Levéltár

Kinél voltak a bábuk?

2016. augusztus 23.


Régi témát elevenített fel az egyik olvasóm, aki a József Attila lakótelep elfeledett, utcai, "óriás" sakktáblájára, vagyis annak romjaira hívta fel a figyelmet.

S. Ferenc:

Kedves BlogSzolnok! Bő egy évvel ezelőtt hívtam fel a figyelmét a Kun Béla körúti - tudom, ma már nem az, de amikor gyerek voltam az volt, és nekem az is marad - házak mögötti sakkasztalokra. Annak kapcsán, hogy nem sokkal korábban az elhagyott pingpongasztalokról írt. Örömmel olvastam, hogy megörökítette azt a két asztalt is, ami mellett sakkozókat én - mondjuk, a hetvenes-nyolcvanas években - soha nem láttam. Ott üldögélő öregeket vagy unatkozó fiatalokat annál inkább. Csak szeretném jelezni, hogy hasonló asztal található a Várkonyi téri szalagházak előtt is, a Zagyva-híd előtt. Hogy ott mikor játszották az utolsó partit, kideríthetné!

Ennél azonban érdekesebb, amit a József Attila lakótelep végén, a vasutas ház tövében, a Szent Miklós gyógyszertár mellett találtam. Menjen, nézze meg, hogy ott milyen sakktábla van! Pontosabban volt. Kíváncsi lennék, kinél voltak és ma kinél lehetnek a bábuk?

(A gyógyszertár mellett induljon el a tűzoltóság felé, és közvetlenül a ház tövében, a járda mellett van. Figyelni kell, mert könnyen nézheti egy sima, lekövezett területnek. De nem az!)

Elmentem, megkerestem. Tényleg nem könnyű észrevenni. Amit azért merek így kijelenteni, mert az utóbbi években számtalanszor jártam arra, sokszor kifejezetten amiatt, hogy a város múltjának emlékeit keressem és fotózzam. Ám ez az utcai sakktábla eddig elkerülte a figyelmemet.

Talán azért, mert mára valóban nagyon megkopott. Nemcsak a "fekete-fehér" - itt talán szürke és kevésbé szürke - tábla, de a játékosok és a nézők számára látható gondossággal kialakított parkszeglet is. A tábla két oldalán ugyanis egy-egy pad állt valamikor, ám ezekből mára csak három árva betonláb maradt. Hogy az ülő és támaszkodó rész - ha ugyan volt ilyen - mikor és miért tűnt el, talán csak azok tudják, akik negyven éve laknak a József Attila lakótelepen, és magukénak érezik, így esetleg figyeltek az ilyen részletekre is. Miként pár évtizede a "pálya" kialakítói is, akik nemcsak méretes sakktáblát helyeztek el a földön, de körülötte elég széles betonsávot is, hogy akár a játékosoknak, akár a kibiceknek legyen elegendő helyük rálátni a partira.

Amit így 2016-ból nézve azért nem tudok elképzelni. Egy itt zajló sakkpartihoz ugyanis méretes, legalább térdig érő bábuk kellhettek. Amiket a játszma után ugye össze kellett szedni, hogy aztán valahol tárolni lehessen. Szállítani sem lehetett egyszerű az ehhez a táblához passzoló figurákat. Minimum kiskocsi vagy taliga kellhetett, hogy ide lehessen hozni azokat.

Persze, lehet, hogy tévedek, és volt valami lakótelepi szervezet, amelyik gondozta, olykor kihelyezte a bábukat. És tömegek állták körül a mestereket, akik szórakoztatóan vívták a maguk harcát a fekete és fehér bábukkal. Talán titokban még fogadásokat is kötöttek.

Nem tudom. Nekem erről a helyről nincsenek történeteim. Csak néhány képem, egy lassan eltűnő, eredeti funkciójára romjaiban is emlékeztető utcai sakktábláról.

Köszönöm az ötletet!

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Jellegzetes jellegtelen
Egy magyarázat szerint, azért lett ilyen - szerintem ronda - a színház főbejárata 1963-ban, mert a tervező a szomszédban álló tízemeleteshez akarta igazítani az épület küllemét. Ez a védekezés a dátumokon bukik meg.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Móra Ferenc emléktábla
Véletlenül bukkantam a Móra Ferenc szolnoki tartózkodására emlékező táblára a Szent István király utcában. Akkor hirtelen el sem tudtam képzelni, hogy mi köze lehetett a tudós-írónak a megyei rendőrkapitányság épületéhez és a városhoz.

A Szoborpark további képei