Kérdezem
Beoltott kalaposlány
2021. március 02.
A Köztérkép.hu közösségi szoborgyűjteményen egyre többször tűnik fel szolnoki alkotások bemutatójaként a "kalaposlány" nevű szerző. Kíváncsi lettem rá, és kiderült, Mészárosné Magdit rejti a név, aki egykori szolnokiként, építész-technikusként lett a szobrok lelkes bemutatója.
- Mi a szolnoki kötődése, ami arra indította, hogy a város köztéri szobrait, domborműveit, emléktábláit bemutassa?
- Dolgoztam a városban, és bár ma már Budapesten élünk, időnként, családi okokból is visszajárok. Szolnoki kötődésem a Köztérképen is érzékelhető, hiszen az utóbbi években megszaporodtak az ottani fényképeim és bejegyzéseim. Egyébként építész-technikusi végzettségem is sok segít a szobrokról szóló műlapok megírásában, ami ebben a járványos időszakban kikapcsolódást is jelent.
- Mikor került fel a Köztérképre az első szolnoki bejegyzése?
- Szolnok köztéri alkotásaiból 2013-tól a mai napig 253-at fedeztek fel és tettek közzé a lelkes szoborkeresők a Köztérkép oldalán. Ehhez az utóbbi években magam is több mint hatvan szolnoki alkotás lefényképezésével, kutatásával és bemutatásával járultam hozzá. Ezen a téren azonban az elsőség Tóth György-Gyigyié, aki 172, nemcsak szolnoki alkotás bemutatásánál tart. A számokból kiderül, hogy rajtunk kívül azért mások is készítenek szolnoki szobor leírásokat. Én 2017-ben kezdtem "kalaposlány" név alatt, Tóth György-Gyigyi segítségét kérve.
- Miért éppen "kalaposlány"?
- Egy kalapos-lány fotó feltöltése miatt regisztráltam először a Köztérképen, és hirtelen ezen a néven regisztráltam. Akkor még nem ismertem a Köztérkép működését, eszembe se jutott, hogy majd köztéri alkotások bemutatólapjait fogom elkészíteni, de aztán "beoltódtam". A budafoki kálváriához vezető lépcső szélén elhelyezett, diákok által készített történelmi tűzzománc táblácskák voltak az elsők, amikről írtam. Nagyon sokat dolgoztam vele, de sok segítséget kaptam a Köztérkép szerkesztőitől is.
https://www.kozterkep.hu/30137/tortenelmi-esemenyek-jezus-szuletesetol-2000-ig
- Hogy jön egy-egy téma, szobor, amiről írni fog?
- Csak úgy. Ez nem egy mindennapos program. Olykor hetek maradnak ki. Olykor a véletlen is segít, akár egy helyszíni felfedezésben, akár internetes keresések közben talált ötletekben. Van úgy, hogy egy társam javasolja egy alkotás megkeresését, amit ő felfedezett az internetes kutatása során, de fizikailag távol van tőle. Ha egy művész valamelyik művét megtalálom, mindig megnézem, miket alkotott még, és azok elérhetőek-e, hogy teljesebbé tegyem munkássága bemutatását. A szolnoki művésztelep szobrászai különös fontosak nekem, ezért is törekszem arra, hogy a szolnoki szobrászok életrajzaiban felsorolt alkotásokat felkutassam. Nagy István vagy Szabó László szobrászművészek több alkotását is megkerestem már, ami nem mindig volt egyszerű, hiszen az életrajzi felsorolások általában csak támpontot nyújtanak a keresésekhez, többnyire sokat kell még hozzá kutatni, a helyszínt pontosítani. Szabó László: Vigyázó madonnájáért például Tiszaújvárosba mentem. Ez a szobor, régi újságcikkek alapján, nagyon közeli képet fest a művész érzéseiről, munkához való viszonyáról. Szabó László szobrászművész életművének a megismerése vezetett oda, hogy róla külön albumot is készítettem.
https://www.kozterkep.hu/35677/vigyazo-madonna
- Mindent sikerül megtalálni?
- Baranyó Sándor hatalmas, algyői mozaikképét, ami egykor az ottani olajosok éttermében volt, elég kalandos módon sikerült "megtalálnom". Amikor felkerestem a helyszínt, a helyiek nem is hallottak róla. Végül a művész feleségétől kaptam meg az elbontott mozaikkép fotóját, így felkerülhetett a Köztérképre az alkotás és a története.
https://www.kozterkep.hu/36642/kortarsaink
- Meddig megy el egy-egy szobor keresésében, felkutatásában?
- A végtelenségig. Ezt talán jól mutatja az egykori Technika Háza homlokzatán lévő Petőfi dombormű esete, amin először a "Fancsali L." szignó tűnt fel. Elhatároztam, hogy kiderítem és megkeresem, kit rejt az aláírás. Végül személyesen is sikerült találkoznom Fancsali Lajos bácsival, aki 1948-ban készítette azt a domborművet, és akiről kiderült, hogy élete nagy részében tanított.
https://www.kozterkep.hu/34521/petofi-sandor-dombormu-es-marvanytabla
- Van, ami nem, vagy még nem sikerült?
- Régóta keresem a lehetőséget, de teljesen reménytelennek tűnik, hogy bejussak az egykori Domus áruházba, ahol reményeim szerint még látható a Bokros házaspár egy-egy faliképe. Minden szolnoki látogatásomkor figyelem, hogy van-e mozgolódás az épület körül. Talán egyszer sikerül bejutni, és talán lefényképezhetem a képeket.
https://www.kozterkep.hu/37037/szolnok-900-eves
https://www.kozterkep.hu/37085/eskuvo-es-a-lakas-berendezese
- Miért csinálja?
- Az alkotások megtalálásának öröme mellett jó érzés, amikor észreveszik az emberek azokat az alkotásokat, amiket bemutatunk. Végső soron ezért is dolgozik a jó néhány lelkes szoborkereső.
Album

Az iskolasor 1960 körül
Aki szolnoki és ránéz erre a képre, azonnal sorolja, hogy a közgé, a bábaképző, a megyei kapitányság, a gépipari és az Eötvös téri víztorony látható rajta. Valamikor a hatvanas évek elején, amikor ez az utca éppen a Tanácsköztársaság nevet viselte.
AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?
SzoborPark

Bujdosó Ácslegény
A levelek lehullásával ismét előbukkan majd a néhai 605-ös számú szakmunkásképző iskola udvarán immár 45 éve ácsorgó Ácslegény című szobor, így a József Attila útról is látható lesz az alkotó halála után egy évtizeddel Szolnokra került szobor.