Felénk

Szolnoki túrák (2.): A Gazdák-hídjához

2017. augusztus 18.

Húsvét előtt gyalog vágtam neki a Zagyva árterének, hogy egy laza túrával a torkolattól az ötödik hídig érjek. Utána sokan javasolták, hogy érdemes tovább is menni, hisz onnan már nincs messze a hatodik, a Gazdák-hídja. A pünkösdi hétvégén kipróbáltam, ezúttal bringával.

(Nyári ismétlés: Ez a cikk 2017. június 7-én jelent meg először.)

Csak áttételesen tartozik ehhez a történethez, de nem bírom ki, hogy ne fűzzem ide. Kevés kellemesebb szolnoki elfoglaltságot tudok így a tavasz és a nyár határán elképzelni, mint a város környékén kerékpározni. Főleg arrafelé, ahol már egy kicsit magunk mögött lehet hagyni az urbanizáció zajait és szagait, így egyre határozottabban jelennek meg a madárhangok és a különböző, bódító illatok. Esküszöm, az lesz a következő lépés, hogy valami madár- meg növényhatározóval vágok neki a 15-20 kilométeres, egy-másfél órás túráimnak, mert egyre jobban izgat mindaz, ami ilyenkor körülvesz. Ja, és persze előbb-utóbb Szolnok és környékének vízrajzát is meg kell találni vagy írni, mert lényegében minden kilométernél van egy holtág, egy patak, egy csatorna, egy mesterséges tó vagy valami vizes terület. Egyszóval annyi kincset rejt a város környéke, hogy akár csak este, napi kikapcsolódásként vagy hétvégén, egy hosszabb túrázás kedvéért is érdemes felkerekedni.

Ez alkalommal a Kaán Károly úton hagytam el a várost. A kertes házak után, a székelykapu mögött ott a Széchenyi parkerdő, ahol a Vadasparkig egész tűrhető az út. Onnan aztán kissé rázós kezd lenni, ám talán ennek köszönhetően a sétálók és kutyát sétáltatók is elfogytak, így este hat körül már egyedül tekertem fel a gátra. Aminek a tetejéről már a lendület vitt az ártéren az ötödik Zagyva-hídig, a kicsit kacskaringós, eléggé összevágott, a végén, macskaköves úton. A hídon túl, az ártér másik oldalán, a túlparti gátra felhajtva nyugodtan megidézhetjük Petőfit, aki igazán tudta értékelni a látóhatár széléig elnyúló Alföldet.

A gáton Zagyvarékas felé kezdtem tekerni, teljes magányban és nyugalomban. A kocsinyom ugyan kicsit rázott, de kárpótolt a madarak szaggatta csend, a frissen vágott fű, az akác és a nem tudom, hogy még mi mindennek az illata. Jó két kilométerre egy csatorna és zsilip keresztezi a gátat, ami után érdemes újra beereszkedni az ártérbe. Annak ellenére is, hogy a meglepően széles és jó minőségű út mellett tábla figyelmeztet: "Natura 2000 természetvédelmi terület, a szállításra kijelölt nyomvonalat elhagyni tilos!". Pár száz méterre útterelő betonelemek teszik bizonyossá, hogy itt bizony a lassan két éve leállított, a Szolnokot elkerülő körgyűrű építési területén járunk.

Amitől még a Gazdák-hídja és környéke elképesztően jól néz ki. Maga a híd, amit gondolom, szintén a körgyűrű építése miatt tettek rendbe, kiváló állapotban van, a környéke pedig meseszerű. Vízbe hajló fűzfák, csobogó folyó, csend, nyugalom, a kék és a zöld ezerféle változata és árnyalata a lombok között beszűrődő fényben. Nem lehet nem megállni és időzni egy kicsit a Zagyva parton. Ahová valamikor azért került a folyó torkolattól számított hatodik hídja, hogy a két parton lakó és földet művelő gazdák nagyobb kerülő nélkül juthassanak ki a határba.

A hídtól hazafelé választhattam volna a Széchenyi parkerdőhöz visszavezető, jobb oldali gátat, de inkább a szántóföldek között átvezető földúton, aztán meg a 32-esen tekertem. Részben, mert kifejezetten jól esett a gabonatábla mögött látni a várost, a Széchenyi lakótelepet, ahogy a hihetetlen csendben kibontakozott előttem. Nem mondom, hogy a 32-esen nem volt kicsit tele a nadrágom az eszméletlenül hepehupás főúton való bringázás közben, de valahogy leküzdöttem azt a párszáz métert. Hogy aztán a Nagysándor József úti kerékpárúton, meg a Téglagyári úton és a vasútállomás szerviz-alagútján keresztül, 20 kilométer után újra a belvárosban legyek.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Bő évszázada a nagykanyar
Klasszikus fotó az iparosodó Szolnokról, ami valamikor a XIX. század végén, esetleg a századfordulón készülhetett. Eredetileg valószínűleg fekete-fehérben. Viszont még legalább két évtizedig felbukkant szolnoki képeslapokon.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A legszolnokibb költő emlékezete
A Szabadság tér 2. szám alatti ház falán egy olyan nagyszerű szolnokira emlékeztet a lassan tízéves tábla, aki nemcsak költőként, közéleti személyiségként, de a legnehezebb időkben emberként is példát mutatott. És a kommunizmus egyfajta áldozataként fejezte be életét.

A Szoborpark további képei