[vendegoldal]

Díjak a szolnoki filmfesztiválon

2016. október 16.

Rófusz Ferenc és Szemadám György kapta a XVII. Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál idei életműdíját. A zsűri négy kategóriában díjazta a legjobb filmeket, hat alkotót pedig elismerő oklevélben részesített. A Magyar Művészeti Akadémia különdíjat ajánlott fel.

A díjazott filmek vetítésével ér véget október 16-án, vasárnap a XVII. Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál, Magyarország legrégebb óta (1969), folyamatosan megrendezett filmes seregszemléje. Az elmúlt négy napban a három földrész 18 országából érkezett, 61 versenyfilmet, összesen 31 órában vetítették a fesztiválnak otthont adó Tisza mozi termeiben. Emellett az információs vetítéseken további hét órányi film, illetve huszonöt különleges kísérő rendezvény várta a szemle résztvevőit.

A XVII. Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál hivatalos programja a Szolnoki Galériában szombat est rendezett díjátadóval véget ért, ahol az idén 70 éves Rófusz Ferenc és Szemadám György (mellékelt fotónkon), a Magyar Művészeti Akadémia elnökségének tagja életműdíjat vehetett át. A bemutatott filmeket Lajta Gábor, a fesztivál zsűrijének elnöke értékelte, a díjazottaknak pedig Demeter István fesztiváligazgató és Dr. Kollarik Tamás, a Médiatanács tagja. a Magyar Média Mecenatúra koordinátora adta át az elismeréseket.

A Lajta Gábor, Jelenczki István és Medveczky Balázs alkotta zsűri a Képzőművészeti film kategória díját Dala Istvánnak ítélte a Szobor születik... Bronzba öntött történelem című 52 perces filmjéért, amely a Bencsik alkotóközösség fiatal szobrászainak - Engler András, Meszlényi János és Polgár Botond - munkáját követi nyomon, miközben újra elkészítették a Parlament déli kapuja előtt azóta felállított, gróf Andrássy Gyula miniszterelnököt ábrázoló monumentális lovasszobrot. Az elismeréssel járó félmillió forintot, hasonlóan a mustra többi díjához, a Médiatanács ajánlotta fel.

Az animációs filmek díját a zsűri megosztotta Frédéric Even és Louise Mercadier Metamorphosis című filmje és Orosz István a Rajzoló című alkotása között. A fiatal, francia művészek első animációs filmje egy férfiről szól, aki a reggeli ébredés után úgy érzi, megváltozott és nem képes együtt élni a többiekkel. A Kossuth-díjas Orosz István - akinek Anamorfózisok című kiállítása a fesztivál első napján nyílt meg a Tisza moziban - Rajzoló című 6 perces filmje a labirintus mitológiáját dolgozza fel: "aki innen rajzolja, önarcmást készít, aki bejárja, saját sorsában téved el, aki már odaátról tekint rá vissza, az a megfordult időre, a pulzáló öröklétre lát." A megosztott díjjal 250-250 ezer forint jár.

A kísérleti film kategória díját - és a vele járó 250 ezer forintot - a zsűri Mohi Sándornak ítélte A rózsa üzenete című, a virágok királynőjéről és az ember viszonyáról szóló 14 perces művéért. A képzőművészeti portréfilm kategória elismerését Marcie Begleiter (USA) kapta Eva Hesse - Tracing the Rope című egészestés munkájáért, ami az 1970-ben elhunyt, a hatvanas évek művészvilágának szupersztárjáról szól.

XVII. Szolnoki Nemzetközi Képzőművészeti Filmfesztivál kiemelt támogatója, a Magyar Művészeti Akadémia különdíját ajánlott fel. Az elismerést és a vele járó 300 ezer forintot Tóth Péter Pál kapta az Az üvegfestő - Róth Miksa művészete című filmjéért, amelyben a 150 éve született Róth karrierjét és művészi fejlődését mutatja be. Az elismerést a díjátadón Szemadám György adta át.

A zsűri oklevélben fejezte ki elismerését Alexandra Averyanovának (Oroszország) A perem és A szürke árnyalatai című filmjeiben megjelenített kifinomult vizualitás és narrativitás egységéért. Szintén oklevéllel ismerték el Cakó Ferencet a Dózsa 1514 című film sodró erejű, egyéni technikájáért, Jankovics Marcellt a szuggesztív forgatókönyvű Arcmás című filmjéért, Medgyesi Gabriellát egy kiemelkedő életút hiteles, árnyalt bemutatásáért A mítoszteremtő ember - Samu Géza című filmjéért. Ulrich Gábor Balansz és Fából faragott királyfi filmjeinek festői és grafikai kvalitásáért és mindenre kiterjedő szerzőiségéért, illetve Zajti Gábornak egy eltűnő népi mesterség költői dokumentációjáért a Székfaragás az Érmelléken című filmjéért részesült a zsűri hasonló elismerésében.

 
hirdetésApache WebSevice - Weboldal készítés, webdizájn, tarhely szolgáltatás

Album

Ez a dal lett a végső?
Ezt a felvételt 1988 tavaszán készíthette Nagy Zsolt, a megyei napilapnak akkor már bő negyedszázada dolgozó fotóriporter. Elsőre legyinthetnénk, hogy nem túl érdekes kép, amin valahol több száz ember álldogál, ha a némi történelmi tapasztalattal rendelkezőknek nem csengene a fülébe az Internacionálé. És, ha nem csodálkoznánk rá az Agóra egykori, vagyis eredeti színháztermére.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szoborrá lett zöld Bobónk
Szolnok immár azon egyetlen vidéki település Magyarországon, ahol két szoborrá lett mozdony is megtekinthető. Az idei Szolnok napján az 1856-ban alapított járműjavító mai főépülete előtt kapott helyet az M44 062 pályaszámú zöld mozdony. Emléket állítva a hazai ipar sikereinek.

A Szoborpark további képei