Felénk

TVSZ (3.): Napi 20 órában kiszolgálnak

2017. december 18.

Nagyot változott a világ azóta, hogy Víg Kálmán 1921-ben elindította az első autóbuszjáratot Szolnokon. Meg tudják tippelni, hogy ma hány vonalon, mennyi járművel szolgálják ki a közel hetvenötezres város közösségi közlekedési igényeit? Tanultam Valamit Szolnokról.

(Évzáró ismétlés: Ez az írás 2017. szeptember 13-án jelent meg először.)

Négy év múlva centenáriumát ünnepelhetjük a szolnoki közösségi közlekedés születésének. Még akkor is, ha a vidéki városok között harmadikként elindult buszjárat kérész életűnek bizonyult. Víg Kálmán Megyeháza, Gólya, Temető, Közkórház, illetve Megyeháza, Gólya, Vasútállomás útvonalakon közlekedő Bussing típusú járműve ugyanis szúrhatta a lóvontatású bérfuvaros konkurencia szemét, így egy éjszaka porig égett a garázsában.

Mint az egykori Jászkun Volán gondozásában 2011-ben megjelent 60 év 60 oldalon című kiadványban olvasható, két évvel később Horváth László és Lehoczky Mihály vágott bele a szolnoki buszközlekedés üzemeltetésébe, és a Megyeháza-Vasútállomás vonal után a Szapáryn keresztül a kórházig tartó vonalat is elindították. Sőt, 1927-re már öt járművel (Benz és Horch típusok) rendelkeztek, amelyek közül három a Szolnok-Rákóczifalva viszonylaton közlekedett. Egy évvel később mégis új szolgáltató jelent meg Szolnokon, a fővárosi START Autóbusz-közlekedési Vállalat, amely aztán majdnem két évtizedig szállította a helyi utasokat.

Természetesen a második világháború a szolnoki buszközlekedést is tönkretette, előbb a gumi hiány okán csökkent a járatok száma, majd a front közeledte miatt vitték el a még működőképes járműveket a városból. Három évvel később aztán egy Skoda busszal indult újra a közösségi közlekedés, amely azóta többször új vállalatba szervezve, de folyamatosan fejlődik.

Kilencvenhat évvel az első buszjárat indulása után nyolc nagyobb városrészt érintő irányba, 44 számozott - betű, szám kombináció - vonalon közlekednek autóbuszok Szolnokon. Mint a Középkelet-magyarországi Közlekedési Központ Zrt.-től (KKMK) megtudtam, a 44 vonal kiszolgálását csúcsidőben 43 autóbusszal és 2 tartalék járművel - illetve az ezeken szolgálatot teljesítő 93 sofőrrel - oldják meg. Ennyi busz kell ahhoz, hogy a Szolnok területén található 250 darab buszmegálló mindegyikébe eljussanak a járatok. Amelyek ráadásul hétköznapokon majdnem húsz órában közlekednek, hiszen a legkorábbi járat hajnali 4 órakor indul, az utolsó pénteki buszt pedig 23.40-kor csíphetjük el.

Ha a Szolnok 44 vonalán közlekedő, számozott buszok egy napi, kilométerben megtett teljesítményét összeadjuk (idén augusztusi átlagot számolva), akkor elmondhatjuk, hogy ezek a járművek annyit mennek, mint a Szolnok-New York távolság légvonalban. Azaz a 43 busz naponta 7100 kilométert tesz meg azért, hogy szállítsák a szolnokiakat. Amihez természetesen nem kevés üzemanyag is kell. Mint a KKMK-nál elmondták, egy átlagosnak tekinthető hétköznapon - 2017. május 31-ei adat - 68.633 liter üzemanyagot fogyasztanak el a szolnoki buszok. Ez éppen elég lenne ahhoz, hogy 1500 középkategóriájú személyautót teletankoljunk. Igaz, ha ennyi autóval próbálnánk meg kiváltani Szolnok közösségi közlekedését, akkor nagyjából mind a 44 buszvonal egy-egy végtelen kocsisor lenne az irtózatos dugó miatt.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Izgalmas háttér
Szerintem valamikor 1905 után, de még az első világháború előtt készülhetett az ehhez a képeslaphoz használt fotó. Amit nem az előtérben álló kaszinó, hanem megyeháza és kaszinó között látszó épület teszi igazán izgalmassá.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A híd új ruhája
Ismét úgy csinálunk, mintha valamit rendesen megcsináltunk volna. A torkolatnál lévő Zagyva-híd, az uniós Szolnoki Vár projekt részeként új lámpákat és korlátokat kapott, ami tényleg szép új ruhát kölcsönöz az idén 98 éves műtárgynak. De mi van a ruha alatt? És, ha egyszer lesz valahonnan pénz a kevésbé szem előtt lévő, de fontos részek felújítására, akkor mi lesz az új ruhával? Vagy mi vagyunk gazdagok, vagy az Unió hülye.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A hídépítés záróköve
A belvárosi Tisza-híd Verseghy park felőli oldalán, a rámpa alatti átjárótól balra egy gránitszínű emléktábla található, amit nyugodtan tekinthetünk az 1959-62-es beruházás zárókövének. Még akkor is, ha a "híd épült" kifejezés ez esetben kicsit megtévesztő, bár az évszám is lehet félrevezető.

A Szoborpark további képei