Levéltár

Talán Szanda

2021. május 16.


Három MTI kép után ezúttal egy Fortapan-on található, de település megjelölés nélküli fotóhoz kérném a segítséget. A Magyar Rendőr felvétele ugyanis szerintem Szandaszőlősön készült.

A kitűnő Fortepan oldalon bukkantam rá a mellékelt képre. A hozzá tartozó leírás szerint a képet 1983-ban készítette a Magyar Rendőr című lap fotósa. A megadott kulcsszavak között csak a "rendőr, gyerek, Skála áruház, kerékpár" szerepelnek, a helyszín sajnos nem.

Jobban megnézve azonban ezt a képet, nekem erős a gyanúm, hogy ezt az 1983 kora tavaszi felvételt Szandaszőlősön készítette az ismeretlen fotós. A kép hátterében pedig az azóta már átépített szandaszőlősi művelődési ház homlokzata látható.

Ahhoz, hogy erről megbizonyosodjunk, tudnunk kellene, hogy ki lehetett 1983-ban a Szandaszőlősön is szolgáló rendőr. Avagy a gyerekek közül valakinek magára kellene ismernie. Hetük közül legalább három talán felismerhető, és a képet elnézve ma nagyjából 45-48 évesek lehetnek.

Szóval? Szandaszőlősön készült ez a kép? Avagy egy típusterv alapján készült művelődési ház téveszt meg?

Néhány héttel ezelőtt három MTI fotót közöltem ebben a rovatban, amelyekről úgy éreztem, nem pontosak a leírásukban szereplő helyszíneik. A konflisos képet sikerült megfejteni, és úgy tűnik a hidas képről is kimondhatjuk, hogy az nem Szolnokon, hanem inkább Tokajban készült.

A mellékelt MTI fotó - pontosabban MAFIRT felvétel - megfejtése még várat magára. A hozzá tartozó felirat szerint 1947. május 11-én, Szolnokon "Fiatal lány sétál a Szentháromság-szobor mellett a mai Gábor Áron téren".

Feltételezve, hogy az egykori fotós legalább a településre jól emlékezett az előhívás után, feliratozás közben, leszögezhetjük, hogy a képen nem a szolnoki Szentháromság-szobor látható. Merthogy az 1947-ben még a Kossuth téren állt, illetve nem is így nézett ki, nem egyalakos alkotás volt. Az 1947-ben már álló szolnoki szobrok közül ez csak a Balogh Kálmán és a Pólya Tibor utcák találkozásánál ma is álló Mária-szobor lehet. Ami a talapzatán látható felirat szerint már 1930-ban is ezen a helyen állt, hiszen abban az évben a Szolnoki Római Katolikus Egyházközség renoválta.

A mellékelt 1961-es légifelvétel részlet is igazolhatja, hogy le lehetett így fényképezni a szobrot 1947-ben. Persze csak akkor, ha a Zagyva-híd melletti első házhoz 1947-ben még tapad egy kisebb épület, amit e fotó készítése után elbontottak. Mert máshol ilyen házak nem lehettek a szobor mögött. Ha nem, akkor tévedek, és még mindig nincs megfejtve ennek a fotónak a készítési helye.

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Látszik a Szabadság tér 1.
A szolnoki Szabadság térről meglehetősen sok képeslap maradt ránk, ám ezek között viszonylag kevés az olyan, amin a 1-es számú - ma már nem létező - ház is látszik. Két ügyvéd lapváltásának, na meg Bakos István különleges nézőpontú képeslapjának köszönhető a ritka kivétel.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lakásépítés záróköve
Szerte a világban találhatunk olyan záróköveket, amelyek egy-egy nagyobb építkezés befejezésének állítanak emléket. Szolnokon is van néhány ilyen, köztük például a Thököly úti négyemeletes szalagházon, 1972-ben elhelyezett.

A Szoborpark további képei