Kérdezem

Hátborzongatóan aktuális

2022. január 25.

Mi dolgunk a világon? címmel Vörösmarty költészetét kelti életre Szolnokon Tallián Mariann, Lázár Balázs és Csörsz Rumen István. Mint nyilatkozták, ehhez a versszínházi estjükhöz a Tisza mozi nézőtere passzol a legjobban. A január 27-ei programról a színészházaspárral beszélgettünk.

- Nem először vendégszerepeltek Szolnokon versszínházi előadással, én is minimum öt-hat műsorotokat láttam már. Mióta csináljátok, hányadik előadásnál tartotok?

Tallián Mariann (T. M.): Nemrég beszélgettünk róla, hogy 16 éve, amikor a nagyobbik fiúnkkal voltam állapotos, Balázs akkor kért fel, hogy a Bertók László verseiből készülő estjében hegedüljek. Illetve egy verset nekem is szánt abban az előadásban, amit közösen adtunk elő, és az olyan sikeres lett, hogy ezzel tulajdonképpen megpecsételődött a közös versszínházi munkáink sorsa.

Lázár Balás (L. B.): Ha jól emlékszem, tizenhárom versszínházi bemutatónk volt az elmúlt években, és mindegyikből nagyjából tizenöt-tizenöt előadást tartottunk szerte az országban, ami azért egy versszínházi rétegprodukciónál elég jó. Ha tippelnem kellene, azt mondanám, hogy élőben körülbelül tizenötezer emberhez juttattunk el ilyen módon verseket, irodalmi szövegrészleteket és zenéket.

- A Vörösmarty Mihályról szóló estetekkel még nem jártatok Szolnokon. Ez egy új produkció, vagy csak most jut el hozzánk? Egyébként hányféle versszínházi estet tartotok repertoáron?

T. M.: Körülbelül háromévente cseréljük le az aktuális repertoárt, ami négy-öt különböző előadást jelent. Ez azért fontos, mert, ha érkezik egy felkérés, akkor többféle programot is tudunk javasolni. A jelenleg futó előadásaink az Istengyermekség - Jókai Anna emlékezete, a Feleségek felesége - Szendrey Júlia emlékműsor, az Egyenes labirintus, ami Pilinszky János verseiből összeállított műsor, a Vörösmarty összeállítás és februárban mutatjuk majd be Nagy Gáspár, Kossuth-díjas költő műveiből összeállított, a rendszerváltást élesen megvilágító estünket, ami már vetítéssel, bejátszásokkal kiegészített komplett színházi előadás lesz.

L. B.: A mostani, Vörösmarty-est a "Köszönjük, Magyarország!" program támogatásával valósul meg, ami nagy segítség volt a szabadúszó művészeknek a Covid miatti lezárások idején.

- Nemcsak több versszínházi esttel jártatok már Szolnokon, de a helyszín sem mindig ugyanaz. Most miért éppen a Tisza mozit választottátok?

T. M.: Hál' Istennek Szolnokon nagyszerű közönségünk van, mindig nagy szeretettel fogadnak bennünket. A Verseghy könyvtárban már elkezdődött a Pilinszky-estünk szervezése, ahogy az én könyvem, a II. Rákóczi Ferenc élete alapján írt Szegények fejedelme könyvbemutatójának is, amik a Covid miatt maradtak függőben. A Pilinszky-est egyébként egy intim, visszafogott, különleges előadás lett abból a szempontból, hogy a versek szövegfolyamát, dinamikáját megerősítendő Szokolay Dongó Balázs kiváló zenész barátunkkal együtt muzsikálhatok. Így az az előadás szinte már egy verskoncert. Ennek megfelelően a könyvtár atmoszférája nagyon jól passzol hozzá. A Vörösmarty-estünk viszont inkább egy elemeltebb hangulatú összeállítás, ami nagyobb előadóteret igényel meg azt, hogy egy kis távolság legyen köztünk és a nézők között. A Tisza mozi erre kiválóan alkalmas, ahol korábban már felléptünk az Istengyermekség című produkcióval, ami nagyon jó élmény volt számunkra.

- Az egy dolog, hogy "mi dolgunk a világon?", de 222 évvel a születése után is aktuális még Vörösmarty Mihály? Miért éppen őt? Miket válogattatok ki a hatalmas életművéből? Van-e valami központi szál?

L. B.: Vörösmarty költészete ma, a járványok, az új "dögvész", a globális klímaváltozás, a háborús készülődések, az identitásválságok, az emberiség előtt álló paradigmaváltás korában hátborzongatóan aktuális. A költő zsenije már-már előre látta az elkövetkezendő évszázadokat. Ezt az előadást még Vörösmarty születésének 220. évfordulója alkalmából szerettük volna bemutatni, de a Covid második hulláma elsöpörte, majd a harmadik hullám is csak egy online bemutatót tett lehetővé, és végül csak tavaly szeptemberben mutathattuk be élőben. A verseket Rózsássy Barbara, József Attila-díjas költőnővel válogattam, a vezérfonala pedig a ma is aktuális üzenet megtalálása és átadása volt.

- Csörsz Rumen István először a partneretek? Hogyan kerestek zenészt, zenéket a produkciókhoz?

T. M.: Ez minden esetben az én feladatom, mondhatom, hogy én vagyok a Ketten a versben művészeti formációnk zenei szerkesztője. Mivel ezek az estek színházi produkciók, komoly kihívás, hogy ha zenész is jelen van, akkor neki nem csupán zenészként, de színészként is funkcionálnia kell. Fontos, hogy megértse az összeállítás miértjét, azonosulni tudjon a koncepcióval, és valamennyire az alkatuknak, a személyiségüknek is illeszkednie kell az általunk megálmodott produkcióhoz.

L. M.: Csörsz Rumen Istvánt kamaszkoromból, a Lengyel Boldizsárné Éva néni által szervezett reneszánsz táborokból ismertem. Huszonöt év után, az Arany emlékév hozott össze újra bennünket, együtt állítottuk színpadra a Fülemile című, "fanyar Arany" estünket. Ez tehát a második közös munkánk, de remélem, lesz még hasonlókra lehetőségünk.

- Kiknek szánjátok, ajánljátok a január 27-ei, szolnoki esteteket?

T. M.: A középiskolásoknak kifejezetten ajánljuk, hiszen Vörösmarty leghíresebb versei elhangzanak az est folyamán.

L. B.: De a középiskolásoktól a szépkorúakig mindenkit szeretettel várunk. Szeretnénk, ha az est végén azt éreznék a nézők, hogy Vörösmarty már-már a kortársunk.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Két férfi a Zagyva-gáton
Két férfi sétál a Zagyva-gáton, a Tabán mögött, valamikor a hatvanas évek végén. Ha akarom, akkor ebből a fotóból egy falusi és egy városi képet is tudok vágni. Illetve mellé tehetek egy pár hónappal későbbi fotót is, amikor már gépek túrták az árteret.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki ötvenhatos emlékhely
A hivatalosan nem létező közterületen tulajdonképpen négy "alkotás" áll, amelyek immár együtt jelentik a szolnoki ötvenhatos emlékhelyet. Első darabja nemcsak Szolnokon volt első, de az országban is, és máig a város legolcsóbban és leggyorsabban elkészült emlékműve.

A Szoborpark további képei