Felénk
Kezdjük újra!
2025. január 24.
Szolnok első világháború előtti történelme elevenedik meg ismét fotókon, képeslapokon és térképeken az Élő blogSzolnok Anno újra induló sorozatának idei első előadásán, február 10-én, a Tisza moziban. Egy öninterjúban elmondom, hogy a tavalyi 21 előadás után, miért térünk vissza a kályhához.
- Szóval miért?
- Az Élő blogSzolnok Anno tavalyi utolsó előadásain már-már úgy tűnt, kicsi a Tisza mozi E-terme, olyan sokan voltak kíváncsiak a Tiszaliget, illetve a Zagyván túli városrész - vár, Alcsi, Scheftsik telep, Tallinn lakótelep - történetére. Az előadások előtti és utáni beszélgetésekből pedig az is kiderült, hogy sokan csak menet közben kapcsolódtak be a 2024 elején indult sorozatba, így a négy nagy korszakot bemutató "alap" előadásokat nem hallhatták. Márpedig sokszor történt ezekre visszautalás akár az Így lett Szolnok 900 éves, akár a szolnoki, közterületi szobrokat bemutató alkalmakkor. Többen kérdezték, hogy hol és mikor hallhatnák azokat az előadásokat, amelyekről lemaradtak. Hát, akkor induljunk ki abból, hogy nemcsak egy újszülöttnek lehet minden vicc új, de Szolnok múltjáról is lehet újdonságot mondani azoknak, akik még nem hallgattak ilyen témájú előadást.
- Szimpla ismétlés lesz?
- Nem. Szolnok múltjával ugyanis nem lehet úgy foglalkozni, hogy az ember ne tanulna napról napra valami újat. Mert például valaki egy Élő blogSzolnok Anno előadás végén odajön és elmesél valami személyeset, vagy bedob egy olyan témát, amit nem lehet parlagon hagyni, utána kell menni. Aztán ott vannak a felbukkanó képeslapok, amelyek lehet, hogy a jól ismert épületeket vagy rég eltűnt házakat mutatják, de más szögből. Így aztán annak is érdekes lehet ismét meghallgatni ezeket az előadásokat, akik korábban esetleg ott voltak, hiszen lesznek benne újdonságok.
- Mi a négy "alap" előadás?
- Szolnok négy nagy korszaka attól kezdve, hogy fotók és képeslapok jelentek meg a városról, egészen a rendszerváltásig. Azaz, az első alkalommal Szolnok megyeszékhellyé válásától az első világháborúig jutunk el, majd következik a két világháború közötti szakasz. A harmadik és negyedik rész korábban egy előadás tárgyát képezték, de már 2024-ben is külön volt szó az 1944-1957 közötti időszakról, illetve a szocialista nagyváros, vagy a Kádár-kori Szolnok történetéről. Ez utóbbi előadásban kevesebb szó lesz majd a 900 éves évfordulóhoz kapcsolódó beruházásokról, hiszen az egy külön előadás témája.
- Azt mikor hallhatják, akik lemaradtak róla?
- Áprilisban az is újra előkerül, de előtt még a városrészekről szóló, sorozaton belüli sorozatba beillesztem a Czakó-kert történetét, amit még az Élő blogSzolnok Anno indulása előtt egyetlen egyszer mutattam be.
- Újdonság?
- Vannak még adósságok. A Széchenyi lakótelep, Szandaszőlős, a szolnoki gyárak még hiányzik a sorozatomból, miközben vannak olyan ötleteim is, amelyek már nem egy-egy városrészhez vagy korszakhoz, hanem sokkal inkább a város lakóiról, személyes történeteikről szólnak. Ha többé nem jutna eszembe új szolnoki téma, néhány évadnyi történet még akkor is elmesélésre várna.
- Kiknek jó ezekről mesélni?
- Alapvetően minden szolnokinak jó lenne így elmesélni a város történelmét. De számomra azoknak a legjobb mesélni, akik tulajdonképpen maguk is mesélhetnének, akikről érzem, hogy meglepő történeteteket, részleteket tudnának felidézni Szolnok múltjából. Azért várom a saját előadásaim végét, mert a "bátrabbak" ilyenkor oda is jönnek és mesélnek. Néha azt érzem, hogy a legjobb lenne, ha az előadások után "szemináriumok" is lennének, amikor nemcsak én beszélek, ráadásul én is hallhathatok: másokat.
Album

A kép széle az érdekes
A papír minősége alapján nagy példányszámban jelenhetett meg ez a képeslap, ami a Megyeházát mutatja a bővítés és a mögötte lévő park kialakítása után nem sokkal. Valamiért 1932 szerepel a lapon, de gyanítom, hogy a felvétel még a húszas években készült. Ma pedig nem a Megyeháza, hanem a mellette álló épületek az igazán érdekesek.
AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.
SzoborPark

Régi tábla, eltűnt cégek
A Kolozsvári úti óvoda bejárati ajtaja mellett, véletlenül bukkantam erre az emléktáblára. Tökéletes fotót nem tudtam készíteni róla, de a tartalma miatt nem bírom megállni, hogy ne örökítsem meg. Elemezni és magyarázni való tábla.