Kérdezem

Sikeres összefogás

2011. augusztus 23.

Tűzvészek megfékezésének emlékére állították 1847-ben azt a Mária-szobrot, ami sok hányattatás után, szeptember 12-én, restaurálva kerül vissza a városba. A szobor megmentésére gyűjtést szervező és a felújítást koordináló Szolnoki Művészeti Egyesület elnökét, Pogány Gábor Benőt kérdeztük.

- Amikor májusban beszélgettünk, a szobor még Rákóczifalván volt a Macimúzeumban. Hol van most?

- A Nemzeti Galéria restaurátor műhelyében. Szeptember 10-én kerül majd vissza Szolnokra, és két nappal később, jelképesen, vissza is adjuk a városnak. A szobor valamikor a Mária utca egyik üres telkén, majd a mai Pedagógiai Intézet épületének egyik ablakmélyedésében állt, onnan került előbb a belvárosi plébánia folyosójára, majd Rákóczifalvára. Most pedig a Szentháromság tér előtti tér és a Mária utca találkozásánál fogjuk felállítani.

- A korábbi interjúnk során még abban bízott, hogy ezen a nyáron sikerül. Mi okozta a csúszást?

- Először a helyi önkormányzat megfelelő bizottságainak, majd a képviselő testületnek kellett bólintania a szobor felállítására. Ezután következhetett az építési hatóság, és számtalan más hivatal jóváhagyása. Nem rajtunk múlott, hogy a szükséges engedélyeket csak mostanra tudtuk beszerezni.

- Ezek szerint a restauráláshoz és a felállításhoz szükséges pénzt sikerült összegyűjteni?

- Még nem egészen. Az egész munka nagyjából másfél millió forintba fog kerülni. Eddig valamivel több, mint egymillió gyűlt össze. Ez elég arra, hogy a restaurátorok elkezdjék a munkát. Velük úgy állapodtunk meg, hogy az elszállítás előtt kifizetjük a végösszeg felét, a fennmaradó részt pedig az év utolsó napjáig kell kiegyenlítenünk. Tehát a gyűjtés folytatódik. A korábban kiadott képeslap mellett készítettem egy kitűzőt, amelyen az új gyaloghíd látható. Aki ebből vásárol, az 500 forinttal támogatja a szobor felállítását.

- Hol lehet hozzájutni?

- Most tárgyalunk a múzeummal, de valószínűleg hamarosan a Kossuth téri épületben és a Galériában is árulni fogják. Kapható a művésztelepen és a Kaleidoszkóp kiadó Aradi utcai irodájában is. Ezen kívül pedig engedélyt kaptunk a várostól, hogy az augusztusi és szeptemberi rendezvényeken ott legyenek az árusaink.

- Egyházi ünnep keretében adják át a szobrot?

- Kósa Károly kutatásainak köszönhetően ma már nemcsak azt tudjuk, hogy hol állt régen a szobor, hanem azt is egyértelműen bizonyítottuk, hogy annak idején a város állíttatta. Tehát ez a szobor a városé, és szeptember 12-én, Mária napon is a városnak fogjuk jelképesen visszaadni. De természetesen egyházi közreműködéssel.

- Akkor az egyesület elvégezte azt a feladatot, amire vállalkozott.

- Részben. A Mária-szobor felújításának és felállításának a koordinálását, illetve a gyűjtés szervezését azzal a feltétellel vállaltuk, hogy mindez a jogszabályok betartása mellett, a legszigorúbb szakmai elvárásoknak megfelelően történjen meg. Úgy tűnik, a Mária-szobor esetében ez meg is történt. Azonban nem dőlhetünk hátra, hiszen nagyon sok, jóval öregebb szolnoki szobor szorul még megmentésre. Elég csak a belvárosi nagytemplom mellett álló, a Kossuth tér valamikori szentháromság szobrának a talapzatára gondolni, amit szeretnénk kivinni a templom előtti térre. De említhetném a vártemplom mögötti Nepomuki Szent János szobrot, vagy a Tisza és a Zagyva torkolatánál lévő másik Mária-szobrot, amelyek szintén felújításra szorulnak. Ezért is szeretnénk életre hívni a Szolnok Szobrai Alapítványt.

 

(Aki szeretné támogatni a Mária-szobor restaurálását és felállítását, az a 70300039-11033097 számú számlára fizetheti be hozzájárulását.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok leghíresebb kéménye
Ha festett is a gyárkéményből felszálló füst Szigeti Henrik felvételén, kétség nem férhet ahhoz, hogy a kép 1914. szeptember 20-a, azaz a Szolnoki Cukorgyár Rt. üzemének beindulása után készült. Szűk száz esztendővel a kémény felrobbantása előtt. Persze ez érdekelte legkevésbé e fotót megőrző képeslap feladóját és címzettjét.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Nagyon-nagyon kivert biztosíték
Joggal feltételezhető, hogy Tiszavirág-híd karbantartásáért felelős városi cég munkatársai, a szolnoki rendőrség, illetve a helyi önkormányzat nincs tisztában a horogkereszt, az SS-jel és a második világháborús náci köszöntés jelentésével. Ezt bizonyítja, hogy három ilyen jel tavaly óta díszítheti a Tiszavirág-híd Liget felőli lábát. És itt van május elseje, lesz forgalom a Tiszaligetben, világgá kürtölhető Szolnok szégyene. Lemondásuk után történelemórát az illetékeseknek!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A legszolnokibb költő emlékezete
A Szabadság tér 2. szám alatti ház falán egy olyan nagyszerű szolnokira emlékeztet a lassan tízéves tábla, aki nemcsak költőként, közéleti személyiségként, de a legnehezebb időkben emberként is példát mutatott. És a kommunizmus egyfajta áldozataként fejezte be életét.

A Szoborpark további képei