Levéltár

Szolnokiak Szolnoka

2019. február 03.


"A Tiszánál a világon nincs szebb, akárhol élhet is az ember. A Niagara mellett élek, de a Tisza az a minden!" Reagált egy olvasó a blogSzolnok egyik korábbi cikkére. És másoknak sem kevésbé fontos Szolnok.

A Szolnoki mesék sorozatban megjelent Hazatérés máshova, az Album Ságvári '63 című írására, az 1xVolt-ban megjelent Szolnok 900: Nemcsak ipari leltár, illetve a Felénk rovat Épített veszteségeink vs. lehetőségeink című írására is többen reagáltak a Facebookon keresztül. Ezek közül azokat szerkesztettem most egybe, amelyeket szerintem ugyanaz köti össze: Szolnok szeretete és féltése.

 

Kathy S.: A Tiszánál a világon nincs szebb, akárhol élhet is az ember. Én a Niagara mellett élek, de a Tisza az a minden! A legszebb! Imádtam a Tündét, a könyvesboltot, klassz volt.

 

K. Anna.: ...és hol van már a mellette levő Vörös Csillag mozi, a kerthelyiségével, ahol a szúnyogokat csapkodva élveztük a nyári estéken a jó filmeket?

 

G. Andrea: Nemzeti szálló az örök szerelmem.

Még idetenném (...) a volt Tanácsi Üdülőt is, amelyben oly sok fergeteges bulit rendeztek.

 

Cs. Kata: A Nemzeti szálló, a Nemzeti mozi, a szívem szakad értük...

 

F. Tamás: Lehetne még vég nélkül sorolni: a Nemzeti szálló épülete, a Tünde cukrászda épülete, a Bíróság épülete, a Szolgáltatóház a Várkonyi téren, stb. Az írásban "sztálinbarokknak" titulált szocreál stílusú Magyar Rádió néhai Szolnoki Stúdiójának épületéhez csupán annyit, Dunaújvárosban, az ugyanebben a stílusban épült Vasmű főbejárata és a rajta látható Domanovszky freskók védettek.

 

G. László: És milyen szépen megépített stúdió volt.

 

L. Zoltán: És milyen rossz városképet adnak ezáltal is. Azt gondolom, a tulajokat lehet kötelezni a rendbe tételre.

 

B-né G. Zsuzsa: Szolnok egyik ékköve lehetne! (A Tisza szálló - a szerk.) A gyógyvizéről még nem is beszéltünk. Úgy tudom, Európában egyedülálló gyógyvizünk van, erre is lehetett volna alapozni a Tisza szálló és Szolnok örök népszerűségét világszerte. Ehelyett itt állunk fürdők és strandok nélkül?

 

D. Gyuláné: A Szolnoktervnél két bővítési terv is készült (A Tisza szálló kapcsán - a szerk.). Az egyik a telken belüli parkoló helyén a végfal elé, a másik meg a volt Lenin szobor (most Zounok) helyére. Egyik sem valósult meg. Sok tulajdonos, kevés pénz. Egy rendes felújítást azért megérdemelne...

 

V. István: Rátfai Márti (+) volt megbízva a fürdő felújítási terveivel. Nagyon klassz tervet csinált, mint építész, de a fele valósult meg...

 

B. Zsolt: 1983-ban itt (Tisza szálló - a szerk.) kezdtem meg az első nyári gyakorlatomat. Szavakkal nem lehet leírni, mekkora dicsőségnek éreztük ezt akkor.

Már sokszor leírtam, így csak ismételni tudom önmagam: bizonyos épületek lehetnek magántulajdonban, attól azokat még a szolnokiak a sajátjuknak érzik. Mert emlékeik fűződnek hozzájuk. És bár el tudjuk fogadni, hogy egy évtizedekkel ezelőtt épített ház hasznosítása a mai kor elvárásai szerint nagyon nehéz, a felújítása meg pokoli drága, ugyanakkor talán joggal nem értjük: ez miért jogalap a szolnoki emlékezetben fontos házak elpusztítására vagy pusztulni hagyására.

Sőt, továbbmennék. Nem igaz, hogy nincs közünk ezekhez a magántulajdonú, szolnoki épületekhez. Pontosan annyi közünk van hozzájuk, mint Örkény, Kodály vagy éppen Puskás öcsi örökségéhez. Amelyek lehet, hogy jogilag magántulajdonban vannak (a jogörökösök a birtokosok), de azt hiszem, nagy lenne a felháborodás, ha az olykor nem is egy tulajdonos hagyná ezeket pusztulni, széthordani, aktuális kedve szerint átalakítani, pillanatnyi haszonszerzés mentén értékesíteni.

És még egy fontos dolog a fenti cikkek és a kommentek kapcsán. Attól, hogy valamiről nem beszélünk, az még létezik. Tehát tehetnénk úgy, mintha a városban egyetlen helyi emlék sem pusztulna, ám a hallgatás nem azonos az igazsággal.

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnoki gázlámpa?
A megyeháza kocsifelhajtója mellett, az épületsarkánál szerintem érdekes utcai lámpát fedezhetünk fel. Tudom, hogy a felvétel készítésekor - valamikor 1907 és 1915 között - Szolnokon már működött az áramszolgáltatás, de nem gondolnám, hogy földkábelek is voltak. De akkor hogyan?

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hősök a XX. században
Eredetileg csak az első világháborúban elesett szolnoki férfiaknak állított volna emléket, ám későbbi sorsa és megítélése tipikus példája lett Magyarország XX. századi történetének és a történelemfelfogások rendszerekhez kapcsolódó változásainak. A nem az eredeti helyén álló alkotást a városi köznyelv ?meztelenszoborként? emlegeti.

A Szoborpark további képei