Kérdezem

Kell egy hét könyves lét

2017. június 08.

Szolnokon valóban egy hétig tart a 88. Ünnepi Könyvhét, ahol nemcsak egy helyi összefogással született mesekönyvet mutatnak be, de találkozhatnak több szolnoki vagy városi kötődésű szerzővel is. Czakóné Gacov Katalinnal, a szervező Verseghy Könyvtár igazgatójával beszélgettünk.

- A fővárosban néhány nap az Ünnepi Könyvhét, Szolnokon viszont tényleg egy hétig tart.

- Leginkább azért, mert a pesti rendezvény nagyban befolyásolja a lehetőségeinket. Sok szerzővel ugyanis képtelenség erre a hétvégére időpontot egyeztetni, így vagy előtte, vagy utána tudjuk vendégül látni őket. Másrészt több éves tapasztalat, hogy a szolnokiak inkább délután érnek rá ezekre a rendezvényekre, és mivel idén tizenhárom szerzőt sikerült meghívnunk, így június 8. és 15. között kellett a négy helyszín között elosztanunk a programokat.

- Feltűnően sok lesz idén a szolnoki kötődésű szerző. Törekedtek erre a szervezésnél?

- Az Aba-Novák évek óta végez elégedettségi méréseket, amiből kiderült, hogy a látogatók azt szeretnék, ha több helyi vagy szolnoki kötődésű szerzővel találkozhatnának. Korábban is felbukkantak a programban, de idén valóban kiemelkedően sokan lesznek. Ahmed Amran könyvét például az Eső szerkesztője, Jenei Gyula mutatja be, de Hajnal József, Tóth Kata vagy éppen az N. L. Green néven alkotó szerző is kötődik a városhoz. De bemutatkoznak a Levéltárban és a Múzeumban született új könyvek és alkotóik, sőt a szobrászként ismert Pogány Gábor Benő is saját kötettel jelentkezik.

- Miért gondolták úgy, hogy ne csak venni, de adományozni is lehessen könyveket?

- Tavaly találtam ki, hogy jó lenne, ha a program részeként jótékonykodni is lehetne könyvekkel. És mivel hiszek abban, hogy a könyvnek gyógyító ereje van, a Hetényi Géza Kórházban gyógyuló gyerekeknek gyűjtöttünk. A Libri is csatlakozott a kezdeményezéshez, így végül tartalmas könyvespolcot tudtunk berendezni az adományokból. Részben ezért is döntöttünk úgy, hogy idén is legyen ilyen akció. Ebben az évben is használt, de azért jó minőségű gyerekkönyveket várunk, amiket majd a megyei gyermekvédelmi központnak adunk. Mivel idén a Sörárium és a Libri is csatlakozott a kezdeményezéshez, akik kedvezményes kuponokat adnak az adományozóknak, remélem, legalább annyi könyv gyűlik majd össze, mint tavaly.

- Nemcsak gyűjtenek gyerekkönyveket, de meg is jelentetnek. Mit lehet tudni a Tiszai mesevirágok születéséről?

- A városi TV-vel közösen hirdettünk meseíró pályázatot gyerekeknek, amire olyan alkotásokat vártunk, amiben valahogy megjelennek a város és a megye kincsei. Annyira jó mesék érkeztek, hogy Danyi Zsuzsa - aki mesemondó és szerkesztő a tévénél - kitalálta, összeállít egy könyvet belőlük. Mi azzal tudtuk támogatni az elképzelést, hogy a könyvtárosaink korrektúrázták illetve szerkesztették a kész anyagot, amihez végül a Művésztelepen élő alkotók készítettek illusztrációkat. A kiadás költségeit pedig az önkormányzat vállalta magára, így valóban egy különleges, szolnoki mesekönyv született, aminek a bemutatója az Ünnepi Könyvhét városi megnyitóján lesz.

- A könyvbemutatók mellett milyen programok várják még az érdeklődőket?

- Természetesen vásárolni is lehet majd könyveket, hiszen a Librinek és a Szalay könyvkereskedésnek is lesz sátra a Kossuth téren. De lesznek gyermekprogramok, népi játékok és kézműves foglalkozások, ráadásul nemcsak a Kossuth téri épületünkben, de a Széchenyin és Szandán is.

(képek forrása: vfmk.hu, unnepikonyvhet.hu)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Négy évtized különbség
Mióta Szolnokról képeslapokat jelentetnek meg, a Belvárosi Nagytemplomról szinte minden évtizedben kiadtak legalább egy anzikszot. A mellékelt két lap között négy évtized és két világháború a különbség, ám mindkettő küldőjének lehetett valami köze az egyházhoz.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok első reklámozója
Az 1848-49-es szabadságharcban az osztrákok oldalán harcolt. Két évvel később már képein örökíti meg Szolnokot. Első szobrát 1913-ban avatták a városban, a ma is látható emléktábláját 2004-ben. Ennek érdekessége, hogy nem azon az épületen van, ahol egykor August von Pettenkofen is lakott.

A Szoborpark további képei