Kérdezem
Sikeres összefogás
2011. augusztus 23.
Tűzvészek megfékezésének emlékére állították 1847-ben azt a Mária-szobrot, ami sok hányattatás után, szeptember 12-én, restaurálva kerül vissza a városba. A szobor megmentésére gyűjtést szervező és a felújítást koordináló Szolnoki Művészeti Egyesület elnökét, Pogány Gábor Benőt kérdeztük.
- Amikor májusban beszélgettünk, a szobor még Rákóczifalván volt a Macimúzeumban. Hol van most?
- A Nemzeti Galéria restaurátor műhelyében. Szeptember 10-én kerül majd vissza Szolnokra, és két nappal később, jelképesen, vissza is adjuk a városnak. A szobor valamikor a Mária utca egyik üres telkén, majd a mai Pedagógiai Intézet épületének egyik ablakmélyedésében állt, onnan került előbb a belvárosi plébánia folyosójára, majd Rákóczifalvára. Most pedig a Szentháromság tér előtti tér és a Mária utca találkozásánál fogjuk felállítani.
- A korábbi interjúnk során még abban bízott, hogy ezen a nyáron sikerül. Mi okozta a csúszást?
- Először a helyi önkormányzat megfelelő bizottságainak, majd a képviselő testületnek kellett bólintania a szobor felállítására. Ezután következhetett az építési hatóság, és számtalan más hivatal jóváhagyása. Nem rajtunk múlott, hogy a szükséges engedélyeket csak mostanra tudtuk beszerezni.
- Ezek szerint a restauráláshoz és a felállításhoz szükséges pénzt sikerült összegyűjteni?
- Még nem egészen. Az egész munka nagyjából másfél millió forintba fog kerülni. Eddig valamivel több, mint egymillió gyűlt össze. Ez elég arra, hogy a restaurátorok elkezdjék a munkát. Velük úgy állapodtunk meg, hogy az elszállítás előtt kifizetjük a végösszeg felét, a fennmaradó részt pedig az év utolsó napjáig kell kiegyenlítenünk. Tehát a gyűjtés folytatódik. A korábban kiadott képeslap mellett készítettem egy kitűzőt, amelyen az új gyaloghíd látható. Aki ebből vásárol, az 500 forinttal támogatja a szobor felállítását.
- Hol lehet hozzájutni?
- Most tárgyalunk a múzeummal, de valószínűleg hamarosan a Kossuth téri épületben és a Galériában is árulni fogják. Kapható a művésztelepen és a Kaleidoszkóp kiadó Aradi utcai irodájában is. Ezen kívül pedig engedélyt kaptunk a várostól, hogy az augusztusi és szeptemberi rendezvényeken ott legyenek az árusaink.
- Egyházi ünnep keretében adják át a szobrot?
- Kósa Károly kutatásainak köszönhetően ma már nemcsak azt tudjuk, hogy hol állt régen a szobor, hanem azt is egyértelműen bizonyítottuk, hogy annak idején a város állíttatta. Tehát ez a szobor a városé, és szeptember 12-én, Mária napon is a városnak fogjuk jelképesen visszaadni. De természetesen egyházi közreműködéssel.
- Akkor az egyesület elvégezte azt a feladatot, amire vállalkozott.
- Részben. A Mária-szobor felújításának és felállításának a koordinálását, illetve a gyűjtés szervezését azzal a feltétellel vállaltuk, hogy mindez a jogszabályok betartása mellett, a legszigorúbb szakmai elvárásoknak megfelelően történjen meg. Úgy tűnik, a Mária-szobor esetében ez meg is történt. Azonban nem dőlhetünk hátra, hiszen nagyon sok, jóval öregebb szolnoki szobor szorul még megmentésre. Elég csak a belvárosi nagytemplom mellett álló, a Kossuth tér valamikori szentháromság szobrának a talapzatára gondolni, amit szeretnénk kivinni a templom előtti térre. De említhetném a vártemplom mögötti Nepomuki Szent János szobrot, vagy a Tisza és a Zagyva torkolatánál lévő másik Mária-szobrot, amelyek szintén felújításra szorulnak. Ezért is szeretnénk életre hívni a Szolnok Szobrai Alapítványt.
(Aki szeretné támogatni a Mária-szobor restaurálását és felállítását, az a 70300039-11033097 számú számlára fizetheti be hozzájárulását.)
Album

Dilettáns képeslap
E képeslap megjelentetéséhez minimum két dilettáns ember kellett a hetvenes évek második felében. A fotós, aki jónak gondolta azt a felvételt, aminek leghangsúlyosabb eleme egy pucér fenék, illetve minden egészalakos figura a nézőnek háttal van. Továbbá a szerkesztő, aki a képet elfogadta, és a hátuljára még a ?Felszabadulási emlékmű? feliratot is kitette.
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Emlékül maradt madarak
A Boldog Sándor István körút piaccal szembeni házsorára valószínűleg 1959-ben került fel Madarassy Walter - egy évvel később Munkácsy-díjjal is kitüntetett - szobrászművész hat darab, lemezdomborítással készült műve. Ma már csak az Ady Endre úthoz legközelebbi van a helyén.