Kérdezem

Mi történt '44 tavaszán, Magyarországon?

2017. május 25.

A szolnoki vasútállomás első vágányán, a régi mozdonnyal szemben, ezen a héten különös vagon várakozik. Az Élet Menete Alapítvány utazó vagonkiállítása szombaton kora délutánig látogatható a városban. A vagonról Gábor Veronikát, az alapítvány munkatársát kérdeztük.

- Mikor és milyen alkalomra készült ez a különleges vagonkiállítás, ami Szolnokra is megérkezett? Mi látható ebben a guruló kiállításban?

- A vagonkiállítás ötletével több mint tíz évvel ezelőtt az egyik önkéntesünk, Novák Ilona keresett meg bennünket. Felkaroltuk az elképzelést, és azóta üzemeltetjük és fejlesztjük a kiállítást. Maga a kiállítótér egy korabeli marhavagon. Bár későbbi gyártmányú, de pontosan olyan, amilyenekben zsidó honfitársainkat deportálták Auschwitz-Birkenauba 1944 tavaszán. A vagonban berendezett kiállítás ezt a folyamatot mutatja be, valamint az előzményeket történelmi oldalról és személyes történeteken keresztül.

- Miért éppen most érkezett Szolnokra a vagon?

- Eddig közel 100 városban jártunk már az Utazó vagonkiállítással, még a határon túlra is eljutottunk néhány alkalommal. Minden évben az Alapítvány dönti el, hogy melyik városokba megyünk, pedagógiai, logisztikai és egyéb szempontokat is figyelembe véve. Évente 4-6 városba tudjuk eljuttatni a vagont.

- Mennyire vannak a kiállításnak vagy a kísérőprogramoknak szolnoki vonatkozásai?

- Minden városban helyi tablót készítünk az ottani vonatkozásokkal, amiket a tárlatvezetésbe is beépítünk. Ezeket egyébként helyi, kortárs tárlatvezetők tartják, akiket egy kétnapos budapesti programon készítünk fel erre a feladatra. Minden helyszínen igyekszünk felkutatni helyi túlélőket vagy szemtanúkat is, akikkel előzőleg interjút készítünk, ami aztán megtekinthető az adott város kiállításán. Szolnokon Vilma nénivel és Laci bácsival készített interjú van beépítve a tárlatba.

- Csak szervezetten vagy egyénileg is látogatható a vagon? Kikre számítanak látogatóként?

- Az ingyenes kiállítás hétköznap 8-tól 17 óráig, szombaton pedig 9-14 óráig tart nyitva. Akár csoportosan, akár egyénileg is megtekinthető. Az egyéni látogatók is kérhetnek tárlatvezetést, de önállóan is végignézhetik a kiállítást. Elsősorban középiskolás és a felsőbb éves általános iskolás csoportokra számítunk, de persze a kiállítás mindenki előtt nyitott, aki szeretné megtudni, mi is történt valójában 1944 tavaszán, Magyarországon.

- Merre megy tovább a vagon?

- Szolnokról a nyári hónapokra, Budapestre, a Vasúttörténeti Parkba megy a vagon, ahol nyitott napokat fogunk tartani. Októberben pedig Szegeden lesz egy hétig kiállítva.

- Nem szorosan a kiállításhoz kapcsolódik, de érdekel, hogyan érkezett Szolnokra a vagon? Milyen szerelvény hozta?

- A szállítást a Rail Cargoval szervezzük. Szolnokra konkrétan Békéscsabáról érkezett, ahol május 8-13-ig volt látogatható. Általában egy tehervonathoz csatolva szokták az adott városba eljuttatni, illetve a következő helyre vontatni.

(Fotók: Élet Menete Alapítvány)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Csarnok nélküli piac
A hatvanas évek második felében örökítette meg valaki a Ságvári körutat a piacnál. Akkor még nemcsak a piaccsarnok hiányzott, de a Centrum pavilon, a Centrum áruház és a Vízügyi székház is csak tervasztalon létezett. A Madarassy-domborművek ott voltak a körúti házak bejáratai felett.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A városrész jelképe
Szandaszőlős jelképe vagy címere is lehetne a városrész kvázi főterén 2014 óta álló Szőlővivők című alkotás. Pogány Gábor Benő szolnoki születésű és Szolnokon is élő és alkotó, Munkácsy-díjas szobrászművész "háromalakos" műve tulajdonképpen egy kút a Lengyel Antal téren.

A Szoborpark további képei