[Naplóm]

Két polgi?

2025. január 20.

Szolnok polgármesterének egy helyi ünnepségen a második sorba ültetése, miközben előtte bukott elődje ücsörög, nemcsak protokolláris baki, de a szolnokiak megsértése is. Úgy tűnik, nemcsak a fővárosban próbálnak mást városvezetőnek beállítani, mint akit a helyiek többsége megválasztott.

Attól, hogy nem a regnáló miniszterelnök pártjára és képviselőjére adtam a voksom, még nem vonom kétségbe, hogy ki irányítja az országot. Sőt, az államfő személyét sem teszem zárójelbe csak azért, mert olyanok küldték a Sándor-palotába, akikre én nem szavaztam. Szerintem ugyanis a demokrácia egyik fontos játékszabálya, hogy elfogadjuk a többségi felhatalmazással alkotott választási rendszert, illetve meghatározott időkeretek között az ez alapján megválasztott személyeket és tisztségviselőket. Ha nem így tennénk, nemcsak a demokráciát kérdőjeleznénk meg, de komoly lépéseket tennénk az anarchia vagy a diktatúra felé. Tehát a gyengébbek kedvéért erősítsük meg, hogy Szolnok jelenlegi polgármestere az, akit a szavazó városlakók többsége 2024. június 9-én megválasztott, és akit október 1-jén a hatályos törvények alapján beiktattak hivatalában. Azaz nem az, akiről június 9-én a szolnokiak többsége a bukással egyenértékű végbizonyítványt állított ki, és akinek tulajdonképpen semmiféle választott funkciója jelenleg nincs.

Tudom, hogy eltérő a demokráciafelfogásunk, de a magam részéről szükségesnek tartom azt is rögzíteni, hogy miközben saját lakóhelyem ügyeinek intézésére felhatalmazom körzetem önkormányzati képviselőjét, a regnáló képviselőtestületet, a ciklus idején engem szolnokiként Szolnokon és a város határain kívül is a polgármester képvisel és jelenít meg. Tehát, amikor bárki a regnáló polgármestert megsérti - nem kritikát fogalmaz meg vele szemben, hanem a protokoll alapvető, évszázadok alatt kialakult gyakorlatát szándékosan áthágja -, akkor tulajdonképpen engem, pontosabban minden szolnoki választópolgárt és lakót csap arcon. Tudom, olykor körülményesen fogalmazok, tehát megpróbálom másként is leírni. Amikor egyesek azt játsszák, hogy nem az a város első embere, akit a többség megválasztott, hanem bárki más, akkor ezzel egyrészt Szolnokot, a szolnokiakat sértik meg, másrészt nyilvánosan megtapossák az egyre sebezhetőbb demokráciánkat, és közreműködnek annak leépítésében, egy antidemokratikus világ kialakításában. (És majd évek, évtizedek után lehet pironkodva magyarázkodni, vagy magyarosan elhazudni, elsunnyogni a kollaborálást, ami alól az sem ad felmentést, ha végül a vesztesek közé kerülnek a mai társutasok.)

Pontosan látom, hogy Budapesten kísérletet tesz a kormány és árnyékfőpolgármester felépítésére, még akkor is, ha jelképes, ahogy először pont a lomokról egyeztettek vele. Érzékelem azt is, mi történik például Győrben, miként arról is sokat olvastam, hogy sikeres kormánypárti polgármesterek miként viszonyulnak a saját ellenzékükhöz. De hát különböző iskolák vannak. És úgy tűnik, Szolnokon most éppen abba az irányba próbálnak néhányan elmenni, hogy a megválasztott polgármestert hivatali bohóccá degradálják, miközben a város tényleges irányítása és megjelenítése egy olyan emberhez kerül, akiből a szolnokiak többsége 18 év "sikerei" után nem kért, akiről pár hónapja még azt "rebesgették", hogy komoly kormányzati pozíciót kap. Nem kapott. És közben a szolnoki székét sem képes elengedni, amivel több kárt okoz saját pártjának, hiszen elfojtja az égetően időszerű megújulást, fiatalítást, bandacserét. Avagy, szándékosan vagy vak ló módjára az új ellenzék malmára hajtja a vizet.

A kialakult helyzetért természetesen nemcsak a két főszereplő a felelős. Nagyon sokan tevőlegesen közreműködnek egy olyan anarchikus állapot kialakításában, amikor egy választói felhatalmazás nélküli, átláthatatlan hátterű, tehát elszámoltathatatlan, informális kapcsolatokat mozgató kegyúr irányítja a várost. A gyengébbek kedvéért: ezen az úton fontos lépés egy szolnoki gyárfejlesztési ünnepségen a polgármestert a második sorba ültetni, miközben bukott elődje az első sorban vigyorog, és úgy tesz, mintha már hitbizományba kapta volna a várost. És mindez megismétlődik a város egyik legnagyobb beruházásának alapkőletételénél is. Ami ráadásul a magyar honvédség állapotáról is kétségbeejtő képet fest: tessék mondani, az a parancsnok, akit a törvény meghatároz, vagy akit a haverok maguk közül kineveznek?

Még mielőtt nagyobb baj lesz, talán át kellene gondolni, miben is akarunk élni itt Szolnokon (is): demokráciában vagy diktatúrában? A jövőben is választani akarjuk a vezetőinket vagy megelégszünk a kinevezésükkel? Elhisszük, hogy a demokráciadeficit ennyinél megállítható, vagy előbb utóbb lesznek A és B, majd ZS kategóriás polgárok? A tengelytörő, mocsaras utak általában nem egyik napról a másikra alakulnak ki. Tudom, gondolkodni macerás, de nagyban befolyásolja az életminőséget ma, és főleg holnap.

(Az embereket is ábrázoló képek nyilvános, politikusi FB oldalakról valók)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A Szapáry út 1899-ben
Lehet, hogy Csuday Miczike őnagysága az előző századfordulón már képeslapgyűjtő volt? Avagy a budapesti Szapáry utcában lakó hölgy gyűjtötte az azonos nevű utcákat mutató anzikszokat? Netán csak kötődött Szolnokhoz? Mindenesetre egy fiatalember kedvességének köszönhetően fennmaradt ez az 1899-ben készült szolnoki kép.

Az Album további képei
 

AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Két lány a papírgyárnál
Feltűnt már Önöknek, hogy Szolnokon milyen sok, fiatal lányt ábrázoló szobor van? Közülük az egyik, talán kevésbé ismert a néhai papírgyár előtt álló páros, amelynek sem a pontos felállítási idejét, sem a valódi címét nem tudjuk. Így akár új értelmet is adhatunk neki.

A Szoborpark további képei