Könyvtár és a munkásőrök
2011. december 21.
A Szolnoki házak sorozat második darabjában a Kossuth téren álló Verseghy Ferenc Megyei Könyvtár épületéről írtunk. Többen is jelezték, hogy a történetből kimaradt egy epizód: a munkásőrségé. Ami szerintem, csak részben igaz.
Szerkesztő Úr!
A könyvtár épületével kapcsolatos cikkéhez annyi segítséget tudnék adni, hogy emlékeim szerint ott 1956-tól nem csak a MSZMP székelt, hanem az akkor szerveződött munkásőrség is. A Tisza Antal utca felőli szárnyban évekig munkásőrök állomásoztak. Az oldalsó kocsibejáró kapuban mindig fegyveres őr állt, ott jártak ki-be az autóikkal, és alakzatban gyalogosan is. Erre határozottan emlékszem gyerekkoromból, hiszen 1950-ben születtem Szolnokon.
Ha elfogadja tőlem ezt az emlékképet, javaslom, ezen a szálon kutakodjon. Időpontokkal nem szolgálhatok, de sokáig állomásozhattak itt. Lehet, hogy a nyolcvanas évekig, és csak azután lett kollégium.
Péter F.
Bizonyára a dokumentumokhoz való hozzáférés nehézsége okán, vagy talán azért, mert múló epizódnak gondoltad, a mai Verseghy Könyvtárnak hajlékául szolgáló épület múltjából kimaradt egy darabka. Az, amikor benne működött a Munkásőrség megyei parancsnoksága.
Talán a lőtorony is akkor nyert elhelyezést az épület tetején, nem korábban. Érdemes volna utána nézni. A Munkásőrség megyei parancsnoka volt Zsovák László, őt követte talán Lakatos Lajos. Még élő személyek, ha jól tudom.
A Munkásőrség onnan költözött ki a Széchenyi városrészbe, vadonatúj épületbe, amely ma szociális otthon.
E. Sándor
Én 1981 és 1985 között, Tiszafüredről Szolnokra kerülő diákként laktam ebben az épületben. Pontosabban annak második emeletén, mert az első a fiúk lakrésze volt, és mindig iszonyatos balhé volt belőle, ha lelógtunk. Isteni hely volt, főleg, hogy habos islert is lehetett kapni a közelben. Munkásőrökre viszont nem emlékszem az épületben. De lehet, csak azért, mert akkoriban nem érdekelt az ilyesmi.
Zs. Éva
Köszönöm mindenki hozzászólását, de azt hiszem, mindenkinek csak félig van igaza. A mai könyvtár ugyanis két épületből lett kialakítva. Az egyik a Kossuth téri egykori Pénzügyigazgatóság, a másik pedig a Tisza Antal utca 2. szám alatti épület. Az előbbiben - szerintem - soha nem működött a Munkásőrség helyi parancsnoksága, az utóbbiban viszont úgy tűnik, igen.
Legalábbis egy ideig. Hiszen a Munkásőrség megyei parancsnoksága a Széchenyi városrész kialakításával egy időben új épületbe költözhetett. Abba a Kaán Károly utcai panelházba, amelyik ma szociális otthonként működik. Emlékeim szerint a nyolcvanas évek első felében ez az épület már állt, amit leginkább az égbeszökő rádióantennáról lehetett megismerni.
Igaz, az állampárt öklei csak egy szűk évtizedig használhatták a ?palotát?, hiszen 1989-ben feloszlatták a szervezetet? És ki tudja, mi lett a vagyonával.
Természetesen előfordulhat, hogy tévedek. Ebben az esetben nyugodtan javítson ki egy e-mailben!
Bajnai Zsolt
szerkesztő


