[vendegoldal]

Cinema múltunk

2021. október 22.

Egyre inkább azt gondolom, minél kisebb egy település, annál nagyobb kincseket rejthet a közelmúltunkból. Talán azért, mert sem a pályázatírók, sem a kivitelezők, sem a politikusok fantáziáját nem mozgatják meg a beruházásaik. Így eddig megúszták a múltromboló átépítéseket is.

Pár héttel ezelőtt a mindszenti Keller Lajos Városi Könyvtár és Kulturális Központban volt dolgom. Mindszent egyébként ugyanúgy a Tisza közelében fekszik, mint Szolnok, csak mivel nem a Szegedre vezető főút mellett található, fél évszázadom alatt sosem jártam ott. A 45-ös útról akár Szentes után is letérhetünk, és akkor a Grecsó Krisztián által többször "megénekelt" Szegvárt is érinthetjük, vagy lekanyarodhatunk később, akkor pedig nyílegyenes út visz a városkába, a központba. Itt először a hatalmas park közepén álló városházára bukkanhatunk, majd néhány háború előtti épületre, aztán pedig a Kádár-korban épült helyi művelődési házra. Amit szerencsére még nem sikerült valami elvetemült, a múltat semennyire sem tisztelő, a hungarocell bűvöletében élő kókler építésznek átterveznie. Így eddig az uniós pályázat húsos fazeka körül sertepertélő kevesek sem barmolhatták szét. És mivel a helyiek számára ez a kultúra utolsó bástyája, ráadásul akad néhány olyan közművelődési napszámos, akik tudják értékelni saját környezetük múltját, nemcsak viszonylag jó állapotban, de napi használatban is őrződött meg az épület.

Már maga a nagyterem is megér egy misét az eredeti faburkolatával. Rajta sok helyen korabeli feliratokkal, kapcsolókkal, amelyek úgy tűnik, ma is használhatóak, működnek, és talán senkit sem zavarnak. A valamikor rögzített széksorok persze már nincsenek meg, hiszen így lett többfunkciós tér az egykori színház- és mozi teremből. Aminek az egyik végében még ott a viszonylag nagy színpad, a függöny mögött két oldalt pedig rengeteg fél évszázadosnál is öregebb berendezés. Nagyjából abból az időből, amikor még fővárosi színészek, színtársulatok, zenekarok rendszeresen járták a vidéket. Láttam én gyerekkoromban hasonló művelődési házban Nagy Bandó Andrástól Lukács Sándorig sok nagy művészt, miként az East-től a Karthago-ig több zenekart is. Arról nem is beszélve, hogy egy alföldi faluban maximum egy-két hét késéssel, de mégiscsak megérkeztek a legújabb mozifilmek.

Miként Mindszentre is például 1989-ben a Jó reggelt, Vietnam vagy a Legényanya. Ezt onnan tudom, hogy a nagyterem színpaddal ellentétes végén nemcsak érintetlenül őrizték meg az egykori mozi géptermét, de mini kiállítássá is alakították. Így a két hatalmas mozigép körül megvan minden berendezés, ami sok évtizeddel ezelőtt ahhoz kellett, hogy működjön a csoda. De korabeli plakátok, iratok, sőt a mozikat anno díszítő magyar színész portrét - például a mostanában Szolnokon játszó Gyöngyössy Katalin fiatalkori képét - is őriznek a régi falak között. Soha se láttam még Jiri Menzel Bán János főszereplésével készült Az én kis falum című filmjének eredeti plakátját. Mindszenten ez is ott van bekeretezve a falon. És, ha mindez nem lenne elég, a mozigépet őrző helyiség mellett, egy apró szobában ott az eredeti világosító pult, ahonnan az egész nagyterek és a színpad fényeit a mai napig lehet varázsolni.

Remélem, örökre megőrzik a múltnak ezt a kis szeletét Mindszenten. Mert lassan nincs olyan hely, ahol az utánunk következő generációnak el lehetne magyarázni, a rendszerváltás előtt mit is jelentett, milyen is volt egy vidéki mozi. Persze a nyikorgós, kényelmetlen székek már itt sincsenek meg, de a gépészet és az egészet körülvevő miliő ott van a nagyterem mögött. Egy pillanatra úgy éreztem, mindjárt megvehetem a párforintos jegyet az E. T.-re, nyílik az egyetlen ajtó, leülök a kopott, egykor barna székre, és a mozigép kattogását hallgatva peregni kezd a csoda.

 
hirdetésApache WebSevice - Weboldal készítés, webdizájn, tarhely szolgáltatás

Album

Tanácsháza akár tíz év különbséggel
A szolnoki városháza - városi tanácsháza - két képeslappá lett fotójáról az utcai lámpák és a Kossuth tér növényzete alapján elsőre könnyen azt gondolhatnánk, hogy majdnem ugyanarról a helyről ugyanaznap készült. Ám, ha jobban megnézzük a két képet, akár tíz év is lehet a korkülönbség.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Közgé névadójának emléke
Szolnok második legrégebben működő középiskolája 1955 óta viseli a reformkor akadémikus mérnökének a nevét. Szobra hatvan vagy hatvanegy éve áll a lassan hetvenéves épület előtt. Alkotója idén hunyt el. Majdnem egyidős volt az iskolával.

A Szoborpark további képei