Kérdezem

Beoltott kalaposlány

2021. március 02.

A Köztérkép.hu közösségi szoborgyűjteményen egyre többször tűnik fel szolnoki alkotások bemutatójaként a "kalaposlány" nevű szerző. Kíváncsi lettem rá, és kiderült, Mészárosné Magdit rejti a név, aki egykori szolnokiként, építész-technikusként lett a szobrok lelkes bemutatója.

- Mi a szolnoki kötődése, ami arra indította, hogy a város köztéri szobrait, domborműveit, emléktábláit bemutassa?

- Dolgoztam a városban, és bár ma már Budapesten élünk, időnként, családi okokból is visszajárok. Szolnoki kötődésem a Köztérképen is érzékelhető, hiszen az utóbbi években megszaporodtak az ottani fényképeim és bejegyzéseim. Egyébként építész-technikusi végzettségem is sok segít a szobrokról szóló műlapok megírásában, ami ebben a járványos időszakban kikapcsolódást is jelent.

- Mikor került fel a Köztérképre az első szolnoki bejegyzése?

- Szolnok köztéri alkotásaiból 2013-tól a mai napig 253-at fedeztek fel és tettek közzé a lelkes szoborkeresők a Köztérkép oldalán. Ehhez az utóbbi években magam is több mint hatvan szolnoki alkotás lefényképezésével, kutatásával és bemutatásával járultam hozzá. Ezen a téren azonban az elsőség Tóth György-Gyigyié, aki 172, nemcsak szolnoki alkotás bemutatásánál tart. A számokból kiderül, hogy rajtunk kívül azért mások is készítenek szolnoki szobor leírásokat. Én 2017-ben kezdtem "kalaposlány" név alatt, Tóth György-Gyigyi segítségét kérve.

- Miért éppen "kalaposlány"?

- Egy kalapos-lány fotó feltöltése miatt regisztráltam először a Köztérképen, és hirtelen ezen a néven regisztráltam. Akkor még nem ismertem a Köztérkép működését, eszembe se jutott, hogy majd köztéri alkotások bemutatólapjait fogom elkészíteni, de aztán "beoltódtam". A budafoki kálváriához vezető lépcső szélén elhelyezett, diákok által készített történelmi tűzzománc táblácskák voltak az elsők, amikről írtam. Nagyon sokat dolgoztam vele, de sok segítséget kaptam a Köztérkép szerkesztőitől is.

https://www.kozterkep.hu/30137/tortenelmi-esemenyek-jezus-szuletesetol-2000-ig

- Hogy jön egy-egy téma, szobor, amiről írni fog?

- Csak úgy. Ez nem egy mindennapos program. Olykor hetek maradnak ki. Olykor a véletlen is segít, akár egy helyszíni felfedezésben, akár internetes keresések közben talált ötletekben. Van úgy, hogy egy társam javasolja egy alkotás megkeresését, amit ő felfedezett az internetes kutatása során, de fizikailag távol van tőle. Ha egy művész valamelyik művét megtalálom, mindig megnézem, miket alkotott még, és azok elérhetőek-e, hogy teljesebbé tegyem munkássága bemutatását. A szolnoki művésztelep szobrászai különös fontosak nekem, ezért is törekszem arra, hogy a szolnoki szobrászok életrajzaiban felsorolt alkotásokat felkutassam. Nagy István vagy Szabó László szobrászművészek több alkotását is megkerestem már, ami nem mindig volt egyszerű, hiszen az életrajzi felsorolások általában csak támpontot nyújtanak a keresésekhez, többnyire sokat kell még hozzá kutatni, a helyszínt pontosítani. Szabó László: Vigyázó madonnájáért például Tiszaújvárosba mentem. Ez a szobor, régi újságcikkek alapján, nagyon közeli képet fest a művész érzéseiről, munkához való viszonyáról. Szabó László szobrászművész életművének a megismerése vezetett oda, hogy róla külön albumot is készítettem.

https://www.kozterkep.hu/35677/vigyazo-madonna

- Mindent sikerül megtalálni?

- Baranyó Sándor hatalmas, algyői mozaikképét, ami egykor az ottani olajosok éttermében volt, elég kalandos módon sikerült "megtalálnom". Amikor felkerestem a helyszínt, a helyiek nem is hallottak róla. Végül a művész feleségétől kaptam meg az elbontott mozaikkép fotóját, így felkerülhetett a Köztérképre az alkotás és a története.

https://www.kozterkep.hu/36642/kortarsaink

- Meddig megy el egy-egy szobor keresésében, felkutatásában?

- A végtelenségig. Ezt talán jól mutatja az egykori Technika Háza homlokzatán lévő Petőfi dombormű esete, amin először a "Fancsali L." szignó tűnt fel. Elhatároztam, hogy kiderítem és megkeresem, kit rejt az aláírás. Végül személyesen is sikerült találkoznom Fancsali Lajos bácsival, aki 1948-ban készítette azt a domborművet, és akiről kiderült, hogy élete nagy részében tanított.

https://www.kozterkep.hu/34521/petofi-sandor-dombormu-es-marvanytabla

- Van, ami nem, vagy még nem sikerült?

- Régóta keresem a lehetőséget, de teljesen reménytelennek tűnik, hogy bejussak az egykori Domus áruházba, ahol reményeim szerint még látható a Bokros házaspár egy-egy faliképe. Minden szolnoki látogatásomkor figyelem, hogy van-e mozgolódás az épület körül. Talán egyszer sikerül bejutni, és talán lefényképezhetem a képeket.

https://www.kozterkep.hu/37037/szolnok-900-eves

https://www.kozterkep.hu/37085/eskuvo-es-a-lakas-berendezese

- Miért csinálja?

- Az alkotások megtalálásának öröme mellett jó érzés, amikor észreveszik az emberek azokat az alkotásokat, amiket bemutatunk. Végső soron ezért is dolgozik a jó néhány lelkes szoborkereső.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Városháza az utolsó békeévben
A második világháború utolsó olyan évében adták postára ezt a lapot Szolnokon, amikor még az ország területén és így a városban sem ropogtak a fegyverek. A következő esztendő végén azonban már a Városháza kupolái sem voltak meg. Niehold Jenő kiadványán ritka szögből látható az épület.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Repülős emlékmű a szandai kanyarban
Két évtizede született döntés a szolnoki Repülős emlékmű felállításáról. A szandaszőlősi nagykanyarban, a több mint nyolcvan éves repülőtérhez bevezető út torkolatánál, 36 művész 46 terve közül végül Szanyi Péter munkáját állították fel. Közadakozásból és a város támogatásával.

A Szoborpark további képei