembe a Nem tudhatod című Egy tarkólövés meghamisítása alcímű, Radnóti Miklós haláláról szóló riportkönyvét.

Az eredeti dokumentumok, naplóbejegyzések, megszólalások és szerzői szövegek miatt érdekesen tördelt kötet egy számomra eddig ismeretlen bűnüggyel, egy táska ellopásával indul. Merthogy Radnóti nácikra, németekre fogott meggyilkolását már az újratemetése és a lassú kánonba emelése elején is többek kétségbe vonták, sőt például Dienes András komoly kutatást is végzett az igazság kiderítése érdekében. És minden bizonnyal olyan közel jutott a tényekhez, hogy meg is tudta nevezni azokat, akik valamikor 1944. november 6. és 10. között hidegvérrel lepuffantották a már szinte magatehetetlen költőt. Csakhogy az igazság 1962-ben már sokakat sértett volna, így valószínűleg a magyar titkosrendőrség meglovasította az egyébként rendőrből lett kutató bizonyító erejű kéziratát tartalmazó táskát.

Talán nem árulok el titkot, hogy a táska azóta sem került elő. Így az elmúlt évtizedekben Radnótiról tanulók nagy többségében az él, hogy nem magyarok, hanem németek vagy elmismásolva, nácik gyilkoltak a Győr melletti Abdán. Ács azonban épp annak ered nyomába, hogy mi is lehetett a táskában, illetve kiknek és miért állhatott érdekében már 18 évvel a gyilkosság után is az igazság eltitkolása. Együtt gondolkodást, figyelmes olvasást igénylő, letehetetlen, különleges riportkönyv született, ami kiválóan szolgálhatná a nyolcvan éve elmaradt szembenézést a saját (dédapáink, nagyapáink, apáink) második világháborús bűneinkkel. Illetve a szocializmus legenda- és mítoszépítő hazugságaival, amihez ugyanúgy asszisztált ez az ország pártállásra, életkorra, nemre és bármi egyébe való tekintet nélkül.

A Radnóti halála mellett a Radnóti kultusz építéséről is szóló oknyomozó riportkönyv erénye a szembenézés mellett, hogy egyetlen pillanatra sem vonja kétségbe a mindössze 35 évesen meggyilkolt költő helyét az irodalmi kánonban. Azt hiszem, nagyon helyesen felveszi azt a "pózt", amivel Gyarmati Fanni is viszonyult férje halála után annak mártíromságához, merthogy ő maga sem volt biztos abban, hogy Radnóti sírjában Radnóti teste került. Ám ennél sokkal fontosabb volt - és maradt is -, hogy van hol fejet hajtani az emléke előtt. És még akkor is idézhetjük utolsó, legmegrázóbb verseit, ha az azokat megőrző füzet esetleg nem is ott, akkor és úgy került elő, ahogy tanultuk. Hiszen sorai örökérvényűek. Tudhatod?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Csarnok nélküli piac
A hatvanas évek második felében örökítette meg valaki a Ságvári körutat a piacnál. Akkor még nemcsak a piaccsarnok hiányzott, de a Centrum pavilon, a Centrum áruház és a Vízügyi székház is csak tervasztalon létezett. A Madarassy-domborművek ott voltak a körúti házak bejáratai felett.

Az Album további képei
 

AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Déryné hol vagy?
Nem tudtam, hogy Déryné Széppataki Rózának Szolnokon is volt szobra. Legalább hatvan éve veszett nyoma. Horthy Szabolcs egykori főispán megyeházán lévő emléktábláját 78 éve verhették le. A Verseghy park egykori harmadik amforája pedig az Eötvös téren tűnt fel utoljára.

A Szoborpark további képei