Kérdezem
Látszólag zárva
2020. május 05.
Bár másfél hónapja nem lehet kölcsönözni a Verseghy Ferenc Könyvtárból, azért nem állt meg az élet a Kossuth téri épületben és a fiókkönyvtárakban. A nyári karbantartást például előrehozták, illetve új szolgáltatásokat is kitaláltak. Czakóné Gacov Katalin igazgatóval beszélgettünk.
- Nem jönnek-mennek olvasók a Kossuth téri épület ajtaján, de azért gondolom, nem üres a ház?
- Március 16-án már nem nyitottunk ki, de azért az elmúlt másfél hónapban szerintem nem volt olyan nap, hogy ne lett volna bent valaki a kollégák közül. Akiknél megoldható, otthoni munkavégzést rendelünk el, ám az elmúlt hat hétben sem halt ki a könyvtár épülete. Már csak azért sem, mert ez az olvasók nélküli időszak kiválóan alkalmas például arra, hogy a zajjal járó felújításokat és karbantartások elvégezzük. Éppen ezért az egyébként nyárra tervezett nagytakarítást és egyéb átalakításokat is előrehoztuk erre az időszakra. A Kossuth téren közel 4000 négyzetmétert kell ilyenkor rendbe raknunk, úgyhogy volt dolgunk bőven.
- Ez esetleg azt is jelenti, hogy ha végre kinyithat, akkor nyáron is nyitva marad a könyvtár?
- Igen. Azt tervezzük, hogy ha feloldják a korlátozásokat, akkor a szokásos nyári bezárást, ami a Hild Viktor Könyvtárunkban júliusban, a Kossuth téri épületben pedig augusztusban szokott lenni, idén kihagyjuk.
- A mostani időszakban kölcsönözni nem lehet. Mi a helyzet az olvasóknál maradt könyvekkel? Vagy, ha valakinek nagyon kell valami?
- Könyveket se kiadni, se visszavenni nem tudunk. Akinél maradt könyv, annak automatikusan meghosszabbodik a kölcsönzési ideje, és az újbóli nyitásunk után majd visszahozza. Akinek könyv kellene, annak igyekszünk online vagy telefonon segíteni, hogy az adott művet miként tudná máshogy, például egy adatbázisból beszerezni.
- Mit tudnak még kínálni a tagoknak?
- A könyvtárosi munkának a leglátványosabb része természetesen a kölcsönzés, de ennek hiányában is rengeteg feladata van a szakmai személyzetnek. Egyrészt folyamatosan érkeznek az új kiadványok, amiket fel kell dolgozni, hogy mire újra kinyitunk, az új kiadványok is a polcainkon legyenek. Emellett ez az időszak nagyon jó arra is, hogy elvégezzünk olyan dolgokat, amikre alig jut idő. Például a katalógusaink javítását. De végre volt alkalmunk a saját Youtube csatornánk tartalmának a bővítésére is, amit nagyon szeretnek az olvasóink. Ez az időszak egyébként számunkra azért is nagyon izgalmas, mert hirtelen nagyon sok korábban fizetős adatbázist tettek ingyenesen elérhetővé. Részben ezért is, a kollégáim nagyon sok olyan speciális online listát állítanak össze, amelyek egy-egy témához jól jöhetnek. Ugye azt mondják a világhálón minden megtalálható, de azért mi tapasztalatból azt is hozzátesszük ehhez, hogy nem árt a hozzáértő segítség. Egyébként naponta jönnek az olyan megkeresések telefonon vagy a különböző online csatornáinkon, amikor a világhálón való kutatásban kérik a kollégáim segítségét.
- A Verseghy Könyvtár nemcsak egy klasszikus könyvtár fiókkönyvtárakkal, de közművelődési intézmény is. A vírushelyzet miatt hány programot kellett lemondani?
- Korábban, heti szinten minimum 30 könyvtári és közművelődési programot szerveztünk a Kossuth téri, a Széchenyi lakótelepi, szandaszőlősi és a kertvárosi épületünkben. Ezeken kívül közel 50 különböző sportfoglalkozásnak, szakkörnek, klubnak adunk helyet a tereinkben, átlagosan hetente. Sajnos ezeket egyik napról a másikra le kellett mondanunk, és most azon is dolgozunk, hogy amit lehet, ősszel pótolni tudjunk, illetve a nyitás után mielőbb elindulhassanak a szokásos rendezvényeink, és ezzel is visszatérjen az élet a régi kerékvágásba.
- Ha egyik nap bejelentik, hogy kinyithatnak a könyvtárak, a Verseghynek mennyi idő kell ahhoz, hogy valóban újra nyitva legyen?
- Rend van, tisztaság, folyamatosan jönnek az új dokumentumok, tehát, ha azt mondják, hogy nyithatunk, mi másnap várjuk az olvasókat. Persze ahhoz majd idő kell, hogy a korábban megszokott rendezvényeink is visszaálljanak, de azért én nagyon reménykedem, hogy ősszel már újra úgy működhetünk, mint március 16-a előtt.
Album

Irány a szolnoki állomás
Ezt a képet Szigeti Henrik udvari fényképész nagyjából a mai megyei rendőrség elől, masinájával a vasútállomás felé fordulva készítette valamikor az 1900-as évek elején, egy szép nyári napon. A lombos fák miatt nem sok minden látszik a környékből, amiről kevés korabeli fotó maradt ránk.
AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.
SzoborPark

Mária-szobor
A szeptember 12. óta, a Máira utca belvárosi templom felőli végén ismét álló Mária szobrot először 1847. május 24-én állították fel Szolnokon. Bő másfél évszázaddal később, közadakozásból felújították, és eredeti helyétől kicsit távolabb, újból felállították.