[vendegoldal]

Hétköznapi legendák

2024. szeptember 09.

Piros műbőrszék, kicsit ragadós műkőasztal, felhomály és minden szagot megőrző lambéria. Az asztalon Róna, Sztár esetleg Pepsi, természetesen reklámpohárban. Zörgő kávégép és a fekete illata. Gyerekkorom presszói, amik nélkül nincs magyar 20. század. Vendégváró Ferencváros.

A Kálvin térhez közel, a híres Ráday és Üllői utcákat köti össze az Erkel Ferenc utca, aminek az egyik bérházában különleges helytörténeti gyűjtemény található. Azt hiszem, hivatalosan nem is múzeum, de hogy többet őriz és mutat a saját környéke emlékezetéből, mint némelyik hivatalos gyűjtemény, abban egészen biztos vagyok. Szolnokiként már a hatalmas és szépen rendben tartott bérház és udvara is egy élmény, de a kiállításoknak otthont adó magasföldszinti lakás is kuriózum. Azt hiszem, gyakrabban kell ide vendégségbe járni. A kilencedik kerület múltját megmutató állandó kiállítás mellett, szeptember végéig egy helyi, ám országosan is értelmezhető, nagyon kedves kis anyag látható a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben.

A Vendégváró Ferencváros arra tesz - szerintem sikeresen - kísérletet, hogy megidézze a kerület vendéglátóhelyeit egészen a kezdetekig nyúlva, de leginkább a Kádár-kort felelevenítve. Többnyire természetesen csak fotókon, ám nagyon sok hely kapcsán a működtetők, de az épület története is felvillan a látogató előtt. Miközben az alig két nagyobb szobányi helyen egykori presszószékek és -asztalok, pult és kávégép, no meg legendás különlegességeket tartalmazó tárló között sétálhatunk. Azaz, miközben megidéződik egy-egy legendás hely, nagyon könnyen oda is tudjuk képzelni magunkat. És egy kis fantáziával még az illatokat is felidézhetjük.

Még úgy is, hogy emlékeim szerint egyetlen bemutatott ferencvárosi vendéglőben vagy presszóban se jártam - legfeljebb szerettem volna, jó negyven évvel ezelőtt. Azonban ezeknek a helyeknek a többség - kis túlzással -, helyrajziszámfüggetlen volt. Azaz a Ferencváros legtöbb helyén pont olyan székek és asztalok voltak a presszókban, mint a legtöbb "modern" szolnoki eszpresszóban, ugyanolyan poharakban, tálakban hozták ki a rendelést, és ugyanúgy többször lehetett Márkát, Sztárt vagy Rónát kapni, mint bármelyik colát. De hát ilyen volt az egyenszocializmus, amiben felnőttünk. És, ami nekünk kedves és nosztalgikus.

Mert általában nem az érdekelt bennünket, hogy a gebines, miként jutott az akkoriban egy főnyereménnyel felérő üzlethez. Nem nagyon foglalkoztunk azzal sem, hogy az adott helyen ki lehet a tégla, mert a rendszer csak akkor jutott eszünkbe, ha razziáztak a fakabátok és az önkéntes rendőrök. A hely, a társaság, a beszélgetések voltak a fontosak, meg persze, hogy éppen mit lehet kapni. Soha sem dohányoztam, így a piros Malboronál sokkal jobban izgatott, hogy lehet-e rágót kapni, és ha igen, milyet. De szeretnék még egyszer az életben igazi Donald rágót nyámmogni, amiből egy csomag ott virít a Vendégváró Ferencváros vitrinjében.

Tünde, Sport, Rétes, Thomas, Éva, Léna, "búsuló postás", Maya. Soroljam? Szolnokon is volt legalább vagy félszáz olyan vendéglátóhely, amelyek fontosak voltak a maguk idejében, és legendák lettek egykori törzsvendégeik számára. Helyek, amelyek nélkül ennek a városnak sincs múltja, mert ott zajlottak a hétköznapi, egyszerű, de emberi történetek. És, amelyek nálunk is ugyanúgy eltűntek, eltűnnek, mint a Ferencvárosban, és ugyanúgy itt is megérdemelnének egy kiállítást - és talán egy kötetet is -, mint ott. Addig, amíg vannak, akik emlékeznek vagy emlékezni akarnak rájuk.

 
hirdetésApache WebSevice - Weboldal készítés, webdizájn, tarhely szolgáltatás

Album

Szolnok főutcája az új műteremből
Azt feltételezem, hogy ez Szigeti Henrik egyik első fotója, amit a Kereskedelmi Bank második emeletére költöztetett műtermének ablakából készített. Igen, Szolnokon járunk, valamikor 1907 táján. A képen az akkori Gorove utca és a Kossuth tér látható. A Városháza tornyai, kupolái a leginkább felismerhetőek.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - A város szíve - 2024. október 7. (hétfő) 18:00

AKB

Ők is szolnokiak
Szolnok lakosságának egy része vagy nem ismeri a naptárat, netán szövegértési problémái vannak, avagy nem járt (illetve feleslegesen jár) földrajzórára, így képtelen saját lakóhelye térképét, valamint az észak és dél fogalmát értelmezni. Persze az is lehet, hogy a "lomtalanítás" szóval való találkozás azonnali, kényszeres utcára pakolási reflexet indít be náluk, és annak is adjunk esélyt, hogy "leszarják az információkat". A többi városlakó meg szív miattuk. Napokig kerülgethetik a mások szemetét, amit közben "gondos kezek" széthúznák és átnéznek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok legrégebbi szobra
Ha mindaz igaz, amit a Pólya Tibor és a Balogh Kálmán utcák találkozásánál lévő kis terecskén álló Mária-oszlopról vagy Mária-szoborról jelenleg elérhető, akkor ez lehet Szolnok legrégebbi szobra. Sőt, akár azt is megkockáztathatjuk, akár város legidősebb és ma is álló, ember alkotta "építménye".

A Szoborpark további képei