Felénk

Kevés torony városa

2017. május 24.

A régi, tehetős szolnokiak vagy nem szerették a cicomát a házaikon, vagy racionálisan gondolkodva, inkább megfogták a pénzt, semmint holmi tornyocskákra költsék. Észrevették már, hogy Szolnokon milyen kevés házon van valódi torony? Kevesebb van belőlük, mint pletykaablakból.

A második világháború előtt készült szolnoki épületek közül egyedül a Tisza szállón találunk igazi tornyot. Olyat, ami nemcsak díszítőelemként emelkedik ki tetőből vagy a falból, hanem önálló építményként is értelmezhető, saját szintekkel, belsővel rendelkezik. Ráadásul ez az egyetlen, ami nem templomhoz kapcsolódik, vagy nem önálló, mint a víztornyaink, és elvileg akár fel is lehet rá menni, kis túlzással azt is mondhatjuk, a mai napig használatban van.

Persze toronynak látszó építészeti elem több helyen is feltűnik Szolnokon, főleg az előző századforduló környékén épült házainkon. Ennek egyik legszebb példája a Megyeháza melletti, néhai Tiszti Kaszinó, aminek a lépcsőházát rejtették a bejárat fölötti "toronyba". Ám igazság szerint ez csak egy lekerekített, a homlokzat síkjából kicsit kiemelt, a szintekkel azonos magasságban lévő helyiség, ami a tetőzete ellenére sem tekinthető igazi toronynak.

Ugyanez a helyzet a Baross utca 16. szám alatt lévő, ma rózsaszín homlokzatú házzal, vagy a Gólya körforgalomnál lévő épülettel, netán a régi mentőállomással és a Kápolna út sarkán álló Hasznos házzal, továbbá a Tiszai hajósok terénél a Barta-palotával. Első ránézésre mindegyik olyan, mintha valamiféle torony emelkedne ki belőlük, vagy bástyát illesztettek volna hozzájuk, ám a valóságban egyiken sem találunk önálló tornyot. Annak ellenére sem, hogy a csúcsos tetőszerkezetük magasan kiugrik a tető síkjából - sőt, az utcaképből is -, és távolról valóban toronynak tűnnek.

Kicsit megengedőbbek lehetünk a Mária és a Baross utca sarkán álló, egykor az Autóker üzletnek, korábban pedig a pártbizottságnak otthont adó kétemeletes épülettel, aminek a sarkán már majdnem tornyot találunk. Nem egyszerűen csak egy "csúcsdíszt" biggyesztettek oda, hanem szinte egy önálló szint - két sor ablakkal - került a legfelső emelet fölé. Tehát nyugodtan feltételezhetjük, hogy a magasra törő, bádoggúla alatt akár egy kisebb szoba is elférne. Sőt, azon se lennék meglepődve, ha kiderülne: mikor még pártház volt az épület, valamilyen különleges funkciója is volt ennek a toronynak.

Bár külseje és főleg tetőszerkezete egészen más, sok mindenben hasonlít erre, sőt talán sokkal inkább toronynak nevezhető a Szabadság tér 2. szám alatt lévő sarki épület, szerintem városképileg is meghatározó tornya. Bár soha nem jártam benne, de kívülről úgy tűnik, hogy a három lakószint fölött, a padlástértől elkülönülve, itt legalább kétemeletnyi önálló építmény van egy viszonylag szolidabb tetővel. Ahonnan a torkolat és a két híd is remekül belátható lenne, főleg mert a felső szintet nem körbefalazták, hanem apró, lőrésszerű ablakokkal vették körbe.

A fenti két példa miatt toronynak kell tekintenem az egykori Beloiannisz-Konstantin iskola sarkán lévő építményt is. Bár ablaka csak a bádogozott tetőnek van, azért itt is találunk egy önálló szinten, önálló helyiségként értelmezhető teret. Ami egyébként egész jól lezárja a több mint 120 éves épület, állomás felé eső oldalát. Arról meg igazán nem tehet, hogy vele szemben - a Konstantin út másik oldalán - Szolnok jelenlegi legrondább toronyra emlékeztető, funkciótlan szerkezete látható.

És itt nagyjából be is fejezhetnénk a szolnoki tornyok méltatását, ha nem jutna eszünkbe a Baross utcai iskolasor jó száz évvel ezelőtti képe. A néhai polgári fiúiskolának - a mai megyei rendőrkapitányságnak - a tetején ugyanis eredetileg volt egy kis torony. A képek alapján úgy tűnik, mintha pont az épület középpontja fölött kapott volna helyet, talán fából készült, legalább kétemeletnyi magasságban emelkedett ki, ráadásul még egy óra is volt rajta az elkéső diákok idegesítésére. Azt nem tudom, hogy mikor tűnt el ez a szép kis kiegészítő, de ha tippelni kellene, akkor azt mondanám, szerintem a második világháború után nem állították helyre.

Arra azonban feltétlenül jó, hogy eszünkbe juttasson egy hasonló, még meglévő szolnoki tornyot. Az pedig az egykori Indóház, a mai RepTár központi épületének a tetején található. Ez is nagyjából az épület középpontja fölé került, talán ez is fából készült, ám csak egy szintnyire emelkedik ki a tetőből, és nem óra, csak egy-egy ablak található a négy oldalán. Talán túlzás, de akár azt is mondhatjuk, hogy Szolnok tornyos házainak ég felé törő kiegészítői közül ez a legidősebb, ugyanakkor a legjobb állapotban lévő is.

(Ha tudnak még tornyokról, ne fogják vissza magukat! Az nem lehet, hogy csak a négy torony városa vagyunk.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az átadás után nem sokkal
Nyilvánvaló, hogy ez a felvétel nem készülhetett 1975 nyara előtt. Ám, ha jobban megnézzük Csobaji Előd munkáját, akkor azt is kijelenthetjük, 1976 után sem dolgozhatott a fotós. A szolnoki Jubileum tér épületei ugyanis nem készültek el a város első említésének 900. évfordulójára.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Repülős emlékmű a szandai kanyarban
Két évtizede született döntés a szolnoki Repülős emlékmű felállításáról. A szandaszőlősi nagykanyarban, a több mint nyolcvan éves repülőtérhez bevezető út torkolatánál, 36 művész 46 terve közül végül Szanyi Péter munkáját állították fel. Közadakozásból és a város támogatásával.

A Szoborpark további képei