Levéltár

Kiegészítések

2022. november 20.


Az szolnoki ötvenhatos emlékhelyről november 4-én jelent meg írás a Szobor Park Szolnok (SZPSZ) rovatban, amihez két fontos kiegészítés érkezett az emlékpark születését megidézve.

Az eredeti cikk linkje:

http://www.blogszolnok.hu/szoborPark_szolnoki_otvenhatosok_emlekhely

 

Szalóki István a blogSzolnok Facebook profilján kommentelte a cikket

Némi kiegészítésem a leírtakhoz. 2005. január 20-án, egy nyilvános eseményen a Szolnokért Egyesület elnökeként közöltem: "(...) az egyesület kezdeményezi és élére áll egy, a városhoz méltó 1956-os emlékmű létesítésének és 2006. október 23-án, a forradalom 50. évfordulója alkalmával történő felavatásának."

Az ezt követő bő egy évben az e tárgyban történteket a "Lesz új '56-os emlékmű Szolnokon? Egy koszorúzástól egy közgyűlésig..." című 28 oldalas leírásban (+21 melléklet) foglaltam össze. Ennek e helyen történő közlése nem lenne célszerű, mellőzöm. 2005 elején az önkormányzat "felvállalta" a javaslat megvalósítását (bizonyára jónak tartotta a megvalósítás "élére állni", és az események alakulását kézben tartani), de a közgyűlés a megvalósításra vonatkozó előterjesztést a 2006. február 23-i ülésén visszavonta. Ennek látszólagos (...) oka: a közgyűlés Simon Ferenc szobrász - zsűri által kiválasztott - alkotásának felállítása esetén az 1989-ben elhelyezett kopjafa eltávolítását szükségesnek tartotta, én viszont - úgy érzem, nem kell megmagyarázni az okát - ragaszkodtam annak megmaradásához. Így az 50. évforduló alkalmával tervezett, az egyesület által kezdeményezett emlékmű/szobor elkészítése, felállítása sajnos elmaradt.

Az 52. évforduló alkalmával már kevésbé tartottam aktuálisnak egy nagyobb alkotás felállítását. Egy szerényebbet viszont (csak azért is!?) igen. 2008-ban - nem véletlenül - a recski kőbányában Pataky Bélával választottuk ki a sziklát, amelyre a (szokványos szimbólumok helyett) a szolnoki '56-os események egyik epizódjának a domborművön történő megörökítését tarottam célszerűnek.

Később - egy javaslatomat követően - az önkormányzat képviselőtestületének a döntése értelmében kapta a Szent István park ezen része az Ötvenhatosok emlékparkja nevet. Az ezt jelző - általam s.k. elhelyezett, lebetonozott - szabálytalan alakú kő az új szolnoki országzászló készítéséhez megrendelt süttői mészkő egy darabja, amelyre a két szót - a "magán megrendelésemre" - ugyanaz a püspökladányi kőfaragó véste fel, aki az országzászlóval kapcsolatos munkát végezte.

A parkban egy felújítást már aktuálisnak tartok. Igyekszem majd valamit tenni ennek megvalósítása érdekében.

 

Csala Lajos e-mailben reagált

Kedves Bajnai Úr! Köszönöm, hogy a szolnoki szoborpark cikkében megemlékezett az öcsémről, Csala Sándorról, aki annak idején elkészítette a terület és az emlékmű terveit, engedélyeztette, majd személyesen is részt vett az építésben. (Mellesleg az öcsém az Országos Választmány tagja is volt, az MDF egyik alapító tagja, meg két cikluson keresztül önkormányzati képviselője is Szolnokon, sőt az egyikben frakcióvezető is.)

Az ezzel kapcsolatos összes iratot én halála után átadtam megőrzésre Petronyák Lászlónak, aki annak idején az MDF színeiben országgyűlési képviselő is volt, sok egyéb korabeli relikviával együtt (MDF-es zászlók, pólók, kitűzők, jelvények, Antall miniszterelnök úr emlékéremmel, plakettekkel, fényképekkel, városházi iratokkal stb.) remélem, még nála ezek ma is fellelhetők. (...)

Még egyszer köszönet.

Mindkét úrnak - Szalóki Istvánnak és Csala Lajosnak is - köszönöm a kiegészítéseket.

Azt gondolom, a közelmúlt helytörténeti eseményeinek rögzítése az ilyen megjegyzések, kommentek, illetve a Szalóki úr által említett összeállítások és a Csala úr által jelzett emléktárgyak megőrzése nélkül szinte lehetetlen, és nem most, hanem néhány év és évtized múlva fognak nagyon hiányozni. Mert ezek olyan "apróságok" egy város történetében, amelyek elkerülik a hivatásos múltőrzők figyelmét véges kapacitásaik miatt. Így nem marad más, mint a civil kurázsi. Saját múltunk megőrzése magunk által.

Ezt a Levéltár bejegyzést éppen ezért utólag belinkelek a Szolnoki ötvenhatos emlékhely című cikk alá, hogy ott is megtalálható legyen.

Köszönöm a kiegészítéseket.

 

Bajnai Zsolt

szerkesztő

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

110 éve az épülő Szolnok
Egy szerető fiú édesanyjának küldött üdvözletén Szolnok 110 évvel ezelőtti fejlődésének lenyomata is ránk maradt. Merthogy ezen az 1913-ban postára adott képeslapon már nemcsak az Ehrlich-féle ház áll, és talán éppen készül a Kádár cukrászda emelete, de a Szolnoki Cukornyárnak is nyoma van.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A legszolnokibb költő emlékezete
A Szabadság tér 2. szám alatti ház falán egy olyan nagyszerű szolnokira emlékeztet a lassan tízéves tábla, aki nemcsak költőként, közéleti személyiségként, de a legnehezebb időkben emberként is példát mutatott. És a kommunizmus egyfajta áldozataként fejezte be életét.

A Szoborpark további képei