Levéltár

Szolnokiak Szolnoka

2019. február 03.


"A Tiszánál a világon nincs szebb, akárhol élhet is az ember. A Niagara mellett élek, de a Tisza az a minden!" Reagált egy olvasó a blogSzolnok egyik korábbi cikkére. És másoknak sem kevésbé fontos Szolnok.

A Szolnoki mesék sorozatban megjelent Hazatérés máshova, az Album Ságvári '63 című írására, az 1xVolt-ban megjelent Szolnok 900: Nemcsak ipari leltár, illetve a Felénk rovat Épített veszteségeink vs. lehetőségeink című írására is többen reagáltak a Facebookon keresztül. Ezek közül azokat szerkesztettem most egybe, amelyeket szerintem ugyanaz köti össze: Szolnok szeretete és féltése.

 

Kathy S.: A Tiszánál a világon nincs szebb, akárhol élhet is az ember. Én a Niagara mellett élek, de a Tisza az a minden! A legszebb! Imádtam a Tündét, a könyvesboltot, klassz volt.

 

K. Anna.: ...és hol van már a mellette levő Vörös Csillag mozi, a kerthelyiségével, ahol a szúnyogokat csapkodva élveztük a nyári estéken a jó filmeket?

 

G. Andrea: Nemzeti szálló az örök szerelmem.

Még idetenném (...) a volt Tanácsi Üdülőt is, amelyben oly sok fergeteges bulit rendeztek.

 

Cs. Kata: A Nemzeti szálló, a Nemzeti mozi, a szívem szakad értük...

 

F. Tamás: Lehetne még vég nélkül sorolni: a Nemzeti szálló épülete, a Tünde cukrászda épülete, a Bíróság épülete, a Szolgáltatóház a Várkonyi téren, stb. Az írásban "sztálinbarokknak" titulált szocreál stílusú Magyar Rádió néhai Szolnoki Stúdiójának épületéhez csupán annyit, Dunaújvárosban, az ugyanebben a stílusban épült Vasmű főbejárata és a rajta látható Domanovszky freskók védettek.

 

G. László: És milyen szépen megépített stúdió volt.

 

L. Zoltán: És milyen rossz városképet adnak ezáltal is. Azt gondolom, a tulajokat lehet kötelezni a rendbe tételre.

 

B-né G. Zsuzsa: Szolnok egyik ékköve lehetne! (A Tisza szálló - a szerk.) A gyógyvizéről még nem is beszéltünk. Úgy tudom, Európában egyedülálló gyógyvizünk van, erre is lehetett volna alapozni a Tisza szálló és Szolnok örök népszerűségét világszerte. Ehelyett itt állunk fürdők és strandok nélkül?

 

D. Gyuláné: A Szolnoktervnél két bővítési terv is készült (A Tisza szálló kapcsán - a szerk.). Az egyik a telken belüli parkoló helyén a végfal elé, a másik meg a volt Lenin szobor (most Zounok) helyére. Egyik sem valósult meg. Sok tulajdonos, kevés pénz. Egy rendes felújítást azért megérdemelne...

 

V. István: Rátfai Márti (+) volt megbízva a fürdő felújítási terveivel. Nagyon klassz tervet csinált, mint építész, de a fele valósult meg...

 

B. Zsolt: 1983-ban itt (Tisza szálló - a szerk.) kezdtem meg az első nyári gyakorlatomat. Szavakkal nem lehet leírni, mekkora dicsőségnek éreztük ezt akkor.

Már sokszor leírtam, így csak ismételni tudom önmagam: bizonyos épületek lehetnek magántulajdonban, attól azokat még a szolnokiak a sajátjuknak érzik. Mert emlékeik fűződnek hozzájuk. És bár el tudjuk fogadni, hogy egy évtizedekkel ezelőtt épített ház hasznosítása a mai kor elvárásai szerint nagyon nehéz, a felújítása meg pokoli drága, ugyanakkor talán joggal nem értjük: ez miért jogalap a szolnoki emlékezetben fontos házak elpusztítására vagy pusztulni hagyására.

Sőt, továbbmennék. Nem igaz, hogy nincs közünk ezekhez a magántulajdonú, szolnoki épületekhez. Pontosan annyi közünk van hozzájuk, mint Örkény, Kodály vagy éppen Puskás öcsi örökségéhez. Amelyek lehet, hogy jogilag magántulajdonban vannak (a jogörökösök a birtokosok), de azt hiszem, nagy lenne a felháborodás, ha az olykor nem is egy tulajdonos hagyná ezeket pusztulni, széthordani, aktuális kedve szerint átalakítani, pillanatnyi haszonszerzés mentén értékesíteni.

És még egy fontos dolog a fenti cikkek és a kommentek kapcsán. Attól, hogy valamiről nem beszélünk, az még létezik. Tehát tehetnénk úgy, mintha a városban egyetlen helyi emlék sem pusztulna, ám a hallgatás nem azonos az igazsággal.

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az első lefotózott szolnoki biciklis?
Ennek a fotónak egy rosszabb minőségben képeslappá lett változatát hét évvel ezelőtt már bemutattam itt, de akkor leginkább a Szentháromság-szobrunkra koncentráltam. A jobb minőségben fennmaradt verzión vettem észre egy kerékpárost, aki lehet, hogy az első Szolnokon fotózott bringás?

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Móra Ferenc emléktábla
Véletlenül bukkantam a Móra Ferenc szolnoki tartózkodására emlékező táblára a Szent István király utcában. Akkor hirtelen el sem tudtam képzelni, hogy mi köze lehetett a tudós-írónak a megyei rendőrkapitányság épületéhez és a városhoz.

A Szoborpark további képei