[vendegoldal]

Sorok közül

2024. március 22.

Olyan olvasata is lehet a múltunknak, hogy a Kádár-kor a sajtó miatt "született" Szolnokon. Hogy aztán az 1957 után gyökeresen átalakuló magyar sajtó - olvasatomban - az egyik sírásója legyen a rendszernek. A rendszerváltás előtti sajtó világáról szól az Élő blogSzolnok Retro következő előadása.

Messze állunk-e a valóságtól, ha azt mondjuk, hogy a Kádár-kor utolsó évtizedében Szolnokon is naponta legalább annyi újságot vásároltak, mint ahány lakója volt a városnak? Tévedünk-e, ha azt gondoljuk, hogy miként 1964-ben a falusi lakosság körében a legfőbb szórakozási forma a televíziónézés volt, pár éven belül ez Szolnokra is igaz lehetett? Szerintem nem, hiszen 1980-ra lényegében minden háztartásban volt egy televízió, minden harmadik megvette a Rádió és Televízióújságot, miközben a napilapok közel annyi példányban jelentek meg, ahány otthon volt a rendszerváltás előtti Magyarországon. A sajtó immár nemcsak propaganda célokat szolgált, de szórakoztatott és sokszor jó értelemben véve nevelt is.

Persze tévedés lenne csak magasztalni annak a 32 évnek a sajtóját, mert egészen egyértelmű, hogy ?bűnben fogant?, hiszen a forradalom leverése utáni egy-két évben alapjaiban szervezték újjá az egészet. Ennek egyik legfontosabb lépése volt a szakma gyakorlásához megkerülhetetlen, a forradalom után kormánybiztos felügyelete alá vont Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) tagrevíziója, azaz a 2300 tag '56-os tetteinek kivizsgálása, majd az "érdemesek" újbóli felvétele. Érdemes tudni, hogy a nyolcvanas évek végéig újságírói tevékenységet csak az végezhetett, aki tagja volt a szervezetnek, illetve előbb-utóbb elvégezte a tanfolyamát, az egyetlen újságíró iskolát. Mindez persze sok tehetséges embert nem akadályozott meg abban, hogy a mából nézve is kiváló, a világ bármely pontján értékelhető, valódi újságírói munkát végezzen, amit a közönség leginkább azzal hálált meg, hogy nemcsak "sztárként" kezelte a legjobbakat, de sokukra a mai napig emlékszik.

A Kádár-kor sajtóéletében a legnagyobb változást természetesen a televízió hozta. Talán jelképesnek is tekinthető, hogy első jelentősebb eseményének az 1957. május 1-jei, Hősök terén tartott nagygyűlés tévés közvetítését, egyik utolsó felvonásának pedig azt a pillanatot tekintik, amikor az MTV székházának lépcsőjén Cserhalmi György felolvasta az új 12 pontot 1989. március 15-én. A kettő között alapvető különbség, hogy míg az elsőt nagyjából ezer tévékészüléken lehetett követni, az utóbbit már hárommillión. A hétfőn még műsorszünetet tartó MTV egyes csatornáját pedig 1989-ben szinte az egész országban, a kettest pedig nagyjából háromnegyedében lehetett fogni. Igaz, mire idáig eljutott a hazai televíziózás, a felülről irányítani próbáló rendszernek már olyan kihívásokkal is szembe kellett néznie, mint a videomagnók terjedése, a helyi televíziók alakulása és a műholdas adások elindulása. Ez utóbbira az Állami Rádió és Televízió Bizottság 1982. március 24-én még úgy reagált, hogy jobb műsort kell készíteni, mint a nyugati műholdas tévék, hogy azt nézzék a magyarok. Emlékeim szerint ez nem nagyon sikerült.

Sokféle emlékünk lehet a Kádár-kori sajtóról, amit az Élő blogSzolnok Retro március 25-ei előadásán nem értékelni vagy minősíteni szeretnék, sokkal inkább a struktúráját felvázolni. Mert az én személyes emlékem például az, hogy minden nap hozott valamilyen újságot a postás. Igen, még hétfőn is, amikor sem a megyei napilap, sem a Népszabadság nem jelent meg, de akkor érkezett például a Fim, Színház, Muzsika, ami vidékiként számomra szinte minden alkalommal olyan kulturális sokkot okozott, mint Érdi Sándorék kedd esténként jelentkező Stúdió című műsora. És folytathatnám, hogy kedden jött a Ludas Matyi, szerdán a Nők Lapja, csütörtökön a Heti Világgazdaság, pénteken a rádióújság, hogy a Magyarország című külpolitikai hetilapot vagy a Históriát és a Természet Világát már ne is említsem. Egy első generációs értelmiségi család postaládájáról van szó.

A Tisza moziban este hatkor kezdődő előadásba sajnos nem fog beleférni a Kádár-kor szolnoki sajtó történetének felvázolása - talán majd egy év múlva a sorozat egy másik alkalmával -, de megkerülhetetlen lesz a Magyar Rádió helyi stúdiójának története, benne azzal a "szakmai keltetővel", ami a Kolozsvári út "műhely" jellegére utal. És beszélni fogok majd a helyi nyomdafejlesztésről, a hazai lappiacot színesítő, Szolnokra is jellemző vállalati lapokról, és persze a Jászi Ferenc út mosókonyhájában induló városi tévé első pillanatairól is. A történet pedig majd valahol ott ér véget, amikor Fodor Tamás, a Szigligeti Színház főrendezőjének vezényletével, 1989 őszén a helyiek "rátették kezüket" a megyei napilap szerkesztőségére. Nem túl sikeresen. De ez már ez másik sztori lesz.

(Fotók: címlap és első négy kép Fortepan, utolsó felvétel MTI)

 
hirdetésApache WebSevice - Weboldal készítés, webdizájn, tarhely szolgáltatás

Album

Épülő új városközpont
A hetvenes évek elején járunk a már épülő Vízügyi székház akkori legmagasabb pontján. Balra az SZTK, jobbra az Ady Endre út, távolabb az ÁÉV székház, a közgé kollégiuma, de még sehol a 24 emeletes. Újabb fotó a MNL szolnoki levéltárában őrzött 43. számú ÁÉV archívumából.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - Új város született? - 2025. március 24. (hétfő) 18:00

AKB

Veszteségek halmozása
Az egy dolog, hogy 19. század végén épült Szapáry utcai ház évtizedekig pusztulhatott Szolnok közepén. Legalább ennyire vérlázító, hogy immár harmadik hónapja követhető az épület lassú, de biztos összedőlése. Amikor a felelősöket majd megkérdezik (?), hogy mindez miként fordulhatott elő, akkor ugye a kiesett parkolási és területfoglalási díjakat, a kerítés költségeit is kiszámlázzák majd feléjük? Vagy ez a közös veszteségünk, mert hagytuk, hogy mindez a szemünk láttára történhessen.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

68-as obeliszk
Közel száz évig állt a Kossuth téren, majd legalább négy évtizeden keresztül az Eötvös tér sarkában, bokrok között bújt meg. Ma is csak az veszi észre ott, aki nagyon figyel, pedig a 68-as gyalogezred obeliszkje világtörténelmi eseményekre is emlékeztet. Idén 140 éves.

A Szoborpark további képei