Kérdezem

Tabló és válogatás

2014. június 12.

Jenei Gyulának két könyve is megjelenik az idei könyvhétre. A Munkák, metaforák egy interjúkötet, amely a városhoz és megyéhez kötődő írókkal-költőkkel készült, az Esőben megjelent beszélgetéseket tartalmazza. A Mintha ugyanaz pedig régi és új versekből szerkesztett válogatás.

- Miért gondoltad, hogy most lehetne az Esőben megjelent interjúkból egy könyv? Elfogytak az alanyok? Fordulóponthoz érkezett a lap?

- Nem előzmény nélküli a kötet, hiszen három éve tíz portréval már megjelent egy hasonló, irodalmi interjúkötetem Ívek és törések címmel. Azóta összegyűlt ugyanannyi interjú: Bán Mór, Bistey András, Kele Fodor Ákos, Lázár Balázs, Matuz János, Molnár H. Magor, Mrena Julianna, Rékasy Ildikó, Sepsi László, Toroczkay András a beszélgetőtársam. Tizenegyediknek pedig, ráadásként - úgyis foci vébé van - betettem egy levélinterjút, amit Benedek Szabolcs készített velem két éve, és terjedelmében, életutat áttekintő pillanatfelvétel jellegében rokonítható a többivel. A megyéhez kötődő interjúalanyok még egy hasonló kötetet biztosan megtöltenének, de tavaly ősszel abbahagytam az interjúzást. Mióta tanítok, kevés az időm.

- Kinek az ötlete volt, hogy kötetben jelenjenek meg az interjúk? A tiéd vagy a kiadóé?

- Nem emlékszem. Talán az enyém, talán valamelyik írótárs ajánlotta, hogy ezeket az eredetileg az Esőben megjelent interjúkat gyűjtsem kötetbe.

- Mennyire nyúltál hozzá az eredeti interjúkhoz, avagy úgy jelennek meg, ahogy anno az Esőben olvashattuk?

- Ugyanúgy jelennek meg. Mindnek mögé írtam, hogy melyik év, melyik hónapjában készült. Pillanatfelvételek. Toroczkay András mondta, hogy neki kicsit olyan, mint egy tablókép. Pedig vele csak egy éve készítettem az beszélgetést. Másrészt viszont: évtizedek múltán is felismerhetünk valakit az érettségi tablójának fotói között.

- Így egyben olvasva az összes interjút találtál valami közös vonalat, ívet, amit most fedeztél fel, és ami összeköti ezeket a beszélgetéseket?

- Szolnok! Mindenki kötődik valahogy Szolnokhoz. Itt született, élt, dolgozik. Egy ember nem, ő kisújszállási kötődésű, viszont írt egy hosszú szolnoki verset. De az meg már: Eső. Amitől izgalmas volt összeolvasni ezeket a beszélgetéseket, éppen a különbözőség. Mindenki magáról beszél, az írásról, de mindenki másra helyezi hangsúlyt, és ettől tablószerű lesz az egész. Ha a korábbi és a mostani interjúkötetet összeolvassuk: nagyjából ez a megye irodalma, irodalmi élete. A kétezres évek elején ezek az írók kötődnek erősen Szolnokhoz, a megyénkhez.

- Van valaki, akivel akartál, de eddig nem készült ilyen interjú?

- Akit felkértem, mindenki vállalta a beszélgetést. Természetesen vannak még szerzők, akikkel szívesen beszélgetnék, fiatalok, például Karap Zoli, vagy éppen Novák Zsüliet, aki szintén szolnoki gimnazista volt, és épp a mostani könyvhétre jelent meg az első novelláskötete. A könyvhéten, június 15-én este közös könyvbemutatónk lesz a szolnoki múzeumban.

- Az előző versesköteted három éve jelent meg. Az azt megelőző viszont jóval nagyobb kihagyással. Hogyhogy most ilyen "sűrűn" jönnek a kötetek?

- A mostani véletlen kötet, nem tervezett. Igazából én már azokra a hosszúversekre koncentráltam tavaly is, amiket az előző kötetem megjelenése után írtam. Témájában, közelítésében, hangvételében az nagyon egységes kötetnek ígérkezik. Sütő Csaba András, a kiadóm, kitűnő költő, irodalmár, igazából már azt akarta "kiszedni" belőlem, én viszont azt még nem érzem késznek, még szeretnék írni ahhoz az anyaghoz, csiszolni rajta, és így jött Csaba azzal az ötlettel, hogy adjunk ki válogatott kötetet. Nekem ez eszembe sem jutott. Ők viszont pályáztak, és nyertek. Azért az újabb verseimből is beválogattunk néhányat.

- Milyen az arány? Miből válogattál? Korábbi kötetekből vagy kiadatlan versekből?

- A közel száznegyven oldalból tíz oldalt tesznek ki az újak. De töményen. A többit pedig az előző hat kötetemből válogattuk. A koraiakból kevesebbet - de azért a pályakezdés verseiből is mutatok néhányat -, a későbbiekből többet.

- Szerveződik valamilyen téma köré a kötet. Nekem az előző az érett férfikor volt?

- Nem időrendben sorakoznak a kötetben a versek, hanem hét tematikus blokkban. De ezeket most nehéz lenne megfogalmazni. Viszont pontos, a lényeges dolgokat megmutató keresztmetszet eddigi verseimből.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok bezárt iskolái
Egészen biztosak lehetünk abban, hogy amikor Dr. Szigeti Gábor megkapta ismerősétől ezt a szolnoki képeslapot, a rajta szereplő hat iskola közül egyiket sem arra használták, mint amit az anziksz feliratai sugallnak. Szűk évtizeddel korábbi, békebeli állapotot rögzített Weinstock Ernő igényes terméke.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az egyik legismertebb "szolnoki"
A Monarchiában született, az első világháború végén szerzett orvosi diplomát, a koalíciós évek utolsó pillanatában lett akadémikus, a Rákosi-korban tanszékvezető egyetemi tanár, hogy 1959-ben munka közben érje a halál. Rendszerek jöttek, rendszerek mentek Hetényi Géza orvosi munkássága megkérdőjelezhetetlen maradt. 45 éve köztünk "él".

A Szoborpark további képei