Kérdezem
Sikeres összefogás
2011. augusztus 23.
Tűzvészek megfékezésének emlékére állították 1847-ben azt a Mária-szobrot, ami sok hányattatás után, szeptember 12-én, restaurálva kerül vissza a városba. A szobor megmentésére gyűjtést szervező és a felújítást koordináló Szolnoki Művészeti Egyesület elnökét, Pogány Gábor Benőt kérdeztük.
- Amikor májusban beszélgettünk, a szobor még Rákóczifalván volt a Macimúzeumban. Hol van most?
- A Nemzeti Galéria restaurátor műhelyében. Szeptember 10-én kerül majd vissza Szolnokra, és két nappal később, jelképesen, vissza is adjuk a városnak. A szobor valamikor a Mária utca egyik üres telkén, majd a mai Pedagógiai Intézet épületének egyik ablakmélyedésében állt, onnan került előbb a belvárosi plébánia folyosójára, majd Rákóczifalvára. Most pedig a Szentháromság tér előtti tér és a Mária utca találkozásánál fogjuk felállítani.
- A korábbi interjúnk során még abban bízott, hogy ezen a nyáron sikerül. Mi okozta a csúszást?
- Először a helyi önkormányzat megfelelő bizottságainak, majd a képviselő testületnek kellett bólintania a szobor felállítására. Ezután következhetett az építési hatóság, és számtalan más hivatal jóváhagyása. Nem rajtunk múlott, hogy a szükséges engedélyeket csak mostanra tudtuk beszerezni.
- Ezek szerint a restauráláshoz és a felállításhoz szükséges pénzt sikerült összegyűjteni?
- Még nem egészen. Az egész munka nagyjából másfél millió forintba fog kerülni. Eddig valamivel több, mint egymillió gyűlt össze. Ez elég arra, hogy a restaurátorok elkezdjék a munkát. Velük úgy állapodtunk meg, hogy az elszállítás előtt kifizetjük a végösszeg felét, a fennmaradó részt pedig az év utolsó napjáig kell kiegyenlítenünk. Tehát a gyűjtés folytatódik. A korábban kiadott képeslap mellett készítettem egy kitűzőt, amelyen az új gyaloghíd látható. Aki ebből vásárol, az 500 forinttal támogatja a szobor felállítását.
- Hol lehet hozzájutni?
- Most tárgyalunk a múzeummal, de valószínűleg hamarosan a Kossuth téri épületben és a Galériában is árulni fogják. Kapható a művésztelepen és a Kaleidoszkóp kiadó Aradi utcai irodájában is. Ezen kívül pedig engedélyt kaptunk a várostól, hogy az augusztusi és szeptemberi rendezvényeken ott legyenek az árusaink.
- Egyházi ünnep keretében adják át a szobrot?
- Kósa Károly kutatásainak köszönhetően ma már nemcsak azt tudjuk, hogy hol állt régen a szobor, hanem azt is egyértelműen bizonyítottuk, hogy annak idején a város állíttatta. Tehát ez a szobor a városé, és szeptember 12-én, Mária napon is a városnak fogjuk jelképesen visszaadni. De természetesen egyházi közreműködéssel.
- Akkor az egyesület elvégezte azt a feladatot, amire vállalkozott.
- Részben. A Mária-szobor felújításának és felállításának a koordinálását, illetve a gyűjtés szervezését azzal a feltétellel vállaltuk, hogy mindez a jogszabályok betartása mellett, a legszigorúbb szakmai elvárásoknak megfelelően történjen meg. Úgy tűnik, a Mária-szobor esetében ez meg is történt. Azonban nem dőlhetünk hátra, hiszen nagyon sok, jóval öregebb szolnoki szobor szorul még megmentésre. Elég csak a belvárosi nagytemplom mellett álló, a Kossuth tér valamikori szentháromság szobrának a talapzatára gondolni, amit szeretnénk kivinni a templom előtti térre. De említhetném a vártemplom mögötti Nepomuki Szent János szobrot, vagy a Tisza és a Zagyva torkolatánál lévő másik Mária-szobrot, amelyek szintén felújításra szorulnak. Ezért is szeretnénk életre hívni a Szolnok Szobrai Alapítványt.
(Aki szeretné támogatni a Mária-szobor restaurálását és felállítását, az a 70300039-11033097 számú számlára fizetheti be hozzájárulását.)
Album

Elsodort falu
A mellékelt fotót a www.fortepan.hu oldalon találta ifj. Kádár Zoltán. A képet alaposabban meg kell nézzük, hogy rájöjjünk, a város melyik részét ábrázolja.
AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.
SzoborPark

Páratlan Öreg paraszt
Egyáltalán nem biztos, hogy a Szolnoki Művésztelep II-es műteremházának falán lévő dombormű címe az Öreg paraszt. Az azonban igen, hogy Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásáról van szó, ami 1912-ben már biztosan létezett. Viszont rejtély, mikor került mai helyére és hol a párja.