Felénk

Újabb táblasirató

2021. augusztus 02.

Reménykedem, hogy nincs igazam. Mert az nem lehet, hogy egy 258,42 millió forintos beruházásba nem fért bele egy 47 éves tábla megmentése. Egy tábláé, amely azoknak a névtelen szolnokiaknak állított emléket, akik 1974-ben társadalmi munkában építették a Kolozsvári úti óvodát.

(NYÁRI ISMÉTLÉS: Ez a cikk 2021. június 10-én jelent meg először.)

Dombi Gábor városvédő építésznek köszönhetően idén már tévedtem egy emléktábla ügyében. A Mátyás király úti négyemeletes szalagházak építésének és az abban résztvevő brigádoknak emléket állító, és az éppen aktuális szigetelés kapcsán eltűnt tábláról derült ki a cikkem megjelenése után, hogy nem verték szét - mint a Táncolókat a volt Borostyán művelődési ház bejárata fölött -, hanem megőrizhetően szedték le a felújítás előtt. A kivitelezők végső elvonulása előtt pedig nemcsak visszaszerelték az eredeti helyére, de meg is tisztították azt. Esküszöm, jól esett helyreigazítani magam.

Sági Csaba, a bélyeges téglák szolnoki gyűjtője hívta fel a figyelmemet egy másik eltűnésre, aminek én még nem tudtam a végére járni. Az Eötvös téren, a kistemplom mellett az elmúlt hónapokban felújították az idősek otthonát, ami 1926-ban épült. Legalábbis erre utalt az épület főhomlokzatán, a friss felújításig olvasható évszám. Ami most éppen nem látható. Hogy ez már mindig így lesz, vagy valakinek eszébe jut az évszámot visszahelyezni, a jövő mutathatja meg.

Miként azt is, hogy vajon örökre vagy csak időlegesen tűnt el a Kolozsvári úti óvoda bejárata mellől az az üvegtábla, amelyet 1974. március 1-jén helyeztek el. Felirata szerint az óvoda a város fennállása 900. évfordulójának tiszteletére épült társadalmi összefogással. Mégpedig a Mezőgép (ma már nem létezik, egykori telephelyén a McHale készít mezőgazdasági gépeket), az ÁÉV (azaz a Szolnok megyei Állami Építőipari Vállalat, egykori székházában ma az ÁNTSZ működik), a Május 1. Ruhagyár szolnoki egysége (a Rékasi úti laktanya mellett ontotta például az öltönyöket), a TITÁSZ (Tiszántúli Áramszolgáltató), a TIGÁZ (Tiszántúli Gázszolgáltató) és a SZÖVTERV (azaz a szövetkezetek tervezővállalata) dolgozóinak és a város lakóinak társadalmi munkájával. Azaz sok száz szolnoki dolgozott ingyen azon, hogy a nem sokkal korábban elkészült vagy még épülő Szántó körút környéki új házakba költözők gyerekeinek legyen hová óvodába járniuk.

Tudom én, hogy nem volt különleges, sőt értékes sem az a tábla. Még azt is elfogadom, hogy valakit a szocializmus "pozitívumaira" emlékeztette. Ám mindezekkel együtt sem értem, hogy a Kolozsvári úti óvoda 258,42 millió forintos beruházásának a lezárásakor miért nem kerülhetett vissza ez a tábla a helyére. Nem sokba került volna se szépen leszedni, se kicsit megtisztítani, se visszaszerelni. Csak a szándékon múlt volna. Vagy múlik? Örömmel igazítanám magam helyre.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Lányok a Véső úton
Ahhoz nem férhet kétség, hogy ez a képeslap-hátoldallal ellátott fotó a szolnoki Véső úti sporttelepen készült. Abban is biztosak lehetünk, hogy a fotós csak 1937 után dolgozhatott. Azt gondolom, hogy ez a felvétel még a második világháború előtti, de lehet, hogy tévedek. Segítsenek!

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Két emlék egyben
A Lengyel légió utca közepén van egy emléktábla, ami tulajdonképpen két dologra emlékeztet. Egyrészt egy nagyszerű férfira, aki két nemzet nevében kétszer szállt szembe az I. Miklós vezette Orosz Birodalommal. Másrészt a szabadságharcunk lengyel katonáira. De ez sem egyszerű történet.

A Szoborpark további képei